Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 28-09-09, 22:23   #16
ioannes7

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 61
Default Re: Trecerea masini pe numele meu

poti incerca un act de donatie,insa daca se cere si acolo adeverinta de la financiar tresa platesti amenzile.si asigurarea nu este mai ieftina daca esti batran.Doar BCR face asa cva.Io am la carpatica 230 de lei 6 luni la 1598cmc.NU Ma intrebat de varsta nik.
ioannes7 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-09, 22:33   #17
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Trecerea masini pe numele meu

Quote:
Originally Posted by ioannes7 View Post
Doar BCR face asa cva.Io am la carpatica 230 de lei 6 luni la 1598cmc.NU Ma intrebat de varsta nik.
imi cer scuze de off...

pe tine nu avea de ce sa te intrebe nimic de legat de varsta, pentru ca era cat se poate de evident ca nu este pensionar, dar iti spun eu ca mai toate firmele de asigurari si reasigurari au oferte pentru pensionari si persoanele cu disabilitati. Singura diferenta este la partea cu premiile ...

un mp3 player, o pelerina de ploaie...ce se gaseste pe acolo...... astea le-am primit la BCR.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 08:41   #18
ioannes7

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 61
Default Re: Trecerea masini pe numele meu

nu,la mai toate configuratoarele de asigurari de pe net,adik alea online se cere varsta si localitatea.Adika daca vreau sami fac online o asigurare la 22 ani localitatea CT platesc sa zicem 4 milioane.Daca o fac pe numele lu taica-miu plateste 360,fiindca are 52 de ani.SI daca in loc de CT as sta in VS as plati si mai putin,fiindca au mai multe zone de risc si CT este intr-una cu risc f mare.Dar daca ma duc la birou la ei sa-mi fac asigurare,nu mai imi cer varsta si Localitatea.(probabil se subaintelege ca sunt de acolo din moment ce pe buletin scrie tot):
ioannes7 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 20:19   #19
oana_macovei

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 3
Default Re: Trecerea masini pe numele meu

Buna seara...sunt noua aici pe frum si pe un forum in general,de altfel.
Ma numesc Oana.
Luna ce vine am de gand sa-mi cumpar o masina.Un matiz.Il voi lua din orasul meu,si anume Brasov.
Intrebarea mea este dupa ce ma vad cu vanzatorul,o duc la service pentru un test ,deci sa o iau unde facem actele si cat costa?Eu am nevoie de vreun decument in fra de cartea de identitate si banii de asemenea?
Dupa aceea cum procedez dupa aceea?Pe forumuri am vazut ca trebuie sa merg la fisc sa platesc mai multe taxe .Problema este ca eu am ceva datorie pt impozit si daca-l platesc acum nu-mi mai ajung banii de masina.Este o problema in vederea eliberarii unei adeverinte (de care am inteles ca e nevoie )si pt mine sau numai daca as vrea sa vand ceva?
Care sunt pasii si ce acte trebuie platite?Cum e cu programatul la RAR,numere ITP.Si este adevarat ca la numerele preferentiale nu am voie sa am numar care sa inceapa cu "i" au "o" ?eu ma numesc oana si vreau la nr OAN.Va rog mult spuneti-mi daca in afara de bani mai trebuie sa am ceva...si ITP-ul ramane daca inca e valabil sau trebuie refacut?dar RCA-ul?Este prima data cand imi iau masina...plus ca sunt si fata,deci sunt destul de paralela cu subiectul
va multumesc anticipat celor care vor sa ma ajute.o seara placuta
oana_macovei is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 21:58   #20
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Trecerea masini pe numele meu

ITP si RCA raman valabile in continuare! Programare la RAR o faci la telefon, cauti numarul pentru Brasov suni si te programezi, numerele nu poti lua cu O dar poti face combinatii gen '20 ANA' sau ce e gasesti liber. Actele necesare : faci contract vanzare cumparare vreo 20 lei, platesti la CEC o taxa de certificat inamtriculare de 37 lei, numerele preferentiale sunt cam 90 lei, identificare la rar tot cam 90 lei, posibil sa imi scape dar atat imi amintesc pe moment. Impozitul tau poate sa astepte important e ca vanzatorul sa nu aiba datorii la financiar
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 22:10   #21
oana_macovei

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 3
Default Re: Trecerea masini pe numele meu

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
ITP si RCA raman valabile in continuare! Programare la RAR o faci la telefon, cauti numarul pentru Brasov suni si te programezi, numerele nu poti lua cu O dar poti face combinatii gen '20 ANA' sau ce e gasesti liber. Actele necesare : faci contract vanzare cumparare vreo 20 lei, platesti la CEC o taxa de certificat inamtriculare de 37 lei, numerele preferentiale sunt cam 90 lei, identificare la rar tot cam 90 lei, posibil sa imi scape dar atat imi amintesc pe moment. Impozitul tau poate sa astepte important e ca vanzatorul sa nu aiba datorii la financiar

multumesc f mult dar am mai auzit de la cneva ca ar costa actele 200 euro.ce inseamna asta?in ce constau actele astea?
oana_macovei is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 22:28   #22
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Trecerea masini pe numele meu

Poate era masina neinmatriculata si intra si taxa de prima inmatriculare in aia 200 E dar tu ai zis ca vrei un Matiz, banuiesc ca iei unul deja inmatriculat la noi asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 22:33   #23
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Trecerea masini pe numele meu

Quote:
Originally Posted by oana_macovei View Post
[...]este adevarat ca la numerele preferentiale nu am voie sa am numar care sa inceapa cu "i" au "o"[...]
De unde pana unde treaba asta? E prima data cand citesc/aud despre chestia asta

Sau se confundă cu 0 sau 1?
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 22:44   #24
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Trecerea masini pe numele meu

Da! Nu e voie Cum de altfel daca nu ai 'pile' nu poti avea numar care sa inceapa cu 0 (zero) De ce nu stiu sa iti zic...
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -