Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-11, 18:34   #1
alexandru_vl

Stage 1
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 20
Default Ma poate ajuta cineva

Stie cineva ce motor ar incapea pe o nubira 1 ma refer la unu diesel de 2.0 cc .. peste 120 cp sau chiar 120 ...sau daca nu chiar unu de 1.8 diesel ...Multumesc si astept raspuns cat mai repde ...
alexandru_vl is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 07:20   #2
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Ma poate ajuta cineva

Poate incapea ceva de origine GM (poate !) mai intervine problema de greutate suplimentara ! Sa nu uitam cutia de viteze !Chestia este laborioasa si intervin mai multe necunoscute ,dar nu imposibila !
__________________
Dacia Logan 1.4 - B 21 YNE
Fiat Grande Punto 1.2 - CT 25 SSS
Daewoo Tico SL - CT 40 SSM
BMW E30 Coupe 1989 320i - CT 88 SRH

BMW E30 Sedan 1991 320i - CT 50 AID

Peugeot 306 1994 1.8i - CC 6992 CB
topser is offline   Reply With Quote
Old 19-07-11, 15:47   #3
alexandru_vl

Stage 1
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 20
Default Re: Ma poate ajuta cineva

Quote:
Originally Posted by topser View Post
Poate incapea ceva de origine GM (poate !) mai intervine problema de greutate suplimentara ! Sa nu uitam cutia de viteze !Chestia este laborioasa si intervin mai multe necunoscute ,dar nu imposibila !
stai u linistit ca nu uit de cutie si de restu mai ales de greutate si spatiu cum a bagat ala vr6 pe logan asa pot baga si eu pe nubira 1 motor de 2.0cc si e ditamai loc da nu sit are se potriveste ca am intrebat multa lumea da nimeni nu stie
alexandru_vl is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 10:18   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Ma poate ajuta cineva

Nu prea stie nimeni sa-ti spuna fiindca nu cred sa fie in tara motoare diesel montate pe Nubira. Iti pot spune sigur ca 2.0 benzina s-au montat.
Banuiesc ca si un diesel se poate monta, dar studiile astea nu le poti face pe internet, decat in cazul in care ar fii cineva care a facut schimbarea asta... si nu cred sa fie. Cel mai bine ar fii sa alegi cateva motorizari/marci, care sa renteze la raportul calitate/putere/consum/pret... si sa studiezi "live" problema, cu masuratori si scheme pe hartie. Si obligatoriu un mecanic bun, care sa nu-ti puna motorul stramb pe masina. In mod sigur va fii nevoie de suporti de motor si cutie modificati, asezate toate corect, inclusiv planetarele... Teoretic, la o asemenea schimbare, ai avea nevoie si de fuzete, jambe, facute modificari la ele... chiar nu cred sa merite, nu e chiar "plug-n-play".
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -