Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 04-03-12, 14:10   #16
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Daewoo Leganta - Ghidul cumparatorului

Generatia masinilor fabricate intre 1990-1996 au avut ceva deosebit. Putina electronica, putin stil, fiabile, performante. Si aici te poti gandi la E34, la Opel Vectra, Astra, Daewoo Cielo, Espero, Mercedes 190E, Nissan Sunny, Ford Mondeo MK1, MK2, Golf etc.

Daewoo chiar dupa 1996 a incercat sa pastreze aceeasi linie tehnologica invechita tocmai pentru a inlatura probleme de soft si erori, adaugand totusi dotari noi. Cu modelul Leganza CDX in 2001 s-a trecut pe mufa OBD2, fortat pentru a se alinia la standarde, pe cand BMW prin E39 a trecut din 1997.
Astazi gasesti tehnologia Daewoo in tot ceea ce se numeste Chevrolet (Aveo, Evanda, Epica, Kalos, chiar si Cruze), insa parca nu mai sunt la fel de fiabile, nu mai atrag priviri iar motoarele chiar daca sunt euro 4-5 consuma mai mult ca un euro1.

In final, sfatuiesc pe toti cei ce doresc sa-si achizioneze o Leganza sa nu stea pe ganduri. La 2000-2500 de euro veti avea dotari cum nu intalniti pe nici o masina la banii astia. Daca se mai nimereste si cu un motor bun, garantez satisfactii in ceea ce priveste confortul, fiabilitatea, intretinerea.
__________________
Chevrolet V210
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 00:39   #17
BlastWood

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 33
Default Re: Daewoo Leganta - Ghidul cumparatorului

Bun
Hai sa o luam cronologic !

Un bolid inseamna o masina care accelereaza destul de repede
Am Daewoo Leganza Hidramata si cred ca este o masina care merita bani care i-am dat pe ia

Un bolid in cazul meu e o masina care are peste 120 de CP. DE CE? Pentru ca nu ai ce sa faci cu mai multi de atat in bucuresti acuma depinde cum i simte si masina
Sunt alte motoare de 2000 cmc care nu accelereaza cum accelereaza o leganza

Ce sa zic.Am Leganza si cu toate spusele voastre va ramane o imuzina (nu fac comparatie cu BMW)

Dar daca trebuie facem o comparatie intre BMW si Leganza putem face compartia intr-un service la o revizie generala


Si totusi....toti suntem romani si suntem prea saraci sa ne carpim

Mai bine o Leganza intretinuta ca la carte decat un BMW carpit cu placute si bucsi de la dezmembrari.

Aici nu laudam calitatea si nu putem sa comparam BMW vs Leganza dar in opinia mea " Masinile ? Cea mai proasta investitie !Azi o iei pe 3000 E maine o dai pe 2000 E"


Si daca toti ar gandi asa periferiile bucurestiului ar arata ca wisconsin sa zicem din america

La romani e o conceptie buna (calitativ) dar proasta (gandit)
Am vazut multi cu A6 , A4 , x5 si altele dar au case din paianta.......
BlastWood is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -