Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Alte discutii Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 08-04-08, 16:32   #1
smf_badboy86

Stock
 
smf_badboy86's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 7
Post as vrea sa imi cumpar o toyota celica TS help!!!!

salutare,as vrea sa imi cumpar o toyota celica varianta de 192 de cai am gasit una chiar f bine intretinuta din 2004 si ma interesa stric de la cei care au o astfel d masina sau cunoscatori daca sunt multumiti de ea cum fuge cum sta pe sosea si costuri de intretinere.ms mult
smf_badboy86 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 23:36   #2
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: as vrea sa imi cumpar o toyota celica TS help!!!!

Cumpar o cu putin km este o masina excelenta!!!Dar nu uita ca nu e un turbo benzina!!!
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 15:25   #3
smf_badboy86

Stock
 
smf_badboy86's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 7
Default Re: as vrea sa imi cumpar o toyota celica TS help!!!!

2003, 60000 km reali primu proprietar are si vsc arata foarte bine masina,m-ar mai interesa la ce sa ma uit, pentru k stiu k fiecare masina are probleme ei.
smf_badboy86 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 06:27   #4
turbonic

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 9
Default Re: as vrea sa imi cumpar o toyota celica TS help!!!!

nu te lua din ce auzi .. este o mashina extraordinar de fiabila si forte distractiva.. este totushi un aspirat de aprox 200 de cai.. dar are are 9, ture cu un culpu destul de bun
stabilitatea este foarte buna mult mai buna decat rivalele ei .. are suspensii independente ..(nu toate) ceea ce e foarte bine pt romania.. arzi cu ea mashini de calibru mult mai mare.. sa nu mai punem problema de bmw 320 .. a3 , a4 shi genul asta de mashini. motorul este aproape indestuctibil dar in timp tinde sa manance ulei .. seamana cu bmw.. dar mananca mult mai putzin .. asta numa daca o chinui dar nu o face.
ii potzi da ceva mai multzi cai daca o cipezi decat multe alte motoare ..dar asta itzi da peste cap comp mashinii si incepe sa itzi deo o groaza de erori .. ceea ce inseamna ca tre sa o controlezi periodic ..
probleme din parte caroseriei .. de tip rugina shi asha mai departe nu sunt absolut delok...dar ca orice mashina are si dezavantaje.. principalele probleme sunt crapa colectori , sonda lambda si desigur celebrul debimetru care o sa itzi dea mari dureri de cap.
daca te gandesti sa ii pui turbo .. da se poate dar este foarte putzin loc pt el sub capota.. este si adevarat ca itzi da foarte multzi cai.
un alt factor foarte imp este ca este un motor vv adica valvole variablile.. .adica cat il calci atat mananca.. so consumul este prea bun pt o astfel de mashina daca nu ii dai blana.. kiar echivalant unui diesel ..yaris vvti a fost mashina anului 2004 "cal mai bun consum urban" iar celica este cel mai economic coupe.
daca te gandesti sa pompezi motorul sa stii ca ajunge un adevarat bolid .
raportul cai/kg este deja prea bun .. baga turbo si remapeazo si ai sa vezi de ce e in stare la liniutze.. calculeaza si valvole variabile peste toate astea... succes cu mashina este extraordinara !!!
turbonic is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 06:46   #5
turbonic

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 9
Default Re: as vrea sa imi cumpar o toyota celica TS help!!!!

tre sa mentionez.. CELICA este o mashina sportiva.. stilul de condus este similar daca u crezi ca in celica gasesti o limuzina atunci te insheli .. din punct de vedere confort ..sa vedem .. in spate abea daca au loc 2 copii de 10 ani .. spatziul este foarte redus...totdeauna sunt prezente zgomote in mashina.. ba scartzaie una ba alta.. scane sunt situate foarte jos.. ai impresia ca stai cu fundul pe asfalt .. accea senzatzie ca atunci cand conduci un gokart... aproape imposibil de mers cu gemul deschis la o vit de peste 100 km/ h tot vantul itzi vine in fatza .. volanul relativ greoi ..

avantaje da sunt.. locurile din fatza foarte incapatoare .. aproape ca stai culcat.. loc mult si pt altele daca fata sta sus .. kiar mai bine decat acasa scimbatorul f aproape de casetofon .. nici nu tre sa te misti dupa scaun pt a scimba mel si destul loc pt telefoane si tot felul de chestii care la un bmw le tot indeshi in torpedou in ciuda putzinului loc.. vizibilitate foarte buna pe timp de noapte . farurile au un fel de lupa ce maresc viz cu aprox 40%
si binentzeles este o mashina destul de rara in ro .. nu prea imi place sa imi cupar o mashina care deja o gasesti la toate coltzurile in ro .. parca nu are farmec deloc si parca si fetele s-au saturat de atatea bmw_uri .. mai rarutz ca-i mai dragutz ..

apropo !! franele cam lasa de dorit .. sistemul de franare este foarte nasol rau rau de tot.. asha ca grije mare. .

si cam atat in mare .. sper sa itzi fi fost de ajutor...cu toate ca am postat cam tarziu .. in orice caz.. daca ai cumparat-o bucurate de ea ca e super buna ca mashina
turbonic is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 12:16   #6
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: as vrea sa imi cumpar o toyota celica TS help!!!!

Toyota Celica TS - chipul nu poate di resoftat sub nici o forma, repet nu se poate. Exista niste chipuri adaugate care nu fac decat sa dea erori, eventual pierzi putere. Singura posibilitate e sa i schimbi chipul original cu unul modificabil si te ajunge peste 1000 de euro. Este un aspirat de 192 de cai care merge mai putin ca o Honda Integra de 190 de cai. Nu este un turbo, deci nu te astepta la nu stiu ce. Ramane o sportiva excelenta pret calitate. Salut
__________________
ex. Honda Integra Type R 1.8 VTEC > DC2 (fab. 1999) 192 cp B18C6 inside
ex. Honda Civic 1.5 VTEC > MB3 (fab. 1999) 115 cp
ex. Toyota Celica GT-FOUR > ST 205 (fab. 1996) [242 => 265 cp ca.] 3S-GTE inside
ex. Toyota Celica GT > ST 202 (fab. 1997) 170 cp
ex. Toyota Celica AT 200 > 7A-FE(fab. 1996) 116 cp
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 01:27   #7
B-14-BYE

Stage 5
 
B-14-BYE's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 3,553
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: as vrea sa imi cumpar o toyota celica TS help!!!!

pana la urma exista modelul nou d celica cu turbo? ca pe mobile.de nu am vzt nici unu d vanzare..
B-14-BYE is offline   Reply With Quote
Old 23-08-08, 11:13   #8
one

Stage 2
 
one's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 63
Default Re: as vrea sa imi cumpar o toyota celica TS help!!!!

am io una de vanzare daca te intereseaza
one is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -