Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 15-11-10, 18:50   #1
sadsmile

Stage 5
 
sadsmile's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 321
Default Merg telescoape stock cu arcuri FK?

Am o problema.Am pe masina suspensie reglabile FK.Telescoapele imi sunt praf si trebuie sa le schimb.Intrebarea mea este daca pot sa cumpar numai un set de amortizoare stock si sa le folosesc cu arcurile sport pe care le am deja,sau nu sunt compatibile?Ms
sadsmile is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 08:25   #2
LucianF

Stage 5
 
LucianF's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 801
Member of:
[Fiat]
Default Re: Merg telescoape stock cu arcuri FK?

Quote:
Originally Posted by sadsmile View Post
Am o problema.Am pe masina suspensie reglabile FK.Telescoapele imi sunt praf si trebuie sa le schimb.Intrebarea mea este daca pot sa cumpar numai un set de amortizoare stock si sa le folosesc cu arcurile sport pe care le am deja,sau nu sunt compatibile?Ms
Eu am mers asa pe Punto 15 000Km fara probleme.Daca ai Punto,am eu amortizoare fata si spate(second-hand).Bafta.
LucianF is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 14:55   #3
sadsmile

Stage 5
 
sadsmile's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 321
Default Re: Merg telescoape stock cu arcuri FK?

Imi cer scuze ca nu am precizat ptr ce masina imi trebuieEra vorba de un Fiat Coupe 20 VT.
sadsmile is offline   Reply With Quote
Old 23-05-12, 14:38   #4
untar

Stage 3
 
untar's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Default Re: Merg telescoape stock cu arcuri FK?

am un fiat punto 1.2 8v...si vreau sa imi schimb arcurile eu singur..a mai facut cineva asa ceva?? imi puteti da niste sfaturi? o ordine a operatiunilor..trebuie sa tin cont de ceva anume..etc ?? stima!
untar is offline   Reply With Quote
Old 23-05-12, 17:13   #5
sadsmile

Stage 5
 
sadsmile's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 321
Default Re: Merg telescoape stock cu arcuri FK?

Salut.Eu unu nu am schimbat dar nu cred sa fie atat de greu.Cel mai important cred ca e sa ai un loc unde sa ridici masina,dar inainte de asta va trebui sa folosesti o presa ca sa fixezi arcurile sa ramana asa presate sau pur si simplu in momentul cand ele sunt comprimate sa le legi cu ceva tare ca sa stea asa si dupa suspendarea masinii si apoi cred ca va fi usor.Mai sapa putin prin forum si poate gasesti ceva mai de ajutor.Bafta si spor la treaba.Eu zic sa incerci ca nu ai nimic de pierdut.
sadsmile is offline   Reply With Quote
Old 23-05-12, 17:24   #6
untar

Stage 3
 
untar's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Default Re: Merg telescoape stock cu arcuri FK?

Quote:
Originally Posted by sadsmile View Post
Salut.Eu unu nu am schimbat dar nu cred sa fie atat de greu.Cel mai important cred ca e sa ai un loc unde sa ridici masina,dar inainte de asta va trebui sa folosesti o presa ca sa fixezi arcurile sa ramana asa presate sau pur si simplu in momentul cand ele sunt comprimate sa le legi cu ceva tare ca sa stea asa si dupa suspendarea masinii si apoi cred ca va fi usor.Mai sapa putin prin forum si poate gasesti ceva mai de ajutor.Bafta si spor la treaba.Eu zic sa incerci ca nu ai nimic de pierdut.

multumesc pentru raspuns! acuma m-am uitat la un tutorial dar pentru dacia logan...schimb de arcuri si nu a folosit presa deloc..sa fie diferenta..la punto sa am nevoie de presa si la logan sa nu ai nevoie de cat de : cric,chei,cricket si putina indemanare ! mi se pare ciudat un pic ! stima!
untar is offline   Reply With Quote
Old 23-05-12, 19:01   #7
sadsmile

Stage 5
 
sadsmile's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 321
Default Re: Merg telescoape stock cu arcuri FK?

Dupa cum am spus,nu am facut operatiunea astamdar am vazut odata la emisiunea aia de pe Discovery cu Edd China(in care se ia o masina si o repara avand un buget redus si apoi o vand) si el asa a procedat,de-aia am zis.Depinde cred eu de solutia constructiva a suspensiei masinii.Nu iti ramane decat sa incerci
sadsmile is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -