Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 06-11-11, 23:09   #1
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Stilo JTD - Valori Debitmetru

De ceva timp ma macina o curiozitate.Ce valoare trebuie sa aiba MAF-ul la relanti la Stilo JTD 115 cp, deoarece are desired 300 dar arata doar intre 50 si 55 mg.Am masurat si alte 5 Stilo tot jtd si indica 300, atat cat si cere.Chiar daca am auzit pareri precum ca sunt variante de ECU, care ar merge cu 55, imi vine greu sa cred ca e si ok.De unde ar putea fi problema, am schimbat un MAF, bosh original si la 2 zile gata nu mai citea bine, decat 40 mg dar fara sa dea eroare.Daca scot mufa, da eroare si isi ia valoare standard 6 mg.Problema e ca daca nu e bagat pe admsie, adica daca e lasat in aer, valoare nu e cu mult diferita maxim 10 mg in minus.Acum sa cumpar un altul pe Pierburg, nu mai stiu.Daca aveti vreo idee va rog sa o postati aici.Va multumesc anticipat.
geti is offline   Reply With Quote
Old 12-11-11, 01:53   #2
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Valori Debitmetru Stilo JTD

Se poate inchide, problema rezolvata,banuiam ca nu voi primi nici un raspuns aici. Primeam raspuns doar daca intrebam de odorizante, presuri, luminite etc.Raspunsul e 50-55 mg, o alta versiune de ECU, e de fapt 300 mg dar se demultiplica, cu 6. Deci real e 300 mg dar are un convertor de la 50. Multumesc moderatorilor.
geti is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -