Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Zona tehnica Toyota - Lexus

Zona tehnica Toyota - Lexus Zona tehnica, secrete, tips&tricks Toyota

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-09, 09:21   #1
George_128

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2
Default huruit la decelerare in sarcina!!!!!

Am si o problema cu o toyota corolla hatchback, anul 2006, 1.4 D-4D, cu 86000 km la bord pe care vreau sa o cumpar si nu stiu cam cat e de grava, ce ar trebui schimbat, cat ar costa reparatia, si evident, daca se mai merita sa o cumpar...
prezinta un zgomot (mi se pare ca e metalic), la decelerare, in sarcina, in special in treptele 2 si 3. e destul de suparator si nu prea stiu ce e.. ideea ca am nevoie de ceva raspunsuri rapide, in cursul zilei de astazi sau maine, neputand merge la un service..
daca stie cineva sa-mi dea niste raspunsuri, va rog sa-mi raspundeti cat de repede puteti...
Am facut cu ea cam 400 de km, alte probleme nu are, doar un joc mic la caseta de directie, problema care am inteles ca este destul de comuna modelului..
cat despre zgomot, el nu persista in momentul in care eu accelerez sau am apasat ambreiajul, ci doar in decelerari mai maricele in treptel 2, 3 si cand folosesc frana de motor. la viteze mai mari nu prezinta nici un fluierat, am mers pe autostrada si a fost ok. motorul mi se pare foarte in regula, toarce frumos...
niste prieteni ceva mai priceputi ca mine mi-au spus ca s-ar putea sa fie cutia de viteza si sa trebuiasca tot kitul schimbat..din ce am mai citit pe forumuri, am mai intalnit cazuri cu zgomote ciudate dar care au incetat la completarea uleiului sau schimbarea rulmentului de presiune..
oare e ceva foarte grav si e nevoie de cumparat cutie? daca da, cam la ce pret ar ajunge?
George_128 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-09, 11:18   #2
geaglesmerles

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default Re: huruit la decelerare in sarcina!!!!!

zgomotele de care spui tu pot fi date de vre-o aparatoare metalica a esapamentului sau ceva de genu asta atunci cand accelerezi sau decelerezi si masina pentru cateva clipe intra intr-o vibratie. o problema la rulmentul de presiune al ambreajului o simtzi atunci cand apasand usor pe pedala, aceasta iti vibreaza in picior(cam aceeasi senzatie cu abs-ul dar mai slaba).o cutie de viteze nu are cum sa bata...in cel mai rau caz huruie(zgomot de rulment).orice joc ar aparea in cutia de viteze duce la spargerea ei.sigur maisna de cere spui nu are probleme ca cutia
geaglesmerles is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -