Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > NISSAN - INFINITI > Alte discutii Nissan - Infiniti

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-08, 23:32   #211
dnvally

Stage 1
 
dnvally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 11
Default Re: CLUB NISSAN

zici ca mar costa mult sa i-l fac pe asta turbo?..... Cam ce ar trebui esa schimb?
dnvally is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 00:08   #212
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: CLUB NISSAN

Quote:
Originally Posted by dnvally View Post
zici ca mar costa mult sa i-l fac pe asta turbo?..... Cam ce ar trebui esa schimb?
Here are the differences between the DET and the DE: The DET has oil squirter piston coolers
The DET has a bigger oil pump.
The DET has a different front pulley.
The DET has lower compression pistons (8.3:1 vs 9.5:1).
The DET has bigger injectors.
The DET has direct ignition.
The DET has a variable intake cam, runs retarded at idle, advanced mid range and retarded top end.
The DET has mechanical shim in bucket type lifters with a slightly bigger in duration exhaust cam.

The GTi-R DET has individual Throttle body injection.
The GTi-R DET has stronger main cap bolts.
The GTi-R DET has beefier rods.





in traducere libera tre sa desfaci motorul, sa schimbi pistone biele, sa cumperi galerie turbo + turbo sau cumperi alte injectaoer sa shcimbi sistemul de aprindere ceva munca si pe la axele cu came.


un SR20DET cu cutie de viteze si turbo cred ca gasesti pe la 2000USD


daca ai tractiune fata vei avea nevoie de motorul si cutia echivalenta, SR20DET find prezent si pe masini cu tractiune fata dar si tractiune spate, si sunt cateva dif intre ele
200SX is offline   Reply With Quote
Old 09-08-08, 19:29   #213
dnvally

Stage 1
 
dnvally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 11
Default Re: CLUB NISSAN

inca o intrebare... cam cat creste puterea cu un chip tuning? asta daca i-l face cineva...
acum are 145 cp
dnvally is offline   Reply With Quote
Old 17-08-08, 19:48   #214
angelsh

Stage 5
 
angelsh's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 304
Default Re: CLUB NISSAN

Quote:
Originally Posted by dnvally View Post
inca o intrebare... cam cat creste puterea cu un chip tuning? asta daca i-l face cineva...
acum are 145 cp
se poate face chip tuning. sunt cateva firme sau cativa tipi care stiu ca pot face chestia asta...cat despre cresterea de putere...depinde de ce motor e vorba.....turbina si alte chestii poti sa ii pui fara sa modifici nimic in motor. din cate am vazut ce s-a scris pana acum s-a scris la modul modifici motorul tau in asa fel incat sa il faci de ca18det sau sr20det. dar trebuie tinut cont de muuulte la o chestie ca asta.si nu prea am auzit sa fi fost facuta de cineva pana acum..adica atat de adanc..pana la baia de ulei.
eu din cate stiu, nx-ul are motor ga .posibil al tau sa fie diferit daca tot arata asa...plus ca sr20-ul nu cred ca o sa iti incapa. si nici un ca18 nu iti incape.
daca vrei da-mi pm si mai vorbim legat de turbinarea masinii.
angelsh is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 01:28   #215
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: CLUB NISSAN

angel...............abia astept sa te vad cu sr20de pe masina!!!!!!! sa vedem ci noi ce fel face!!!!! sa vezi ce o sa pateasca baietii cu .........eurpene!!!!!!!
U_TUNING is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 10:15   #216
angelsh

Stage 5
 
angelsh's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 304
Default Re: CLUB NISSAN

momentan raman la 1.8 ca e masina mea de zi cu zi si nu ma incanta ideea de a umple rezervoru de 2 ori pe zi cu traficu din buc.
dar cine stie......poate chiar un rb26:rolleyes 2
angelsh is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 22:56   #217
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: CLUB NISSAN

Quote:
Originally Posted by angelsh View Post
momentan raman la 1.8 ca e masina mea de zi cu zi si nu ma incanta ideea de a umple rezervoru de 2 ori pe zi cu traficu din buc.
dar cine stie......poate chiar un rb26:rolleyes 2
pai taman asta e avantajul motorelor turbo consum mic putere mare. si asta datorita distributiei puterii in functie d eturatie, pana la o anumita turatie sunt cam lesinate si dupa devin f nervoase, unde sunt lesinate consuma destul de putin, iar dupa consuma nah ca orice motor puternic, astfel totul depinde de cat de grea ai talpa, si daca stai calm in trafic poate sa devina insesizabila diferenta intre 2l aspirat si 2l turbo (acuma de la 1.8 aspirat la 2l turbo la fel se poate sa nu se simta in functie de ce marime are la pantof soferul), iar cand te apuca pandaliile macar ai pe ce sa te bazezi.
deci nu-ti fa griji de consum decat in cazul in care ai talpa grea si nu poti s-o ti in frau
200SX is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 22:25   #218
loveHonda

Stage 3
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 86
Default Re: CLUB NISSAN

ca sa nu mai deskid un thread am sa intreb aici...cat la suta ia benzina un nisan 200sx 1.8 turbo ? 8l cum mi-a zis cineva ?
loveHonda is offline   Reply With Quote
Old 08-10-08, 01:02   #219
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: CLUB NISSAN

la mine ia cam 7 % inafara si 10% in oras asta si inainte si dupa modificari a se nota ca e vorba de mers normal (2000-3500 rpm) nu regim de forja (4000+ rpm),

in regim de forja sari de 10 garantat si inafara si in oras

eu foloseam masina sa merg zilnic cu ea la servici, dar incepeam programul la ora 10 cand traficul era mai lejer in Bucresti, intre ora 8 si 9 cand e aglomeratia ai crunta cred ca ar fi consumat mai mult
200SX is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 12:34   #220
azel

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1
Default Re: CLUB NISSAN

Salutare natiune,

A cam venit vremea sa avem si noi locsorul nostru asa cum au alti proprietari de diverse marci. In ideea asta am lansat http://www.nissanforum.rocomunitatea on-line a iubaretilor de nissan. Asteptam in continuare acolo noi propuneri si sugestii.

Last edited by azel; 31-10-08 at 10:00.
azel is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 15:40   #221
sec2xz

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3
Default

salut, sunt nou pe forum ... am un nissan 100nx si va cer ajutorul.
daca are cineva un manual in limba engleza ( eventual online) il rog sa'l posteze aici.
vreau sa stiu daca dezmembreaza cineva asa masina? as avea nevoie de spoiler fata, far stanga, semnalizare stanga si aripa stanga. multumesc
sec2xz is offline   Reply With Quote
Old 12-11-08, 17:55   #222
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: CLUB NISSAN

Quote:
Originally Posted by sec2xz View Post
salut, sunt nou pe forum ... am un nissan 100nx si va cer ajutorul.
daca are cineva un manual in limba engleza ( eventual online) il rog sa'l posteze aici.
vreau sa stiu daca dezmembreaza cineva asa masina? as avea nevoie de spoiler fata, far stanga, semnalizare stanga si aripa stanga. multumesc
Exista zona tehnica Nissan https://forum.4tuning.ro/314-zona-tehnica-nissan-infiniti.html , exista thread pentru piese din dezmembrari, exista si thread pentru manuale Nissan https://forum.4tuning.ro/314-zona-tehnica-nissan-infiniti/26269-manuale-nissan.html .
Chiar daca esti nou e bine sa te uiti putin prin preajma, nu iti atrag atentia, e doar un sfat .
__________________
[O/=\=/=\O] | PATROL
(Oo==oO) | E-Klasse
VENOX is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 13:11   #223
angelsh

Stage 5
 
angelsh's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 304
Default Re: CLUB NISSAN

Quote:
Originally Posted by U_TUNING View Post
angel...............abia astept sa te vad cu sr20de pe masina!!!!!!! sa vedem ci noi ce fel face!!!!! sa vezi ce o sa pateasca baietii cu .........eurpene!!!!!!!
ihihihihih
si eu de-abia astept.....masina a suferit un transplant pe cord deschis....acum are un sr 20 .....
angelsh is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 13:25   #224
angelsh

Stage 5
 
angelsh's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 304
Default Re: CLUB NISSAN

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
la mine ia cam 7 % inafara si 10% in oras asta si inainte si dupa modificari a se nota ca e vorba de mers normal (2000-3500 rpm) nu regim de forja (4000+ rpm),

in regim de forja sari de 10 garantat si inafara si in oras

eu foloseam masina sa merg zilnic cu ea la servici, dar incepeam programul la ora 10 cand traficul era mai lejer in Bucresti, intre ora 8 si 9 cand e aglomeratia ai crunta cred ca ar fi consumat mai mult
eu plec la serviciu in jur de 7 jumate. stiu ca a mea consuma mai mult decat trebuie, dar un plin de benzina imi ajunge o 2 saptamani in ritmul asta.
mentionez ca la ora aia ai parte de ce nu ti-ai dori sa ai parte...si traseul e bvd 1 mai, cora militari, crangasi, peste podul grant, maresal averescu, piata 1 mai, herastrau, piata presei pana pe aproape de victoria park, sau ikea...
imi mananca , dupa ce vad in bord, in jur de 12-14....poate si mai mult...si cam o ora jumate merg cu ea numai dus.....


OFF TOPIC: CARE ARE O INSTALATIE ELECTRICA DE 200SX DE VANZARE? CA A MEA A FOST MACELARITA......

Last edited by angelsh; 09-01-09 at 13:31.
angelsh is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 10:59   #225
nissan_z32

Stage 2
 
nissan_z32's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 44
Default Re: CLUB NISSAN

scuze, stie cineva de unde fac si eu rost de un radiator de nissan 300zx-z32?
nissan_z32 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -