Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 24-09-10, 22:38   #1
kio_parts

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 62
Default Punto - Bucsa caseta de directie

Sunt nou pe forum si deja am probleme,daca ma poate ajuta cineva care sa mai confruntat cu problema aceasta:
Am un punto 2 din 2001 (1.2 16v)si am o bataie pe fata la denivelari,la inceput am spus ca sunt bucsele la bara stabilizatoare sau capetele de bara,dar cand am ajuns la service au constatat ca devina este bucsa de teflon de la caseta de directie.
Am fost si la alt service tot pentru o constatare si acelasi diagnostic,busa la caseta trebuie schimbata.
Acum problema este,la masini "normale" aceasta este piesa de schimb,dar dupa ce am cautat la toate magazinele din jurul meu rezultatul a fost,ca bucsa vine cu caseta de directie,care costa 700-800 ron.
Exista bucsa de teflon de vanzare,pentru punto din 2001?
Se potriveste de la alta masina?,de exemplu de la punto mk1?(culmea la punto mk1 si grande punto se gaseste bucsa la magazin)
Caseta de directie ar fi exclus sa o schimb doar pentru o bucsa.
Daca are cineva o solutie ii sunt foarte recunoscator.
kio_parts is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 09:16   #2
LucianF

Stage 5
 
LucianF's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 801
Member of:
[Fiat]
Default Re: bucsa caseta de directie punto mk2

Quote:
Originally Posted by kio_parts View Post
Sunt nou pe forum si deja am probleme,daca ma poate ajuta cineva care sa mai confruntat cu problema aceasta:
Am un punto 2 din 2001 (1.2 16v)si am o bataie pe fata la denivelari,la inceput am spus ca sunt bucsele la bara stabilizatoare sau capetele de bara,dar cand am ajuns la service au constatat ca devina este bucsa de teflon de la caseta de directie.
Am fost si la alt service tot pentru o constatare si acelasi diagnostic,busa la caseta trebuie schimbata.
Acum problema este,la masini "normale" aceasta este piesa de schimb,dar dupa ce am cautat la toate magazinele din jurul meu rezultatul a fost,ca bucsa vine cu caseta de directie,care costa 700-800 ron.
Exista bucsa de teflon de vanzare,pentru punto din 2001?
Se potriveste de la alta masina?,de exemplu de la punto mk1?(culmea la punto mk1 si grande punto se gaseste bucsa la magazin)
Caseta de directie ar fi exclus sa o schimb doar pentru o bucsa.
Daca are cineva o solutie ii sunt foarte recunoscator.
Salut,
Suna aici:0728628028 Gusti.Poate te ajuta ei.Bafta
LucianF is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 01:34   #3
mafiosso

Stage 3
 
mafiosso's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 132
Default Re: bucsa caseta de directie punto mk2

Nu ne-ai zis in final cum ai rezolvat nu de alta dar am si eu un Stilo si am doua casete care troncane de la minunea aia de bucsa.
__________________
Megane 2 bicorp 2005-2006 Dynamique+ 1,5 dci

Last edited by mafiosso; 09-02-11 at 01:38.
mafiosso is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 11:14   #4
jhonutz33

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 98
Default Re: bucsa caseta de directie punto mk2

bucsa aia se schimba.In iasi este o persoana care repara aceste casete,confectioneaza bucsele si le schimba.
jhonutz33 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 11:15   #5
mafiosso

Stage 3
 
mafiosso's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 132
Default Re: bucsa caseta de directie punto mk2

O metoda de contact ceva?
mafiosso is offline   Reply With Quote
Old 18-01-13, 00:08   #6
Andrei_GP

Stage 4
 
Andrei_GP's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 188
Default Re: bucsa caseta de directie punto mk2

Nici pentru Grande Punto nu se gaseste bucsa de teflon de la caseta de directie..
Andrei_GP is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -