Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 20-10-10, 08:31   #196
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Top speed Matiz

Eu cred ca tu nu vrei sa crezi ) multa lume spune ca se poate, tu singur ai spus ca i-ai dat 140 pedala la blana si dupa 5 minute 150....am pus eu poza cu 153~ in spate cu 4,5 pagini ai 170 chiar si 180+ deci masina poate dar tu tot nu crezi...poate are ceva masina...si vecinu are un matiz cu nici 30k in bord si e daramata..la 130 zbori...dar sunt si altele care intradevar pot si nu sunt eu zeu in asa ceva cum am spus si mai sus sunt doar copil...dar m-a duce capu sa fac niste lucruri logice la masina...
__________________
De vanzare
Fibra de sticla cu rasina pentru proiecte tuning
Kit-uri xenon
Alarme
Leduri
Faruri, stopuri, lupe faruri
Neoane
Anvelope noi dimensiuni rare
Vopsea Cameleon, Perlate, Flip-Flop, Orice vopsea
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 25-06-11, 00:04   #197
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Top speed Matiz

Forja si vmax la o ascutitoare cu motor cat sticla mica de fanta... De franat cum franeaza micul gigant? Are ABS?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 25-06-11, 16:18   #198
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Top speed Matiz

Ce abs ? ) Daca ar blocat abs-ul sistematic frana ar crapa planetarele )

Totusi cu 4 pasageri in interior franeaza )
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 25-06-11, 22:58   #199
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Top speed Matiz

Au si ABS dar mai rar la modele de romania, cele mai multe au cele de afara, care majoriatatea vin cu airbag, servo si abs!
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 01:10   #200
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Top speed Matiz

A, deci e normal matiz fara servo? Acum serios, franeaza asa prost? Trebuie atentie mare?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 09:27   #201
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Top speed Matiz

Mie unu mi se pare ceva normal un matiz fara servo, nu prea ai nevoie la o masina de nici 800kg, eu unul nu am avut servo si am cumparat-o de noua, am cumparat penultima versiune, adica fara servo si geamuri electrice, punand ulterior geamuri electrice ca aia este o necesitate
Franare ...depinde..in oras la mine ingheta cand apasam, dar la viteze mari era cam dezastru, de exmplu de la 150 in jos, am zis odata ca nu se mai termina frana aia odata), dar nu sa zici ca acum mori), dar termenul de franare proasta este cam dur...oricum nu este masina sa o alergi cu viteze dastea.

Bafta!
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 09:37   #202
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Top speed Matiz

Multam de raspunsuri, credeam ca are frane proaste in general, 150 cu matiz, mi-e frica sa ma gandesc. Presupun ca are importanta mare si ce cauciucuri ai pe ea, eu ma refer la franarea in regim de oras, viteze mici, 70-80 maximum.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 07:31   #203
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Top speed Matiz

Franele de Matiz sunt bune! Cine se va uita atent la franarea unui Matiz, va vedea ca rotile de pe fata se blocheaza complet la franare.

Problema e de alta natura si e vorba de constructia masinii: din cauza ca motorul este pe fata (implicit greutate mare), iar pe spate e "flu-flu" - fara pic de greutate, la franare masina devine sanie si e mai indicat "Abs-ul uman", decat izbirea franei . O constructie mai... altfel... in care greutatea masinii sa fi fost raportata in mod egal fata/spate, facea franarea mai eficienta, zic eu.

Si ca o alta remarca: am condus Matizul cu ABS si lungimea de franare e scazuta cu putin fata de Matizul fara. Mai mult gargara si strategia de marketing era din acest Matiz.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 08:21   #204
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Top speed Matiz

Inseamna ca este esential sa ai cauciucuri bune pe micul gigant. Mc Laren f1 si Matiz nu au ABS, sunt driver's cars
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 09:42   #205
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Top speed Matiz

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Inseamna ca este esential sa ai cauciucuri bune pe micul gigant. Mc Laren f1 si Matiz nu au ABS, sunt driver's cars
Cred ca e mai important sa conduci preventiv si sa nu te lipesti de ala din fata, la aspiratie.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 11:16   #206
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Top speed Matiz

am avut ocazia sa conduc un matiz cu abs( cauciucuri standard 165/60/13) si propriul matiz fara abs ( cauciucuri 185/55/14) - concluzia - cu un cauciuc bun indepartezi nevoia abs'ului(pe asfalt, pe zapada nu contest nevoia acestuia ) si obtii si o stabilitate mai buna, scade demarajul ( daca il putem numi demaraj de la 0-100 in 12-13s) si viteza max undeva la 160 +/- 5km/h( data fiind eroare mica a cauciucurilor )
__________________
Vand jante Mak audace mirror 4x114 - 15" - 6j - et38 - 250 euro

https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...-250-euro.html
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 11:35   #207
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Top speed Matiz

Cat costa niste gume bune de matiz? Nu sf, mai bune ca alea de fabrica? Si ce marca recomandati?
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -