Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-12, 10:24   #1
hartans

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 3
Default Help - Espero

Salut,
Pentru inceput as dori sa va urez tuturor un calduros "Hristos a Inviat", chiar daca Invierea de care am avut parte a fost deplorabila datorita vremii si a unor probleme cu masina care au aparut exact cand nu trebuiau.
Oricum, nu am postat aici pentru a ma plange de ziua trecuta, postez datorita unor mici probleme cu masina.
Am un Espero din '97 1.5 16v care nu dezvolta o viteza maxima adecvata. Intr-a 5-a, drum drept ca'n palma ... la 3500 de ture aveam numai 120-130.
Imi puteti spune de unde sa incep sa schimb sau la ce sa ma uit?
Bujiile sunt NGK (parca) schimbate in iarna, pompa de benzina e relativ noua.
Tin sa mentionez ca proprietarul anterior a segmentat motorul, se poate sa fie din aceasta cauza?

Last edited by hartans; 15-04-12 at 10:29.
hartans is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 10:26   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Help - Espero

Nu e nimic iesit din comun, cam asta e turatia pe care trebuie sa o ai la 130 km/h. Daca ai cutia cu rapoarte scurte, e perfect normal. Pe langa asta, e posibil sa ai si eroare de km, din cauza ceasurilor sau a anvelopelor necorespunzatoare.
Nu depaseste viteza asta de 130 km/h?
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 10:57   #3
hartans

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 3
Default Re: Help - Espero

Salut,
Anvelopele sunt cele din certificatul de inmatriculare adica 185/65/14.
De la 130 urca dar foarte greu, in plus... mai am si o garnitura de la evacuare dusa, lucru care face masina mai "zgomotoasa" -- INVOLUNTAR
Multumesc pentru raspuns... ma ingrijorase putin... Dupa ce rezolv cu garnitura ii mai dau o incercare. Also... Consumul de 12% in localitate e ok?
hartans is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 11:59   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Help - Espero

E cam mare consumul... dar depinde si de stilul de condus, de starea masinii... fa-i o revizie, schimba filtrele, garniturile care au nevoie de schimbare, uleiul, aprinderea... si ce-o mai fi nevoie. Si dupa aceea vezi cum merge si cat consuma.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 12:14   #5
hartans

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 3
Default Re: Help - Espero

La o masina de 15 ani nici nu cred ca pot sa cer mai mult. Dupa ce am schimbat distributia la masina, chiar daca era pusa la linie (am stat in ceafa mecanicului sa ma asigur ca se intampla asa) nu mai tragea asa tare si i-am reglat avansul...acum trage ok dar cred ca i-a fost afectat consumul.
Cand voi avea finante destule o voi duce la o verificare mai "aprofundata".
Taica-meu are cielo din 04 si ii consuma ~11, un litru in plus la o diferenta de 7 ani la varsta motorului + segmentare mi se pare agreabil.
Un sfat la ce turatie sa schimb viteza? Din cate am auzit...la 16 v trebuie schimbata la o turatie mai mare....
Cat despre revizie: Filtrele + Uleiul + bujiile au vre`o 4000 km de cand au fost schimbate. Sa cumpar o solutie pentru curatatul injectoarelor? (Daca da...recomanda`mi te rog un produs adecvat).

P.S.: Scuze pentru sumedenia de intrebari dar sunt incepator

Last edited by hartans; 16-04-12 at 12:17.
hartans is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -