Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-09, 12:31   #31
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: NU UITA SA FI OM !

Si eu sunt total impotriva bautului la volan din toate punctele de vedere.
Daca te duci la o aniversare si stii ca toti te vor tenta sa bei(o gura sau un pahar) vii cu taxiul...este atat de greu?nu trebuie sa faci tarantele pe la petrecere si dupa sa te dai mare zmeu al soarelui ca tu poti conduce dupa ce ai baut si poti sa te...pe politia rutiera!
Sunt atatea cazuri in care mor oameni nevinovati din cauza prostiei si idioteniei soferilor bauti incat nu are rost sa va mai aduc aminte...
Mie mi s-a intamplat de vreo 3 ori sa fiu tratat ca un sofer alcoolic de politia rutiera si chestia asta ma deranjat.Odata eram pe la Natiunile Unite la 4.30 dimineata si am fost oprit...am fost verificat la acte si mi s-a pus fiola,dar politistului nu prea ii venea sa creada cum de un sofer la 4.30 dimineata nu este pilit...atunci a fost light...
A doua oara am fost oprit in coltul strazii de la Kristal la fel....
A treia oara am patit-o in seara de revelion la ora 11 seara cand am iesit dintr-un club din bucuresti si m-am suit in masina si am purces spre drumul meu...pe partea cealalta a drumului baietii stateau cu fiola in mana...m-au oprit...m-au tinut la caterinca 30 de minuteeeee,mi-au pus fiola si au oftat adanc pentru ca nu puteau sa-mi faca nimic...acum trageti voi concluziile...ne suim bauti la volan noi romanii?daca si politia este uimita ca eu conduc noaptea nebaut...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 16:47   #32
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Nu uita sa fii om!

Bautura ...huh , daca lumea ar vedea altfel viata , cat este de frumoasa , ca ai pentru ce sa traiesti , ar ocolii obstacolele in asa fel incat sa nu se intample ceva rau , ca in viata sunt foarte multe obstacole , ca la poligon , in viata mergi in zig-zag , oamenii devin foarte rai din cauza lipsei de bani , si atunci se regasesc in bautura , beau pana cad lati si pe urma : -se urca la volan , exista shanse de 15% sa ajunga teferi acasa ;
-ajung acasa isi bat sotia/copii ;
- unii in loc de bataie , numai constientizeaza si cine shtie din ce motiv , ajung sa si omoare ...
-Altii , precum tinerii din ziua de azi , merg in cluburi /petreceri/etc , beau ca sa demonstreze : - cat de mari si tari sunt ei ;
- altii beau cot la cot cu tovarasii ca sa vada care e mai strong si bea mai mult;
-In cazul celor de 15-17 aproape ( 18 ) ani , ajung acasa sau se bat in incinta clubului sau pe strada ;
-Cei de 18 si peste 18 ani , se urca la volan , iar cu "EXPERIENTA" ce o poseda ei intr-un an de condus , omoara vieti , fac accidente , unii scapa /altii nu si tot asa ;


De ce bea tineret-ul pana la ultima suflare ?

1.Din cauza educatiei primite de acasa , sau ca sunt prea rasfatati incat ajung sa isi loveasca sau jigneasca parintii ca domne fac ce VREAU EU ! si parintele daca il iubeste atat de mult incat nu poate sa dea in el , il lasa in pace ( si el ajunge un nimic ).
2.Altii beau din cele petrecute acasa , unii se satura sa vada scandaluri si batai in familie incat se intalnesc cu tovarasii si se regasesc in bautura.

Nu suportam noi Politia Romana ...nici eu n-o suport , dar la anumite chestii ar trebuii sa ia MASURI , ok iau mita pentru viteza pentru aia pentru aia , ca a parcat nuj unde sau nuj cum ...dar pentru bautura , DE CE IAU MITA SI NU FAC NIMIC ?

Sarind peste subiect putin ...:
Care stie cazul acela cu fata care a murit pe trecerea de pietoni calcata de "femeiusca aia " , la casa presei libere ( herastrau ) care tine minte ? A FACUT CINEVA CEVA ? NU DOMNE ! FEMEIA E DEPUTAT ! Traim in Romania , spaga ...)...este spaga atunci cand vine vorba de bani , o viata numai conteaza ...aia a scapat ca o lebada gratioasa , iar o familie a ramas nenorocita pe viata de ce ? ca e Romania

Condoleante KLM!
__________________
STEAM - KLawxith
YOUTUBE - ELITE INC.
INSTAGRAM - klawxith666

PHOTOGRAPHY SITE - http://klawxith.wixsite.com/elite-inc

US/RO
DTH is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 14:48   #33
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Nu uita sa fii om!

Quote:
Originally Posted by MillionDollarBaby View Post
Bautura ...huh , daca lumea ar vedea altfel viata , cat este de frumoasa , ca ai pentru ce sa traiesti , ar ocolii obstacolele in asa fel incat sa nu se intample ceva rau , ca in viata sunt foarte multe obstacole , ca la poligon , in viata mergi in zig-zag , oamenii devin foarte rai din cauza lipsei de bani , si atunci se regasesc in bautura , beau pana cad lati si pe urma : -se urca la volan , exista shanse de 15% sa ajunga teferi acasa ;
-ajung acasa isi bat sotia/copii ;
- unii in loc de bataie , numai constientizeaza si cine shtie din ce motiv , ajung sa si omoare ...
-Altii , precum tinerii din ziua de azi , merg in cluburi /petreceri/etc , beau ca sa demonstreze : - cat de mari si tari sunt ei ;
- altii beau cot la cot cu tovarasii ca sa vada care e mai strong si bea mai mult;
-In cazul celor de 15-17 aproape ( 18 ) ani , ajung acasa sau se bat in incinta clubului sau pe strada ;
-Cei de 18 si peste 18 ani , se urca la volan , iar cu "EXPERIENTA" ce o poseda ei intr-un an de condus , omoara vieti , fac accidente , unii scapa /altii nu si tot asa ;


De ce bea tineret-ul pana la ultima suflare ?

1.Din cauza educatiei primite de acasa , sau ca sunt prea rasfatati incat ajung sa isi loveasca sau jigneasca parintii ca domne fac ce VREAU EU ! si parintele daca il iubeste atat de mult incat nu poate sa dea in el , il lasa in pace ( si el ajunge un nimic ).
2.Altii beau din cele petrecute acasa , unii se satura sa vada scandaluri si batai in familie incat se intalnesc cu tovarasii si se regasesc in bautura.

Nu suportam noi Politia Romana ...nici eu n-o suport , dar la anumite chestii ar trebuii sa ia MASURI , ok iau mita pentru viteza pentru aia pentru aia , ca a parcat nuj unde sau nuj cum ...dar pentru bautura , DE CE IAU MITA SI NU FAC NIMIC ?

Sarind peste subiect putin ...:
Care stie cazul acela cu fata care a murit pe trecerea de pietoni calcata de "femeiusca aia " , la casa presei libere ( herastrau ) care tine minte ? A FACUT CINEVA CEVA ? NU DOMNE ! FEMEIA E DEPUTAT ! Traim in Romania , spaga ...)...este spaga atunci cand vine vorba de bani , o viata numai conteaza ...aia a scapat ca o lebada gratioasa , iar o familie a ramas nenorocita pe viata de ce ? ca e Romania

Condoleante KLM!
Multumesc,

Ma bucur ca nu am scris in zadar...Faptul ca oameni ca voi citesc si iau o pozitie , ma face sa cred ca se pot intampla si lucruri bune . Pentru mine reprezinta o mana de ajutor.

Va multumesc tuturor !
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 18:02   #34
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Nu uita sa fii om!

A, si inca ceva aviz amatorilor: in cazul in care faceti accident si aveti alcoolemie peste 0.4 asiguratorul (fie ca aveti casco sau RCA) NU VA PLATESTE NIMIC !!!
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 10-01-09, 17:06   #35
PUIU 82

Stage 3
 
PUIU 82's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 161
Default Re: Nu uita sa fii om!

In primul rand:condoleante 78KLM.
In al doilea rand:as vrea sa se schimbe putin legea....adica daca te-a prins baut ori mergi la mititica direct ori ti se anuleaza permisul si ai voie sa-l redobandesti dupa minim 5 ani.
Asta doar la un control de rutina,fara a face accident,indiferent de alcoolemie.
Pt accident usor sau grav direct bulau si interzicerea redobandirii.
Alegeti voi care din astea 2 variante ar fi mai buna.
Civilizatia se impune doar cu forta in Romania,asta e parerea mea.
Bafta!
__________________
Dacia SupeRnova B-26-HFC.
FORZA RAPID!
PUIU 82 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 20:15   #36
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Nu uita sa fii om!

Quote:
Originally Posted by PUIU 82 View Post
In primul rand:condoleante 78KLM.
In al doilea rand:as vrea sa se schimbe putin legea....adica daca te-a prins baut ori mergi la mititica direct ori ti se anuleaza permisul si ai voie sa-l redobandesti dupa minim 5 ani.
Asta doar la un control de rutina,fara a face accident,indiferent de alcoolemie.
Pt accident usor sau grav direct bulau si interzicerea redobandirii.
Alegeti voi care din astea 2 variante ar fi mai buna.
Civilizatia se impune doar cu forta in Romania,asta e parerea mea.
Bafta!
sa nu exageram. daca te prinde la 0.2-0.3 unde abia daca simti ca ai baut te baga la parnaie? e o prostie. pentru peste 1.0 as vrea sa se faca parnaie. pentru ca 1.0 este deja foarte aproape de coma.
sa se ia permisul definitiv ar fi cel mai corect. bineinteles, fara drept de redobandire
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 14:35   #37
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Nu uita sa fii om!

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
sa nu exageram. daca te prinde la 0.2-0.3 unde abia daca simti ca ai baut te baga la parnaie? e o prostie. pentru peste 1.0 as vrea sa se faca parnaie. pentru ca 1.0 este deja foarte aproape de coma.
sa se ia permisul definitiv ar fi cel mai corect. bineinteles, fara drept de redobandire
nu vroiam sa ma bag da zici ca 1.0 e aproape de coma,da acum te intreb inainte de coma ce e? luciditate?in nici un caz

trebuie legi drastice ca romanu sa se educe-prins baut- puscarie fara drept de apel,permisu sa i se suspende pe o perioada de x ani
ma gandesc ca am si io rude(si nu suntem neam mic) in fiecare zi imi fac griji ptr ei ca strazile sunt pline de fii de deputati,business cacati,spagari, ma sparg in figuri ,etc care scapa pur si simplu dupa ce omoara unu sau mai multi oameni...vrei exemplu :rahatu ala cu ferrari,a omorat omu si el bine mersi e in libertate.....de ce ca mortu era un om obisnuit si alalatu are contu plin
am ajuns intr-o vreme cand suntem claxonati pe trecerea de pietoni,asa ceva nu e normal

in concluzie bei chiar si un pahar pe jumatate,nu te mai urci la volan clar ,scurt pe doi

lucru de care imi pare rau e ca nimeni nu pricepe asa ceva,e pe dra.. ce poa sa imi faca un pahar de bere.....raspunsu ar fi o camera cu patru pereti si captusita frumos tie cat si altora

in fine-take care
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 14:51   #38
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Nu uita sa fii om!

pedepsele trebuie sa fie proportionale, pe aceeasi logica deviata poti spune ca pedeapsa cu inchisoarea sa fie aplicata si pentru ca nu porti centura, de exemplu, sua pentru ca ai calcat iarba...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 15:13   #39
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: NU UITA SA FI OM !

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
eu unu nu sunt deacord cu bautul la volan .. de asta e bine sa ai o femeie cu carnet 1 la mana 2 la mana ...

faceti diferenta dintre o bere si beat mort .... sa nu te poti tine pe picioare .. ca recunosc pana acum nu am condus baut niciodata in 6 ani de cand am carnetul dar de o vreme am un obicei prost .. daca beau .. ma sui la volan .. o bere .. sau depinde .. dar daca ma simt ca pot conduce .. daca stiu ca sunt praf si abea ma tin pe picioare nu ma sui la volan .. da stiu e urat ...

dar este o diferenta intre a bea o bere .. un pahar de vin .. si a fii in coma alcoolica ...

si iarasi nu sutn deacord cu ai baut .. inchisoare .. gandeste-te ca pleci de la o aniversare unde ala nu te lasa chip sa pleci fara sa iei o gura de sampanie .. de bere .. de *** .. orice bautura alchooolica .. nu de c@c@t ) .. asa ... si te opreste politia si sifluu si iese 0,15 sa zicem .. esti baut .. esti deacord sa faci inchisoare pentru o gura de sampanie .. bere etc ??? nu cred ... nu mia aruncati cu vorbe aiurea ganditi intai ce spuneti

sa zicem ca meri la o aniversare si bei o gura de sampanie...si cand pleci circuli regulamentar cu 50 de ora si dintr-o data iti sare un pieton in fata si il calci si moare...u esti de vina si daca ai 0.01 asta e ce sa-i faci..suntem in Romania!
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 16:11   #40
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Nu uita sa fii om!

sincer eu inteleg asta .. mai ales in romania.
pentru ca la modul cum e romanul daca ii dai un deget iti ia toata mana.
si asa sunt destui care se urca beti la vola can nu e voie deloc alcolemie in sange.
daca se da lege ca 0.10 sau cat o fi o bere sau ceva e voie marea majoritate nu ar stii sa se limiteze doar la atat. si atunci ar fi si mai mari probleme decat sunt acum.
parerea mea
Spark is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 17:34   #41
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Nu uita sa fii om!

da asa si e...numa ca noi romanii..nu suntem civilizati ...suntem ''smecheri''
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 24-01-09, 12:14   #42
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: NU UITA SA FI OM !

Quote:
Originally Posted by JunKer_hP View Post
sa zicem ca meri la o aniversare si bei o gura de sampanie...si cand pleci circuli regulamentar cu 50 de ora si dintr-o data iti sare un pieton in fata si il calci si moare...u esti de vina si daca ai 0.01 asta e ce sa-i faci..suntem in Romania!
Si ti se pare anormal?mie mi se pare normal...poate cu paru ne civilizam si noi!
Si daca te duci la o petrecere nu este neaparata nevoie sa mergi cu masina ta,poti lua un taxi ca nu este atat de scump...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 21:27   #43
Hame

Stage 3
 
Hame's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 126
Default Re: Nu uita sa fii om!

Stiti care e marea problema cu petrecerile astea, la care zici ca bei o gura de sampanie ? Mai bei una, si inca una. Si tot asa, zici ca nu ai nimic, mai bei. Stai jos, n`ai nici o problema. Te ridici sa pleci, inca e bine, crezi ca poti conduce. Dar cand ai facut 2 m cu masina garantez ca nu mai stii pe unde s`o iei si ce sa mai faci. D`aia e bine sa nu bei daca esti cu masina, sa nu mergi pe acest "las` ca nu ma imbat". Pt ca daca nu ai mancat toata ziua, esti frant de oboseala si bei juma de pahar de bere, paharu ala poate sa te faca zdrente. Nu credeti, testati. Mai bine nu bei si cu asta basta.
Pt cel care a facut thread`ul, condoleante.
Pt restul, mai bine nu va atingeti de alcool daca aveti masina.
__________________
You`ve never seen the best of me !

Prea multi dintre noi se sting datorita vitezei. DRIVE SLOW !
Hame is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 22:14   #44
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Nu uita sa fii om!

bun.... alcolul si drogurile la volan sunt inadmisibile... ce vina au participantii la trafic ca tu ai chef sa bei .. nici una din punctul meu de vedere in cazul in care esti prins baut indiferent de cantitate pemisul sa fie anulat si sa nu mai ai dreptul de a conduce niciodata
si eu beau dar de aia exista sotie sau taxi
__________________
vand seat leon 1.8t 4x4 300 cai https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...x4-300-cp.html




ct77pia is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 23:16   #45
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nu uita sa fii om!

Daca tot vreti sa consumati ceva si sa conduceti dupa: luati-va bere fara alcool!
Si cu asta, basta!
Mustang is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -