Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 21-03-10, 19:27   #31
prozatos

Stage 3
 
prozatos's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 78
Default Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?

salutare
am constatat azi o bazaiala in difuzorul din spate stanga
l-am dat jos si e rupta membrana.
spuneti-mi va rog de cat e difuzorul ca nu am reusit sa il masor cu precizie milimetrica din cauza difuzorului micut din mijloc, din ce am inteles pe aici e de 16.5? am inteles bine?
o alta intrebare e, cei care ati schimbat difuzoarele, ce alte modificari ati facut? sau merg puse in acealeasi carcase ca cele vechi? cum prinzi noul difuzor la locul lui? cu cele 3 suruburi pe care le am la vechile boxe ?
multumesc
prozatos is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 19:36   #32
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?

da pe spate in carcasa originala de daewoo intra difuzoare rotunde de 16,5 cm; gasesti o multime de difuzoare pe dimensiunile astea si tin sa spun ca e cea mai usoara metoda de a schimba difuzoarele pe spate; asadar te sfatuiesc sa iei ceva tot de 16,5 si le pui frumos in ramele originale dupa care pui sita si gata
eu am cumparat sapt trecuta o pereche de boxe magnat edition 162 am dat pe ele 70 ron le-am luat noi de la un tovaras; asa ele in magazin sunt 100 ron si au 50w rms parearea mea e ca se aud super si pot spune ca am cu ce da in ele pt ca am ALPINE CDE-111RM iar pe fata momentan nu am deloc am luat unele la 30 ron si leam spart din prima, urmeaza ceva tot magnat sunt foarte multumit de firma asta; in portbagaj am un sub tot magnat nu mai sh ce model de 300w si o statie tot magnat ) ultra 2000 si pot sa zic ca am muzica perfecta pt masina mea
__________________
YM! tiolik_the_only_1
Tel: 0747 031 566

Last edited by tiolik; 21-03-10 at 19:38.
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 19:40   #33
prozatos

Stage 3
 
prozatos's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 78
Default Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?

am inteles, multumesc,
eu ca sa le scot scosesem cele 3 piulite din portbagaj, apoi am vazut ca daca as fi fost chirurg puteam scoate doar sita.
am sa ma orientez eu spre ceva de 16,5 dupa buget , ca de dat nu prea am cu ce da in ele ) am o rabla de masina, pardon, de casetofon, ca asa am luat masina...si mai pun modulator fm...asta e...fiecare cu ce poate
prozatos is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 20:12   #34
tiolik

Stage 4
 
tiolik's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 234
Default Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?

parearea mea e sa iei ceva bun ca poate in viitoar osa schimbi si cd playerul si atunci o sa iti para rau ca ai dat banii pe ceva prost; acelasi lucru lam facut eu cu fostele boxe postate ci o pagina mai in urma, ce sa zic erau bune dar nu la fel ca magnat edition 162;
sper ca saptamana viitoare sa am buget ca sa iau pt fata magnat edition 102
bafta
tiolik is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 07:51   #35
nucu_as
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 368
Member of:
[VW]
Default Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?

Quote:
Originally Posted by tiolik View Post
parearea mea e sa iei ceva bun ca poate in viitoar osa schimbi si cd playerul si atunci o sa iti para rau ca ai dat banii pe ceva prost; acelasi lucru lam facut eu cu fostele boxe postate ci o pagina mai in urma, ce sa zic erau bune dar nu la fel ca magnat edition 162;
sper ca saptamana viitoare sa am buget ca sa iau pt fata magnat edition 102
bafta
merg boxe si pe 17" am testat eu...mi-am cumparat acum ceva timp boxe sony pe 17 si au intrat perfect...pe fata trebuie cumparate boxe mai bune adica mai scumpe nu la 30 ron perechea...pioneer, sony...la vreo 100 ron...ca sa faci ceva....
__________________
Golf 5
nucu_as is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 12:25   #36
gaby_cas

Stage 3
 
gaby_cas's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 102
Default Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?

ti-as recomanda mac audio dar depaseste sigur 200 lei poate doar sa gasesti sh....
gaby_cas is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 11:47   #37
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Default Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?

eu pe spate am in suportul original difuzoare coaxiale infinityse aud super ok....pe fata am pioneer tot coaxiale... si amplificator magnat 360 pe care este pus un tub de bass blaupunckt si atat... toate fiind puse pe un mp3 player pioneer... iar de auzit se aude excelent si calitativ si cantitativ ....depinde de buget si de pretentii... bafta
__________________
NEVER Drive Faster than YOUR Angel Can FLY !

Last edited by i0_nu_tz; 23-04-10 at 11:51.
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 10-05-10, 15:33   #38
amabilu

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 64
Default Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?

Cu 2 milioane se pot lua sh marci bunicele dar trebuie verificate sa se auda bine.Eu as mai pune inca 500 de mii si asa lua ovale 16/9 infinity reference noi noutze.Eu asta am si se aude mai bine decat la toti prietenii mei.Cielo face rezonanta bunicica deci merita niste difuri.Eu nu as neglija nici fata si acolo trebuie sa fie niste difuzoare buinicele.Am pus ground zero de 10 cm cu urechile taiate pe diagonala si aportul se cunoaste.Alea din fata merg si ele sh dar sa fie o specificatie cum era la ale mele ceva de genul pt incinte cu aer putin.Acuma depinde si cum e masina ,daca zdrangane din temelii nu merita daca e inchegata si antifonata ok si iti place sunetul atunci baga cateva sute de mii in plus.
amabilu is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 15:10   #39
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?

ca sa nu fac un topic pt o simpla intrebare... o pun aici, are aceiasi tema:
Cum pot lega mai mult de 4 boxe la un player cu doar 4 iesiri? Se poate? Initial as fi vrut sa leg 6 sau 8 boxe, nu mai multe. O mica schita sau niste indicatii daca se poate, care se pricepe... ca sa nu stric nimic... Multumesc.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 17:35   #40
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Default Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?

nucu_as ziceai ceva de difuzoare pe 17" pe spate... asta e dimensiunea care intra fara suportul celor originale? si se prind direct in caroserie cum ar veni,nu?
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 02-09-10, 09:43   #41
fashionboy01

Stage 5
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 685
Default Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?

man eu am pe spate 2 kenwood cu 2 twitere pioneer,iar pe fatza 2 sony,si toata lumea intreaba dak am woofer...casetofon panasonic 4x50,dar mi sa parut mai bun un sony xplod de 4x45
fashionboy01 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 20:28   #42
Raavi

Stage 2
 
Raavi's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 49
Default Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?

Postez si eu aici pt ca am o nelamurire...
Am permis de aprox 3 sapt si conduc un cielo stock (masina lu' tata). Masina este "cheala" in domeniu de muzica . Am doar 2 boxe stock pe fata in bord
Vreau ceva mai mult.. sa se auda mai bine , mai tare si mai clar .
Am citit prin acest topic si sunt inca indecis . As avea un buget de aprox 3mil pentru niste difuzoare . Ce sa cumpar mai exact ? Pe spate trebuie sa decupez, banuiesc, ca nu am loc pentru boxe masina fiind stock.

O sa revin maine cu modelul casetofunului .
Raavi is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 10:20   #43
K4MiK4Z3

Stage 2
 
K4MiK4Z3's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Member of:
[VW]
Default Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?

Eu am niste MTX-uri pe spate de 120W de 16.5 cm care intra fix in rama originala Daewoo, pot sa spun ca am fost super multumit de ele si inainte si dupa ce miam luat subwooferul... un prieten a incercat si niste difuzoare magnat (http://www.***********/car-sound/difu...-216-6204.html) si este multumit de ele.si uite si niste mtx-uri (http://www.***********/car-sound/difu...s652-6783.html) acum depinde si de cat poate playeru sa nu il omori cu difuzoarele astea.
K4MiK4Z3 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 11:20   #44
Raavi

Stage 2
 
Raavi's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 49
Default Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?

Am revenit cu date tehnice despre player: Este Daewoo DWG - 30MP3
Alimentare : DC 12V
Controlul tonurilor :
-Bass (la 100hz) - +10Db / -10Db
-Treble (la 10khz) -+10Db / -10Db
Putere maxima : 7W x 4 (canale) sau 25W x 2 (can)
Raavi is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 11:35   #45
K4MiK4Z3

Stage 2
 
K4MiK4Z3's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Member of:
[VW]
Default Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?

clar iti trebuie un player nou, am vazut in metro niste sony cu usb, aux-in si sub out la 3,3 mil.
K4MiK4Z3 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -