Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Alte discutii Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 10-05-09, 11:42   #16
Victor_WRC
VW Driver


Stage 5
 
Victor_WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,607
Member of:
[4Tuning International]
[4Rally]
[VW]
Default Re: Totul despre Supre !

Quote:
Originally Posted by DZ1 View Post
Pana in 700Cp nu trebuie sa schimbi nimic la motor , numai ambreiajul trebuie schimbat deja la peste 500Cp.
Ce trebuie schimbat numai daca vrei turatie la motor mai mare de 7000U/min sunt arcurile care tin ventilele....habar nu am cum le spune pe romaneste.
pai si cutia de viteze pana la cat rezista ca zicea Magnos ca rezista pana in 600 ....cert e ca se poate duce cu ele stock peste 500 deci asta e 100% adevarat....acum nu cred ca s-ar risca cam nimeni s-o duca peste aceste valori deoarece numai daca stai sa te gandesti cat costa decat o cutie noua te ia cu dureri de cap...
Victor_WRC is offline   Reply With Quote
Old 10-05-09, 20:11   #17
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Totul despre Supre !

Quote:
Originally Posted by Victor_WRC View Post
pai si cutia de viteze pana la cat rezista ca zicea Magnos ca rezista pana in 600 ....cert e ca se poate duce cu ele stock peste 500 deci asta e 100% adevarat....acum nu cred ca s-ar risca cam nimeni s-o duca peste aceste valori deoarece numai daca stai sa te gandesti cat costa decat o cutie noua te ia cu dureri de cap...
Motorul merge pe stock internals la peste 800+ rwhp(1000hp). Realizat in mod repetat. Cititi pe Supraforums. Iar din cate stiu WOTM Supra are 6spd-ul original si merge undeva pe la 1500+hp.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 10-05-09, 21:04   #18
Victor_WRC
VW Driver


Stage 5
 
Victor_WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,607
Member of:
[4Tuning International]
[4Rally]
[VW]
Default Re: Totul despre Supre !

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Motorul merge pe stock internals la peste 800+ rwhp(1000hp). Realizat in mod repetat. Cititi pe Supraforums. Iar din cate stiu WOTM Supra are 6spd-ul original si merge undeva pe la 1500+hp.
wow.....foarte interesant.......
Victor_WRC is offline   Reply With Quote
Old 11-05-09, 08:26   #19
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Totul despre Supre !

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Motorul merge pe stock internals la peste 800+ rwhp(1000hp). Realizat in mod repetat. Cititi pe Supraforums. Iar din cate stiu WOTM Supra are 6spd-ul original si merge undeva pe la 1500+hp.
Nu tocmai stock....cum am spus trebuiesc schimbate arcurile de la ventile.
Iar cum masinile de peste 700Cp au si turatia marita, toate au schimbate aceste arcuri.
Cutia in 6 trepte rezista la peste 1000Cp...cat timp rezista depiunde de cat este fortata.
Iar aia automata numai pana la ca. 500Cp.
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-09, 17:06   #20
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: Totul despre Supre !

Va recomand si www.carontrack.com Sunt si acolo ceva scule magnifice as putea spune
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-09, 19:14   #21
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: Totul despre Supre !

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Motorul merge pe stock internals la peste 800+ rwhp(1000hp). Realizat in mod repetat. Cititi pe Supraforums. Iar din cate stiu WOTM Supra are 6spd-ul original si merge undeva pe la 1500+hp.
asa stiam si eu,ca se duc la 1000 de cp
nigger is offline   Reply With Quote
Old 30-05-09, 19:09   #22
MeHiGH

Stage 5
 
MeHiGH's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 706
Default Re: Totul despre Supre !

Am o intrebare pentru cei care chiar cunosc aceste masini : ce ar fi mai ieftin/usor de realizat - conversie de la cutie automata, la cutie manuala;
-conversie de la RHD la LHD;
-2 masini, una pentru sasiu, alta pentru piese ?
__________________

MeHiGH is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 22:24   #23
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Totul despre Supre !

Quote:
Originally Posted by MeHiGH View Post
Am o intrebare pentru cei care chiar cunosc aceste masini : ce ar fi mai ieftin/usor de realizat - conversie de la cutie automata, la cutie manuala;
-conversie de la RHD la LHD;
-2 masini, una pentru sasiu, alta pentru piese ?
Cel mai ieftin este sa iti cumperi masina potrivita din start.
Pt ce sa bagi peste 10.000EUR in schimbari cand iti poti cumpara masina direct potrivita?
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 22:47   #24
Victor_WRC
VW Driver


Stage 5
 
Victor_WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,607
Member of:
[4Tuning International]
[4Rally]
[VW]
Default Re: Totul despre Supre !

Am gasit 1 site cu date tehnice despre Toyota Supra mk4...sper sa fie de folos la careva
Victor_WRC is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 22:46   #25
LAFv8

Stage 5
 
LAFv8's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 3,499
Default Re: Totul despre Supre !

Quote:
Originally Posted by DZ1 View Post
Cel mai ieftin este sa iti cumperi masina potrivita din start.
Pt ce sa bagi peste 10.000EUR in schimbari cand iti poti cumpara masina direct potrivita?
salutare tuturor.fac si eu o intrebare .la cit gasesc si eu o supra twin turbo MK IV?STIE CINEVA UNA MANUALA LA UN PRET MAI REZONABIL.am inceput sa visez noatea numai suprasunt hotarit sami iau si eu una.oi gasi cam la 7000e ca atit imi permit deocamdata.va multumesc si bafta pasionatilor.
__________________

M20B20 - 2.0 L Straight-Six || M20B25 - 2.5 L Straight-Six
M20B27 - 2.7 L Straight-Six || M30B32 - 3.2 L Straight-Six
M30B35 - 3.5 L Straight-Six || M60B40 - 4.0 L V8 Supercharged

S??B?? - ?.? L Turbo
LAFv8 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 23:34   #26
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Totul despre Supre !

Quote:
Originally Posted by LAFv8 View Post
salutare tuturor.fac si eu o intrebare .la cit gasesc si eu o supra twin turbo MK IV?STIE CINEVA UNA MANUALA LA UN PRET MAI REZONABIL.am inceput sa visez noatea numai suprasunt hotarit sami iau si eu una.oi gasi cam la 7000e ca atit imi permit deocamdata.va multumesc si bafta pasionatilor.
Cam mic bugetul pentru manuala si Twin Turbo. Poate la banii astia o automata cu ceva km. Pentru un 6spd TT trebuie sa fi pregatit cu cel putin 10k ( fara transport din UK, ca banuiesc ca de acolo vrei sa iei si fara inmatriculat) daca vrei sa iei ceva ca lumea, bineinteles RHD. Daca ai rabdare si cauti indelung poti gasi si pe la 8000-9000E dar de obicei sunt 93'-94' si cu ceva km. Oricum nu te lasa pacalit de km de la bord pentru ca sunt facuti pe drumuri foarte bune si au un impact minim asupra masinii. Masina mea are 100,000km si merge ca si cum ar fi iesit ieri din fabrica. Cel mai bine ar fi sa mai pui ceva bani deoparte.

Succes!
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 15:05   #27
VLL

Stage 2
 
VLL's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 37
Default Re: Totul despre Supre !

Salut... As vrea la anu sa-mi cumpar o Toyota Supra, dar intai de toate m-ar interesa si pe mine costurile inmatricularii etc.. am gasit una in germania cu 5000 euro.. vreau s-o aduc, dar ma ingrijoreaza taxa de inmatriculare.. Este cineva care ma poate informa mai mult in privinta masinii si a costurilor?
VLL is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 18:57   #28
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Totul despre Supre !

Quote:
Originally Posted by VLL View Post
Salut... As vrea la anu sa-mi cumpar o Toyota Supra, dar intai de toate m-ar interesa si pe mine costurile inmatricularii etc.. am gasit una in germania cu 5000 euro.. vreau s-o aduc, dar ma ingrijoreaza taxa de inmatriculare.. Este cineva care ma poate informa mai mult in privinta masinii si a costurilor?
La taxa actuala minim si in cel mai bun caz 4200E. Nu mai vorbim de schimbare faruri si alte chestii..
La 5000E e probabil un NA obosit de prin 93' cu cutie automata. Pe mine inmatricularea cu totul m-a dus la peste 5000E, dar masina este mult mai noua, are cutie in 6 trepte si chiar daca e NA acum, imi este foarte usor sa fac swap ul cu motor de twin turbo, deoarece masina a venit dotata cu manuala in 6 si LSD.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 23:47   #29
SV-05-YBG
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
SV-05-YBG's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,961
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[Toyota]
Default Re: Totul despre Supre !

Caut si eu o cutie manuala de 7M-GTE. Daca auziti ceva dati un semn.
SV-05-YBG is offline   Reply With Quote
Old 21-01-14, 05:28   #30
supra-C

Stage 1
 
supra-C's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 14
Default Re: Totul despre Supre !

Quote:
Originally Posted by SV-05-YBG View Post
Caut si eu o cutie manuala de 7M-GTE. Daca auziti ceva dati un semn.
uitate pe supraforums.com classifieds, o sa gasesti acolo, preturi destul de bune, in jur de 250-700 de dolari americani, si aia o sa trimeata la romania daca platesti pentru transport
supra-C is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -