Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 29-06-08, 17:44   #1
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Consum MARE Fiat Croma 2.0 16v !!

Salut,

Am si eu un Fiat Croma pe care am pus de curand un motor 2.0 16v 140cp 120.000km.Initial masina a avut unul cu 8 valve si il tineam pe gaz.Asta consuma 17% urban si 12% extraurban ceea ce este foarte mult.Motorul este acelasi cu cel de pe coupe 2.0 16v.La modificarea pe care am facut-o mai mentionez ca nu am montat canistra cu monocarbon ,catalizatorul si sonda lambda.Am mai observat ca temperatura apei nu creste mai mult de 75 80 grade acum pe caldurile astea.Astept pareri.Multumesc anticipat!
__________________
'06 FIAT Croma Emotion 1.9 JTD 150cp
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 30-06-08, 00:23   #2
markizu

Stage 5
 
markizu's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,151
Member of:
[VW]
[Honda]
Default Re: Consum MARE Fiat Croma 2.0 16v !!

Salut
pai fara sonda lambda cum naiba sa nu creesca consumu aia analizeaza oxigenul si influenteaza consumul ...
Canistra ca canistra ajuta si aia sa trimita vaporii de benzina inapoi in motor ,catalizatorul poti renunta la el dar sinda lambda nu
Pt chestia cu apa acum normal e sa fie pe timp de vara 90-95 de grade adica la deschiderea termostatului dar daca nu il ai pus e normal temperatura aia

bafta
__________________
Fiat tempra 1.6 ien aprox 110 cai (gone)
Lancia Delta II 1.8 132 hp ..(gone)
Alfa 156 1.8 ts 150 hp (great feeling, gone)
Golf III Rabbit 1.4 mic si rau..(gone )
Honda del Sol 1,6 soch vtec turbo on !!
markizu is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 20:22   #3
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: Consum MARE Fiat Croma 2.0 16v !!

nu stiu cum sa ma mai port cu motoru asta ca tot 17% consuma .. as fi curios daca mai are cineva croma cu acelasi motor ce consum are..
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 20:51   #4
chiper

Stage 5
 
chiper's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 495
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
[Honda]
Exclamation Re: Consum MARE Fiat Croma 2.0 16v !!

totushi e motor de 2000cmc 16 valve....un consum normal in oras ar fi pe undeva pe la 12-13....acuma depinde si de condus.....eu am avut un prieten cu 1 polo motor de 990 cmc care ii consuma 10 litri/100km fara nici o problema la motor deci.....BENZINARIE SA ESTE SI BANI SA ESTE , ca probleme vin singure...
chiper is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 20:55   #5
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: Consum MARE Fiat Croma 2.0 16v !!

Quote:
Originally Posted by chiper View Post
totushi e motor de 2000cmc 16 valve....un consum normal in oras ar fi pe undeva pe la 12-13....acuma depinde si de condus.....eu am avut un prieten cu 1 polo motor de 990 cmc care ii consuma 10 litri/100km fara nici o problema la motor deci.....BENZINARIE SA ESTE SI BANI SA ESTE , ca probleme vin singure...

E ceva in neregula cu motoru` ala de polo da-l in masa ca nu e de oltcit.La mine problema era anu trecut in vara ,dar am rezolvat..era de la termostat si acum ia 10 in oras si 8 afara fara catalizator si sonda lambda
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 21:01   #6
chiper

Stage 5
 
chiper's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 495
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
[Honda]
Talking Re: Consum MARE Fiat Croma 2.0 16v !!

si acuma....fie intre noi .... nu vinzi motoru' ?
chiper is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 22:12   #7
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: Consum MARE Fiat Croma 2.0 16v !!

Quote:
Originally Posted by chiper View Post
si acuma....fie intre noi .... nu vinzi motoru' ?
Ba da si nu numai, am mai multe piese bune de croma printre care si un set de telescoape care au 7.000 km de cand le-am cumparat noi din magazin ,jante originale de croma, interiorul e impecabil,masina e toata functionala dar taxele sunt prea mari pentru o masina non-euro cu motor de 2 L si eu mi-am luat o tempra cu motor mic, consum mic, taxe mici..e mai sanatos ..daca vrei mai multe detalii ne auzim maine pe mess id : robertgadau .Noapte buna!
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 12:27   #8
TTTabarth

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 82
Talking Re: Consum MARE Fiat Croma 2.0 16v !!

Robert , chiar te rog sa dai argumente pro si contra tempra pe un thread pe care l-am deschis cu acest titlu!
TTTabarth is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 18:03   #9
ktalinu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 75
Default Re: Consum MARE Fiat Croma 2.0 16v !!

pune sonda lambda sus si o sa vezi ca se regleaza singur consumul...cum spunea si un coleg mai sus. problema e k u ai pus un motor cu 16 v pe ecu de 8 v.... ar fi bine sa schimbi si ecu sau macar softul...altfel nu vad cum ar merge bine un motor cu 20 cp mai mult...iti dau eu un soft daca vrei.. de 2000 16 v
ktalinu is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 21:44   #10
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: Consum MARE Fiat Croma 2.0 16v !!

Quote:
Originally Posted by ktalinu View Post
pune sonda lambda sus si o sa vezi ca se regleaza singur consumul...cum spunea si un coleg mai sus. problema e k u ai pus un motor cu 16 v pe ecu de 8 v.... ar fi bine sa schimbi si ecu sau macar softul...altfel nu vad cum ar merge bine un motor cu 20 cp mai mult...iti dau eu un soft daca vrei.. de 2000 16 v
Multumesc pentru interes, dar am rezolvat problema..era de la termostat..nu are nici o treaba sonda lambda daca e lipsa ci numai daca este in sistem si este defecta, atunci afecteaza consumul. Mie imi consuma 10-11 in oras si 7-8 afara in stil normal de condus. Nu stiu de unde ai tras concluzia ca am pus motorul de 16v pe ECU de 8v...am pus motorul complet de pe alta masina cu tot cu instalatia electrica ...
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 21:47   #11
ktalinu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 75
Default Re: Consum MARE Fiat Croma 2.0 16v !!

pai nu stiam dak ai pus si instalatia...ma gandeam doar...:P..e bine k ai reusit..si eu am aceeasi problema la brava cu termostatul..si consuma cam mult..e bine k ai reusit sa rezolvi..era misto dak puneai 2.0 16v turbo ..
ktalinu is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 21:56   #12
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: Consum MARE Fiat Croma 2.0 16v !!

asta mi-a picat in mana si l-am luat si ieftin ..300e motor+cutie+anexe ..in stare impecabila ..fara scurgeri de ulei..cel de la care l-am luat zicea ca are 110.000 de km aproximativ.

L-am pus pe masina si mergea impecabil,numai ca...: am observat tarziu ca e termostatul defect si e blocat pe deschis si m-am cam dat la motor ..6000 rpm in treptele 1-3 si dupa vreo 5.000 km a aparut o bataie de biela...inter timp pana sa apara bataia si inainte sa pun un termostat original care era 4 mil , am luat unul de renault si l-am bagat pe furtun intre motor si radiator ,termostat care s-a blocat pe inchis in cateva zile si mi-a crescut apa la 120 grade..vazand ca nu se mai deblocheaza m-am panicat si am oprit motorul....apoi am cumparat termostat original ,dar dupa ceva timp a aparut bataia...am desfacut motorul ...si la pistonul 1 aveam urechile rupte la cuzinetii de pe bielasi se invartisera pe biela...am masurat arborele si era ok ..am pus cuzineti si degeaba..bataia tot este...cred ca au facut uzura in biela cei cu urechile rupte si acum nu stiu ce sa fac ca mi-am luat o tempra,dar gandul tot la croma imi sta cand imi aduc aminte cum se infigea..plus ca e intretinuta si imi place si designul ei...trebuie sa gasesc un set de biele bun de la alt motor identic...si nu prea am noroc
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 21:59   #13
ktalinu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 75
Default Re: Consum MARE Fiat Croma 2.0 16v !!

o sa ma interesez..s.ar putea sa am
ktalinu is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 22:02   #14
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: Consum MARE Fiat Croma 2.0 16v !!

Quote:
Originally Posted by ktalinu View Post
o sa ma interesez..s.ar putea sa am

ar fi super
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 09-04-09, 16:53   #15
ktalinu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 75
Default Re: Consum MARE Fiat Croma 2.0 16v !!

am un prieten care a dezmembrat un coupe de 2000 16v 139 cp..si are biele dar tre sa.ti trimit 2 din cate stiu pt k nu poti schimba numai una...suna.ma si vb..0744660518
ktalinu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -