Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > NISSAN - INFINITI > Alte discutii Nissan - Infiniti

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-10, 14:13   #1
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Sfaturi despre 200sx

Salutare, acum astept sa se vanda masina mea, si urmeaza sa achizitionez un 200 sx , As vrea sa stiu si eu niste parerei, cum e mai bine, o cumpar de aici inmatriculata, o iau de afara, cat e taxa vietzii...care sunt punctele slabe ale masinii....stiti vreouna de vanzare care sa merite. Eu as vrea sa o iau cat mai stock, si sa imi fac eu configuratia la motor, turbina, galerii, toate cele dupa cum vreau eu. Mersi anticipat.
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 18-07-10, 14:17   #2
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Sfaturi despre 200sx

Man si eu am astfel de ganduri si nu'i chiar asa de simplu pe cat pare. 200sx ca 200sx. S13? S14? In cazul unui s14 mam documentat si fara 7000e nu prea cred ca scapi cu ceva bun pe numele tau.

Mai mult postez pentru ca astept si eu niste pareri din partea posesorilor: HAI, DRAGOS, TENGU! Va rog luminati'ne!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 18-07-10, 15:02   #3
turb0

Stage 5
 
turb0's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,617
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Sfaturi despre 200sx

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Man si eu am astfel de ganduri si nu'i chiar asa de simplu pe cat pare. 200sx ca 200sx. S13? S14? In cazul unui s14 mam documentat si fara 7000e nu prea cred ca scapi cu ceva bun pe numele tau.

Mai mult postez pentru ca astept si eu niste pareri din partea posesorilor: HAI, DRAGOS, TENGU! Va rog luminati'ne!
https://www.youtube.com/watch?v=AVeFB...eature=related

Iti spun ca e mult mai doxa decat crezi tu ca este, nu are rost sa incepi cu posturi ajutatoare. Cei avizati ii vor raspunde cu siguranta.
turb0 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-10, 17:06   #4
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Sfaturi despre 200sx

Sincer sunt novice la Nissan, dar modelul din poza l-as prefera, adica asa as vrea sa ajunga si masina care o voi lua. Cu motorul impins maxim in 200 de cai....vreau fiabilitate
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cust-200sx-stvi.jpg
Views:	86
Size:	50.4 KB
ID:	1573121  
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 18-07-10, 17:19   #5
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Sfaturi despre 200sx

Quote:
Originally Posted by turb0 View Post
https://www.youtube.com/watch?v=AVeFB...eature=related

Iti spun ca e mult mai doxa decat crezi tu ca este, nu are rost sa incepi cu posturi ajutatoare. Cei avizati ii vor raspunde cu siguranta.
Tea incins rau soarele asta, nu? ...a trezit si spiritul de avocat din tine...

...eu am zis pur si simplu ca zilele astea mam interesat EXACT care'i treaba cu un 200sx, s14 si fara 7000e, n'are rost sa incepi sa cauti. Nu cred ca avea rost sa imi mentionezi tu ca este "mult mai doxa" decat cred eu pentru ca nu iam facut nici un rating cand am postat...si for a fact, mam abonat si eu la tema topicului ca's mai mult decat interesat de subiect deci daca nu ai ce spune cu adevarat nu mai fa posturi de dragu de a posta ceva.

Eu te salut respectuos si te rog sa'ti vezi de treaba ta, oricare ar fi aia.

@vlad:

HINT1
HINT2
HINT3

Last edited by morpheusmaster; 18-07-10 at 17:29.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 18-07-10, 22:43   #6
tapu

Stage 5
 
tapu's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 315
Default Re: Sfaturi despre 200sx

Daca vrei sa iti cumperi s14 atunci iti recomand modelul s14a care vine euro2(recunoscut de catre RAR euro 2), taxa in jur de 1400 nu stiu exact cum se procedeaza cu deprecierea. Taxa 1400 daca masina e din '96 ,cu cat creste anul creste si taxa . Daca iti gasesti s14 o sa iasa euro1 si o sa platesti in jur de 3000. Daca iti aduci s13 de afara cred ca o sa fie scos non-euro ,aici cred ca te pot ajuta persoanele care detin deja un model s13.
tapu is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 06:14   #7
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Sfaturi despre 200sx

Mersi, am gasit un s13 adus in tara deja relativ ieftin, 700 e, dar are o bataie la motor, vreau sa-l iau pe ala, ca am vazut ca sunt multe persoane care schimba motoru ca18det cu cel 20 det, si cele de 1.8 le vand relativ ieftin. Din ce mi-a zis omu, masina nu are pic de rugina si nu a fost lovita...Acu oi vedea ce fac cu taxa cand o fi de inmatriculat...Saptamana viitoare merg sa iau masina si am de gand sa o fac bucati si sa o iau de la 0 sa fie impecabila .
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 06:18   #8
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Sfaturi despre 200sx

Ah..si inca ceva...deja ma interesez, daca stiti pe undeva un arbore cotit (vibrochen), ca nu stiu cat de tare bate motoru la asta care o iau, si mi-e sa nu cumva sa aibe bataie vibrochenu si sa *** cuzinetii....pistoane am gasit aici pe forum, si si motor, dar vreau sa vad cum ies mai ieftin...S-ar putea sa scap doar cu o rectificare....
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 08:13   #9
turb0

Stage 5
 
turb0's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,617
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Sfaturi despre 200sx

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post

...eu am zis pur si simplu ca zilele astea mam [...]
si for a fact, mam abonat si eu la tema topicului
In primul si in primul rand, invata sa scrii. In al doilea rand, nu compara ce posturi am eu, cu ce posturi ai tu, da ? Uita-te cate posturi am eu pe zi...aproape 1( tu ai 3.63). Si nu te mai da tu atat de interesat de acest nissan, ramai la cazanul tau.
Daca iti mai cauti o coaja de E30 pentru evenimente hai cu cotetul tau alb la bacau sa iti fac o oferta la o masina. Ieftineala.

Scuze de off.
turb0 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 09:08   #10
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Sfaturi despre 200sx

Quote:
Originally Posted by turb0 View Post
In primul si in primul rand, invata sa scrii. In al doilea rand, nu compara ce posturi am eu, cu ce posturi ai tu, da ? Uita-te cate posturi am eu pe zi...aproape 1( tu ai 3.63). Si nu te mai da tu atat de interesat de acest nissan, ramai la cazanul tau.
Daca iti mai cauti o coaja de E30 pentru evenimente hai cu cotetul tau alb la bacau sa iti fac o oferta la o masina. Ieftineala.

Scuze de off.
In primul rand vezi cu limbaju fata de mine, ca n'am iesit amandoi din aceiasi gaura. Putin respect se invata in cei 7 ani de acasa. In al 2lea rand nu'i treaba ta cat de analfabet is eu pe forum. Sau daca e o problema asta pentru tine sari peste posturile mele, CHIAR TE ROG!!! In al 3lea rand ai probleme serioase daca pui problema posturile mele vs posturile tale dar din nou limbajul si again chiar nu'i treaba ta omule la ce masini ma uit eu si ce fac eu. Serios, nu crezi ca sari calu cu astfel de afirmatii? Iar daca tu crezi ca dupa ce'mi vorbesti asa vin la tine sa te scap de "cotet", again...ai probleme serioase daca asa se pune problema.

Deci plimba'ti ursu cu altcineva. Pe mine mai convins...

Imi cer scuze ca trebuie sa fac si astfel de posturi (de asta am 4000 si nuj cat, stie turb0 exact ca'mi face zilnic statistica) si rog un moderator sa'l stearga.

P.S. Acum tiam vazut ursu rosu, probabil si sincer iti spun ca as fi venit sa'l vad (ca pare ok) daca nu vorbeai asa si te comportai asa...dar aici again, problema ta. E pacat...pentru el daca'l toci (si'i intreg la acte).
P.S.2 Poti folosi PM data viitoare ca pentru offtopicuri a fost facut...

Last edited by morpheusmaster; 19-07-10 at 09:11.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 09:48   #11
turb0

Stage 5
 
turb0's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,617
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Sfaturi despre 200sx

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
In primul rand vezi cu limbaju fata de mine, ca n'am iesit amandoi din aceiasi gaura. Putin respect se invata in cei 7 ani de acasa. In al 2lea rand nu'i treaba ta cat de analfabet is eu pe forum. Sau daca e o problema asta pentru tine sari peste posturile mele, CHIAR TE ROG!!! In al 3lea rand ai probleme serioase daca pui problema posturile mele vs posturile tale dar din nou limbajul si again chiar nu'i treaba ta omule la ce masini ma uit eu si ce fac eu. Serios, nu crezi ca sari calu cu astfel de afirmatii? Iar daca tu crezi ca dupa ce'mi vorbesti asa vin la tine sa te scap de "cotet", again...ai probleme serioase daca asa se pune problema.

Deci plimba'ti ursu cu altcineva. Pe mine mai convins...

Imi cer scuze ca trebuie sa fac si astfel de posturi (de asta am 4000 si nuj cat, stie turb0 exact ca'mi face zilnic statistica) si rog un moderator sa'l stearga.

P.S. Acum tiam vazut ursu rosu, probabil si sincer iti spun ca as fi venit sa'l vad (ca pare ok) daca nu vorbeai asa si te comportai asa...dar aici again, problema ta. E pacat...pentru el daca'l toci (si'i intreg la acte).
P.S.2 Poti folosi PM data viitoare ca pentru offtopicuri a fost facut...

Get a life !
turb0 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 09:49   #12
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Sfaturi despre 200sx

Quote:
Originally Posted by turb0 View Post
Get a life !
Te plictisesti rau de tot interesantule...

MODERATOR FA PUTIN CURAT
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 11:32   #13
Tony626

Stage 5
 
Tony626's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 423
Member of:
[Nissan]
[MERCEDES]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Sfaturi despre 200sx

Quote:
Originally Posted by vlad_rally View Post
Ah..si inca ceva...deja ma interesez, daca stiti pe undeva un arbore cotit (vibrochen), ca nu stiu cat de tare bate motoru la asta care o iau, si mi-e sa nu cumva sa aibe bataie vibrochenu si sa *** cuzinetii....pistoane am gasit aici pe forum, si si motor, dar vreau sa vad cum ies mai ieftin...S-ar putea sa scap doar cu o rectificare....
Quote:
Originally Posted by vlad_rally View Post
Mersi, am gasit un s13 adus in tara deja relativ ieftin, 700 e, dar are o bataie la motor, vreau sa-l iau pe ala, ca am vazut ca sunt multe persoane care schimba motoru ca18det cu cel 20 det, si cele de 1.8 le vand relativ ieftin. Din ce mi-a zis omu, masina nu are pic de rugina si nu a fost lovita...Acu oi vedea ce fac cu taxa cand o fi de inmatriculat...Saptamana viitoare merg sa iau masina si am de gand sa o fac bucati si sa o iau de la 0 sa fie impecabila .
Poate nu ai ce face cu banii.taxa pt masina aia este in jur de 7000 euro,eu iti propun sa te gandesti foarte bine,FOARTE BINE ce vrei sa faci cu masina aia .
sant cateva exemple pe forum cu S13 modificate de la zero cu costuri enorme,dar depinde de tine pana unde vrei sa ajungi.
Bafta in continuare ca o sa ai nevoe.
Daca vrei lucruri concrete da un semn si vorbim pe privat.
Tony626 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 11:38   #14
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Sfaturi despre 200sx

Daca masina iese non euro atat e taxa...daca o scot cumva eruro 1 e vreo 2000 si ceva...cu depreceieri...vad yo cum iese...daca nu imi iese cum vreau....o fac doar drift sau ceva
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 13:53   #15
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: Sfaturi despre 200sx

In afara de Tapu si Tony626 .......nici unul dintr-e cei care ''pierdeti vremea pe aici'' nu au nici o treaba cu Nissan.

Asa search pe google poate da oricine si dupa sa o faca pe interesantul si desteptul pe un forum public.

@vlad
Parerea mea este ca trebuie sa-i intrebi pe : Hai, Dragos (B@#21 cu 200sx de Iasi) tengu, Tarnafes si bineinteles primii 2 amintit mai sus.

Eu as merge pe un 200 sx s14 sau s14a deoarece sunt cu tehnologie mult mai noua decat s13 (care este cu mult depasit d.p.d.v. tehnologic).
__________________
Daca Nissan Motorsport e ''NISMO'' ....atunci Honda Motorsport e ''HOMO'' ???
U_TUNING is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -