Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-09, 12:53   #16
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Adio Intimitate In Romania .....

Cat timp nu devii suspect pentru MIRA, MAI sau ce mama lor sunt importanti pentru siguranta tarii, nu iti asculta si nu iti citesc mesajele.
Pana nu esti suspect, nu au ce cauta in viata ta si nici nu vor incepe sa caute.

Personal, si pe mine ma deranjeaza ideea asta intr-o masura, pentru ca nu mi se pare normal: drept la intimitate, dar nu o avem... Daca nu avem dreptul la intimitate de ce mai apare la "Drepturile omului"?

Cica tampenia asta de lege s-a impus de UE...

In plus: daca voi aveti impresia ca pana acum nu se facea chestia asta dinainte de instituirea legii, sunteti naivi.
Acum s-au gandit ei sa o faca ... legala.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 12:53   #17
glontz

Stage 4
 
glontz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 208
Red face Re: Adio Intimitate In Romania .....

problema este ca acum este oficial dar se face de mult
glontz is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 13:08   #18
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Adio Intimitate In Romania .....

Deja o dam in diverse. Eu nu-ti doresc tie tampeniile pe care tocmai le-ai spus si probabil trebuia sa te mai gandesti o data inainte sa le scrii, dar sa zicem ca e de vina varsta si inca faci/scrii lucruri fara sa le gandesti prea mult inainte.
Puterea o aveau oricum indiferent daca era legea asta sau nu. Aia de care vorbesti tu ca intra peste tine in casa, oricum nu au nevoie de vreo lege sa le permita asta si deja o dam in teorii ale conspiratiei. Orice lege sau masura de control va avea plusuri si minusuri. Intotdeauna va depinde de cine o foloseste. Asta din simplu motiv ca libertatea este prost inteleasa de multi. Oamenii, in general, respecta regulile (chiar si cele de bun simt) doar cand stiu ca sunt niste consecinte legate de ceea ce fac. Vrei sa luam exemple, chiar legate de legea asta ? Ce zici de aia care fura de pe net folosind conturile altora ? Stii cat dureaza sa-i prinda ? Intai trebuie sa stranga destule dovezi ca sa inceapa o supraveghere, apoi mai dureaza x luni (in care ala tot foloseste banii altora) ca sa ii urmareasca traficul si sa dovedeasca ca el o face. Daca ala iti goleste cardul in timp ce politia incearca sa stranga dovezi, sigur vei tipa ca de ce nu l-au oprit inainte. Pai omul avea dreptul la intimitatea lui. Dar aia care planuiesc prin mobil sechestrari de persoane, trafic de droguri, asasinate....etc. Si aia au dreptul la intimitatea lor, nu ? Vrei sa-ti mai dau exemple de situatii in care regulile se respecta doar din cauza fricii de consecinte ? Hai sa-ti mai dau. Eu am 1.80 si 90kg, am niste ani de box, culturism si diverse altele in spate si se cam vede pe mine ca nu sunt jucator de sah. Niciodata nu mi s-a intamplat sa se ia cineva de mine pe strada. Ever. Si nu stau sa ocolesc grupurile de "baietasi de cartier" sau betivanii, mi se rupe. In schimb prietena mea a luat bataie pe strada, in acelasi cartier, dupa ce unul i-a pus mana pe fund si dupa i-a dat un pumn in fata ca a indraznit sa comenteze. De ce ? Simplu. Ca stia ca nu pateste nimic pentru ca era singura si n-avea ce sa-i faca. Crezi ca acelasi lucru se intampla daca era cu mine de mana ? Libertatea asta de care tot vorbiti tot este prost inteleasa de multi. Nu inseamna libertatea sa faci ce ai tu chef ci ce este permis de societate, iar daca nu exista masuri sa-i gaseasca si sa-i prinda pe cei care incalca regulile atunci acestia nu le vor respecta in veci.
Nu mai face comparatii cu evreii si fascismul ca ala e caz extrem si nu vorbim de extreme aici.
Ma rog, daca vreti sa intelegeti ce am scris mai sus sau nu, este alegerea voastra. Convorbirile mobile si net-ul erau pana acum exact ca in exemplul de mai sus cu strada. Puteai face ce vrei ca stiai ca nimeni nu te supravegheaza, si nu pateai nimic. Acum o sa fie umpic mai complicat. Ca este o incalcare a intimitatii, perfect de acord, dar sincer sa fiu preferam sa ii incalc intimitatea prieteni mele si sa fiu cu ea pe strada decat sa si-o ia.
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 13:52   #19
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Adio Intimitate In Romania .....

Gabi, algorunescu ...aveti firma sau ceva afaceri ca pfa(or na)?..eh daca da,spuneti-mi ca va platiti absolut corect toate darile la stat...sau ca platiti macar 90% si inca faceti bani in respectivele domenii...Si DA,te vor cauta pe tine cu o evaziune de doi bani,ca sa aiba subiect pt stirile TV in care sa-si justifice "cusca" si in acelasi timp sa obtina sustinerea majoritatii,adica a celor ce nu 'spe joburi ca sa-si poata plati cele 'spe rate si pleaca dimineata si vin seara,deci singurul lor asa-zis "contact" cu realitatea sociala,ramane...televizorul.
Iar in mod special pt. algorunescu si cele pe care nu le intelege dansul in vasta sa clarviziune asupra fenomenului, care este clar convins ca raul societatii asteia este ceea ce a vazut la stiri- micile "instrumente" ale marilor calai (aia pe care dansul poate ii admira pe la stiri,fiind prezentati in media,ca plini de virtuti precum vc-ul de hartii) ,instrumente ce conform intelegerii cu"sefii",din cand in cand mai trebuie sa mai intre pe la parnaie(sau poate unii dintre noi chiar punem botu'la povestile cu un turc ce aduce drogurile in tara sau armele?!=)).."turcu" ala,vine[a se intelege-este trimis] cu alea,ca sa fie prins si dat la stiri..e o simpla victima colaterala...sa vaza platitoru de rate/taxe ca se face ceva cu banii de la buget...porcariile vin in tara sub protectie diplomatica si alte protectii pe care vi le puteti imagina)... cateodata ar fi bine sa incerce sa mai vada si dincolo de aparente...binenteles...daca are timp si chef pt a face asta ...daca nu-l intereseaza ce se intampla atata timp cat lui ii merg veniturile...poate ar fi potrivit sa nici nu-si dea cu parerea despre realitatile sociale...Sau,in cazul in care el este parte a acestor autoritati(politicienii au..."vicii"..=))..vai cat de parinteste le da o nuielusa la fund ),ii inteleg pe deplin pozitia legata de fenomen

In concluzie, daca ar trebui sa nu ne facem griji (in opinia antepostitorilor mei) legate de retragerea unui drept elementar ,acela de a putea comunica in modul privat ...pai cred ca nu ne-ar deranja nici daca am fi obligati toti sa tinem toate veniturile numai in sistemul bancar (UH...stai ca p-asta am gresit-o...deja suntem..) nici daca am fi obligati sa avem camere de supraveghere si in toaleta..(sau si p-asta am gresit-o??!...avem camere pe toate telefoanele..ni s-a aratat ce distractiv si ...util este),iar daca vom avea indrazneala sa ne planuim un drum in oras sau in afara lui ,fara a-l anunta unei viitoare autoritati insarcinata cu "descongestionarea traficului"(pentru binele nostru,evident..."lor le pasa!") ,o sa fim pasibili de sanctiuni penale.Toti va trebui sa ne limitam circulatia ,precum un caine de paza perimetru,or asemeni troleibuzului 84 ...
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; România Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 13:56   #20
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Adio Intimitate In Romania .....

lăscă, nu am firmă, dar lucrez la una, şi nu este vorba de taxe sau evaziuni fiscale.

Pe mine, personal, cum am spus şi în mesajul anterior, nu mă afectează cu absolut nimic, pentru că nu fac trafic, nu fac evaziune, nu fac ilegalităţi, şi încă sunt de părere că lumea se isterizează degeaba.

Poate nu gândesc eu ca pentru anul 2009 !
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 14:00   #21
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Adio Intimitate In Romania .....

M-ai inteles gresit. Nu am zis ca este un bine absolut legea. Depinde cum este folosita. Toate lucrurile pe care le spui tu pot sa le faca fara probleme si acum, fara sa fie o lege special pt asta. Eu, poate, am o viziune mai optimista si privesc legea asta ca un mijloc de a limita infractiunile, nu de a ataca oamenii nevinovati conform unor diverse interese obscure. Voi o vedeti invers. Care versiune este cea adevarata, vom afla pe viitor. Sa speram ca a mea .
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 14:52   #22
r0xanicutza

Stage 4
 
r0xanicutza's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 224
Default Re: Adio Intimitate In Romania .....

nici cu taxa n-a mers cand s-a facut protest... ma indoiesc ca ar fi un succes acum...
au dreptate intr-un fel... in ceea ce priveste infractiunile etc... dar cand te gandesti ca te spioneaza e frustrant chiar daca nu ai nimic de ascuns...
cu telefoane, mailuri si ce mai era... mai merge cat de cat... dar daca se ajunge la camere... deja e mult prea mult. atunci chiar ca nu o sa mai avem nici un strop de intimitate
__________________
Nu te cobori la nivelul prostilor, te vor aduce la nivelul lor si te vor bate cu experienta!
r0xanicutza is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 15:07   #23
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Adio Intimitate In Romania .....

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
lăscă, nu am firmă, dar lucrez la una, şi nu este vorba de taxe sau evaziuni fiscale.

Pe mine, personal, cum am spus şi în mesajul anterior, nu mă afectează cu absolut nimic, pentru că nu fac trafic, nu fac evaziune, nu fac ilegalităţi, şi încă sunt de părere că lumea se isterizează degeaba.

Poate nu gândesc eu ca pentru anul 2009 !
N-am avut timp să scriu prea multe, aşa că revin cu o completare.

Evaziuni fiscale de la firme de duzină, n-am văzut la televizor. Că se prezintă nişte falimentări ale unor firme mari, sau cine ştie ce rambursări de TVA, sau cine ştie ce evaziuni de cine ştie câte miliarde, e cu totul altceva, lăscărică.

Eu sunt de părere că lumea se isterizează complet degeaba pentru că lumea are impresia că orice convorbire telefonică pe care o va avea va fi ascultată. FALS !!! Orice convorbire telefonică va fi stocată într-o bază de date - fiecare operator de telefonie mobilă fixă trebuie să facă asta - iar în cazul în care există suspiciunea că cetăţeanul X face gogoşi umplute cu H2SO4, se începe o anchetă, la care contribuie şi acele convorbiri telefonice/sms-uri stocate.

Cât despre camerele de filmat, atâta timp cât se vor monta în locuri publice gen pieţe/bulevarde/parcuri/etc. şi vor supraveghea DOAR strada, nu şi apartamentele din blocurile adiacente, din partea mea să monteze câte o cameră pe fiecare stâlp.

Noi suntem români şi suntem mai breji decât alte naţii. În America (şi nu numai), poliţistul îţi pune pistolul la tâmplă doar dacă i se pare că faci vreo mişcare nelalocul ei. În România, poliţistul trebuie să se roage de tine ca să îl urmezi la la maşină pentru testarea cu aparatul etilotest (exemplu concret, văzut recent într-un filmuleţ).

Discuţia poate continua la nesfârşit, iar ieşitul în stradă ştiţi ce efect va avea ? NICIUNUL !!!
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 15:10   #24
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Adio Intimitate In Romania .....

algorunescu.. mai citeste si tu o carte din cand in cand, mai vezi si tu un Zeitgeist sau Zeitgeist addendum !

Mie mi se asculta telefoanele si nu imi convine ! cum ar fi sa stai in pat cu iubita ta si sa fie mos craciun langa voi sa se uite la voi , sa va urmareasca toate miscarile.. nu ai fi stresat? nu te-ar stresa?!

Eu mai fac si alte lucruri care nu le poate afla orisicine! Si nu imi place sa imi fie ascultat telefonul.. nu pot sa vorbesc absolut nimic cu persoana respectiva , de frica dom'le ca imi asculta telefonul si ma prinde militia si ma baga la "tzuhaus".

Asa ca inloc sa militezi pentru drepturile tale, tu le dai dreptate!

EDIT: gabi..la mine nu e vb numai de stocat in baza de date! MIE CHIAR MI SE ASCULTA TELEFOANELE! si nu sunt paranoic, ii simt si ii aud ! sunt atat de prosti incat se fac auziti !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 15:33   #25
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Adio Intimitate In Romania .....

Dacă ţi se ascultă telefoanele, există un motiv, pentru că mă îndoiesc că se apucă serviciile secrete (sau cine le-o asculta) să ia aleator un număr de telefon pe care să-l asculte. M-aş amuza rău de tot să-i asculte telefonul maică-mii, să înveţe şi ei reţete culinare, să afle tratamente pentru diverse boli, etc.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 15:48   #26
r0xanicutza

Stage 4
 
r0xanicutza's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 224
Default Re: Adio Intimitate In Romania .....

oricum e deranjant sa te spioneze cineva fie ca ai facut sau nu ceva.
e chiar stresant. eu am lucrat intr-un birou si aveam camera de supravechere si ma simteam ciudat cu toate ca nu se uita nimeni sa vada ce se intampla, dar e pur si simplu stresant sa te simti urmarit. de atunci am ramas putin paranoica si ma feresc de camere (de supraveghere), microfoane...
r0xanicutza is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 15:50   #27
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Adio Intimitate In Romania .....

Of ce mentalitati stricate
Fara suparare,dar inafara de lascarica. . mie mi se pare ca sunteti naivi




Algorunescu imi cer scuze pentru postul de mai devreme vis-a-vis de tine.. insa te rog frumos,sa intelegi .. ca ascultarea telefoanelor, montarea a 2miliarde de camere video care sa monitorizeze orashul... NU OR SA O FACA PE PRIETENA TA SA NU-SI MAI IA BATAIE PE STRADA !
intelegi ?! esti de acord ? daca cineva vrea sa o bata/talhareasca pe prietena ta, isi pune o cagula pe fatza, si ce crezi , te pishi pe ele de camere video care monitorizeaza .. traficul ..

ah si ziceai ca ei oricum aveau puterea,prietene,puterea le-o dam noi .. intelegi ?

in fine ,imi obosesc degetele degeaba, am mai scris-o si-o s-o scriu in continuare ..


banii investiti in bazele de stocare si bla bla bla bla ...
cu banii aia se puteau face chestii mai destepte ..
Pana nu se elimina cauza, nenorocirile astea or sa tot apara..
Ei or sa tot vina cu idei din astea extraordinare , pentru securitatea noastra desigur ...
Din ce in ce mai bune si mai sigure..
Ca , intr-un final, sa fim ca londonezii ..
MAI EXACT
sa stam in sufragerie .. la televizor.. acolo, unde suntem in siguranta..
pe scurt, ne inchidem..


gabi,da chiar suntem mai breji si mai treji decat multe multe alte natiuni ale lumii..
o revolutie nu ar ajuta cu absolut nimic...
singura varianta e o evolutie a mintii,a mentalitatii ..
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 15:54   #28
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Adio Intimitate In Romania .....

Paranoia, paranoia... m-am săturat de cuvântul ăsta !

Şi eu am lucrat într-un magazin unde aveam microfoane şi camere de filmat şi, culmea, patronul chiar avea mania de-a sta şi a asculta ce discutam noi.

Mă rog... discuţie interminabilă, precum spuneam.

/LE: Santos, asta este părerea mea şi mi-o susţin.

Last edited by Gabi; 20-01-09 at 15:59.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 16:28   #29
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Adio Intimitate In Romania .....

Santos ai perfecta dreptate ca si lascarica. Aici nu este vorba de a avea sau nu dreptate. Ce spunem noi difera prin modul fiecaruia de a vedea aceasta lege. Voi vorbiti de toate lucrurile rele care se pot face cu ea, nu v-am contrazis cu privire la ele, eu spuneam de posibilitatile bune. Realitatea, probabil, va fi undeva la mijloc si nu trebuie sa cadem nici intr-o extrema nici in cealalta. O sa vedem cum va fi aplicata. Ca si la chestia cu camerele. Ideea este buna cand il filmeaza pe ala care-ti taie cauciucurile sau iti loveste masina si poti sa-l dai in judecata, dar e naspa cand iti filmeaza tie miscarile pentru alte scopuri (ca in multe filme pe tema asta). Sau chestia cu bancile. Da, te fura la credite, dar daca nu exista posibilitatea creditului bancar, asa naspa cum e el, eu, unul nu puteam sa-mi cumpar masina. Din pacate nu prea poti sa separi partea buna de cea rea ca nu traim intr-o lume ideala, dar nici s-o privesti doar din prisma lucrurilor negative si a conspiratiilor din jur nu prea e ok ca cedezi nervos pana la urma.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 08:12   #30
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Adio Intimitate In Romania .....

Daca am cartela si ma conectez la internet pe wireless`ul altuia stiu de mine ?)
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -