Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Zona tehnica Toyota - Lexus

Zona tehnica Toyota - Lexus Zona tehnica, secrete, tips&tricks Toyota

Reply
 
Thread Tools
Old 12-09-07, 12:51   #1
shoimu

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1
Default Toyota 1.6vvt-i tuning

salut! de vreo 2 luni mi-am luat o toyota 1.6 vvt-i,super frumoasa masina,dotari cat incape,confortabila,dar totusi cam slabut motorul.am cautat pe net si sincer nu am gasit ce as putea sa fac sa-i cresc puterea cu cativa caluti...ma poate ajuta careva?
shoimu is offline   Reply With Quote
Old 15-02-08, 19:19   #2
shumyfi

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 258
Default Re: toyota 1.6vvt-i tuning

filtru aer sport si toba sport te costa vreo 5 mil cred si castigi vreo 10 - 12 cp
shumyfi is offline   Reply With Quote
Old 22-02-08, 12:33   #3
alin-l

Stage 2
 
alin-l's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 57
Default Re: toyota 1.6vvt-i tuning

...mai castigi si un magar - consider eu!... Cum poti spune k o sa castige omu' 10-12 cai din astea?! Eventual, se va tura mai rapid motorul - datorita unui flux mai bun al aerului (in and out), insa, nidecum nu se "castiga cai" din toba si filtru! sau (hai sa fiu "omenos"), poate mai "storci" 1-3 martoage...
Shoimu-le! exista "power-box" pentru toate modelele Toyo, iar pretul se invarte pe la 135-150 euro! In plus, daca vrei, "scula" o poti scoate inainte de revizii si nu se cunoaste nimic! Aportul de putere se ridica la 15 "mustangi" - destul de bine pt asemenea motor...
PS: si eu am 1,6 dual vvt-I...
__________________
TOYOTA Auris 1.6 VVTi - 124 cp - mai mult nu cred ca am nevoie (inca)
alin-l is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 12:34   #4
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: toyota 1.6vvt-i tuning

Bravo alin-I. Confirm afirmatia ta. Salut
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 12:26   #5
alin-l

Stage 2
 
alin-l's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 57
Default Re: toyota 1.6vvt-i tuning

Salut!
Frumoasa masina ta! Avem si noi prin Pitesti cateva exemplare, insa "lumea" nu le apreciaza la adevarata lor valoare - chiar aud pe unii cum fac mishto de masinile astea!... Uneori imi vine sa ma iau de ei, insa prefer sa ramana "ca la dentist" cand vad cum dispare masina din okii lor!... Vrrrruuuuuummm!!!...
Sa o conduci sanatos cati mai multi km si fara "belele"!
alin-l is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 15:48   #6
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: toyota 1.6vvt-i tuning

Quote:
Originally Posted by alin-l View Post
Salut!
Frumoasa masina ta! Avem si noi prin Pitesti cateva exemplare, insa "lumea" nu le apreciaza la adevarata lor valoare - chiar aud pe unii cum fac mishto de masinile astea!... Uneori imi vine sa ma iau de ei, insa prefer sa ramana "ca la dentist" cand vad cum dispare masina din okii lor!... Vrrrruuuuuummm!!!...
Sa o conduci sanatos cati mai multi km si fara "belele"!
Am vazut in Romania, dar modelele aspirate. A mea e turbo ultima celica turba. Nu ma intereseaza ce zic altii, gusturile si pasiunile nu se discuta. Numa bine. Salut
celicagtfour is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -