Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Alte discutii Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-11, 10:04   #1
dragonul17

Stage 4
 
dragonul17's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 213
Default Taxa de imatriculare toyota supra

Asi dori informati in privinta taxei de imatriculare a unei toyota supra:

1. Vreau sa ma documetez (deorece intetionez foarte serios sa cumpar una )
2. Doresc sa stiu daca se pot recupera bani dati pe taxa
3. Suma concreta de care este nevoie pentru imatriculare .

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre .!


(precizez ca toyota supra ar trebui sa fie catalogata ca euro 2 )
__________________
https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...tz/page-6.html
>>>>>>> e30 urs:d... 324d.. yay .

Don'T use tuning for ilegal races!!

"Cred ca dizalul tau revolutioneaza lumea curselor" genial
dragonul17 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 12:13   #2
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Taxa de imatriculare toyota supra

Experienta proprie :

Total cheltuieli de inmatriculare : 5000 Euro. Asta in 2008 pe taxa veche, cu cateva zile inainte sa se introduca noua taxa care aproape dubla suma.

Ai dreptate masina a iesit Euro 2. Banuiesc ca poate si Euro 3 daca ai un model mai nou.

Unii sustin ca ar fi recuparat taxa dupa ce au dat statul in judecata. Dar ii numeri pe degete. Eu inca astept sa ne cheme ei ( cu scuzele de rigoare) sa ne returneze banii
__________________
BBC : Of the cars you've owned, which was your favourite?

The Stig : My Toyota Supra [Mk IV, 1992-2002, with three-litre, straight-six twin-turbo engine]. It was berserk fast, with hardened suspension and all the bells and whistles. I think in a track test with a Ferrari it would win. It was incredibly quick and it kept my attention the whole time.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 20:29   #3
dragonul17

Stage 4
 
dragonul17's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 213
Default Re: Taxa de imatriculare toyota supra

deci sa inteleg ca mai bine o imatriculez pe bulgaria?




( a da si cu scuzele nici o data no sa se intimple)
dragonul17 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 21:41   #4
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Taxa de imatriculare toyota supra

Nu stiu. Depinde cat esti dispus sa risti. Eu nu as face-o. Dar, din nou, este doar o parere personala. Cert e ca iesi mult mai ieftin pe Bulgaria, dar in cazul in care se introduce vreo lege prin care faza cu inmatriculatul Bulgaria intra in ilegalitate sau daca se intampla ca proprietarul din Bg sa zica ca e masina lui si o vrea inapoi ... e nasol.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 14:48   #5
dragonul17

Stage 4
 
dragonul17's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 213
Default Re: Taxa de imatriculare toyota supra

pai da dar gindestete ca este lafel cum ai avea actele din anglia sau alte tari ai tu cartea verde toate actele .... deci ? care ar fi riscul ( daca poate sa imi explice cineva destul de bine documentat )



ps. ms supra guy pt raspunsurile promte


( Azi am ajuns sa imi tunez calculatorul .... cu o carcasa + leduri daca tot nu am activitate )=)) ) .. )
deci daia nu am continuat cu posturile
dragonul17 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 16:24   #6
ionut84

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Default Re: Taxa de imatriculare toyota supra

Taxa e undeva la peste 4000 euro daca masina este euro2.Parerea mea este ca nu se merita cand se poate inmatricula la bulgari cu maxim 1000 euro.Dar si aici trebuie sa ai grija unde si cu cine o inmatriculezi,dar se poate si e mult mai convenabil.Plus ca nu trebuie sa platesti impozitul care se ridica la 2000 si ceva de lei pe an,plus RCA o gramada de bani.La bulgari cu maxim 200 euro pe an achiti tot.Bafta
ionut84 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 17:40   #7
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Taxa de imatriculare toyota supra

Quote:
Originally Posted by ionut84 View Post
Taxa e undeva la peste 4000 euro daca masina este euro2.Parerea mea este ca nu se merita cand se poate inmatricula la bulgari cu maxim 1000 euro.Dar si aici trebuie sa ai grija unde si cu cine o inmatriculezi,dar se poate si e mult mai convenabil.Plus ca nu trebuie sa platesti impozitul care se ridica la 2000 si ceva de lei pe an,plus RCA o gramada de bani.La bulgari cu maxim 200 euro pe an achiti tot.Bafta
Este un mare avantaj intradevar. Eu mi-am luat insa masina sa o pastrez mult timp. Daca o aveam pe Bulgaria simteam ca nu e masina mea si am preferat sa nu ma incurc. RCA-ul este foarte ieftin, mult mult mai ieftin decat in UK, surprinzator, nu ?
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 18:26   #8
ionut84

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Default Re: Taxa de imatriculare toyota supra

Aceiasi parere o aveam si eu despre masinile inmatriculate in BG,insa cu dobitocii astia de la conducere ce alta alternativa avem? Ajungi sa platesti o taxa de inmatriculare de 70-80% din valoarea masinii+impozit vreo 2200 lei pe an.De banii astia iti mai iei o a doua masina.E prea de tot.Am vazut la mine in oras Audi a8,BMW X5 modele noi inmatriculate la bulgari.Explicatia: de ce sa le dau astora o gramada de bani pe impozite si alte taxe? Mi se pare normal.Urmatoarea mea masina la bulgari o sa o inscriu,avand motor mare nu-mi convine sa dau 2000+ lei pe an numai impozitul,de taxa de inmatriculare nu mai vorbesc,nici n-as avea bani sa o inscriu.Cat despre UK,nu stiu ce tarife de RCA au,dar banuiesc,ca la salariile de acolo isi permit nu ca noi unde dai pe un RCA un salariu.
ionut84 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 18:34   #9
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Taxa de imatriculare toyota supra

Quote:
Originally Posted by ionut84 View Post
Aceiasi parere o aveam si eu despre masinile inmatriculate in BG,insa cu dobitocii astia de la conducere ce alta alternativa avem? Ajungi sa platesti o taxa de inmatriculare de 70-80% din valoarea masinii+impozit vreo 2200 lei pe an.De banii astia iti mai iei o a doua masina.E prea de tot.Am vazut la mine in oras Audi a8,BMW X5 modele noi inmatriculate la bulgari.Explicatia: de ce sa le dau astora o gramada de bani pe impozite si alte taxe? Mi se pare normal.Urmatoarea mea masina la bulgari o sa o inscriu,avand motor mare nu-mi convine sa dau 2000+ lei pe an numai impozitul,de taxa de inmatriculare nu mai vorbesc,nici n-as avea bani sa o inscriu.Cat despre UK,nu stiu ce tarife de RCA au,dar banuiesc,ca la salariile de acolo isi permit nu ca noi unde dai pe un RCA un salariu.
E destul de mult in UK asigurarea, gen 800 de lire pe an. Eu am platit 250 lei RCA pe 6 luni. Cat despre impozit si taxa de prima inmatriculare ai perfecta dreptate ... Statul nu ii merita la ce ofera in schimb ( nimic).
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 18:44   #10
ionut84

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Default Re: Taxa de imatriculare toyota supra

Daca ii convertesti in lei este enorm,insa raportat la cat castiga englezii e cam acelasi lucru ca la noi(zic eu),dar probabil ca daca au un eveniment nefericit cu masina sunt si despagubiti,nu ca la noi unde mai trebuie sa vii si cu bani de acasa sau nu te despagubesc deloc(gasesc ei o buba,stiu muuullltiii oameni patiti),au alte drumuri etc.La noi este o bataie de joc continua.Dar divagam destul de mult de la subiectul thread-ului .
ionut84 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -