Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 10-02-12, 17:23   #16
cristyann12

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1
Default Re: Acte necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea autoturismului

Quote:
Originally Posted by IF-98-MKY View Post
Asa ma gandeam si eu ca oricum are datele mele pe actele de vanzare cumparare, etc. Mersi
o intrebare: m-a rugat cineva sa ii iau primul rand de nr provizorii la o masina adusa de afara pe numele meu. As vrea sa stiu ce riscuri implica asta,daca se inregistreaza si va trebui sa platesc impozit pe ea.
cristyann12 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 19:48   #17
marius140872

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 24
Default Re: Acte necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea autoturismului

Sunt pe punctul de a cumpara o masina care este inmatriculata pe firma si sa o inscriu pe mine ( persoana fizica )
-din cate am inteles actele sunt aceleasi cu cele de vanzare cumparare intre 2 persoane fizice cu diferenta ca vanzarea se face cu factura fiscala si nu contract V-C iar pe fiscal trebuie sa apara si stampila firmei vanzatoare. Am o nelamurire....daca masina a benefeciat de scutire tva fiind inscrisa pe firma , banuiesc ca cineva trebuie sa plateasca acel tva dat fiind faptul ca asi schimba regimul de inmatriculare , si ce act ar trebui sa am pt a nu ma trezii mai tarziu ca eu trebuie sa platesc acel tva sau o parte din el ??

a mai inscris cineva masina de pe firma pe persoana fizica ?? masina o cumpar din alt judet ....pot pastra numerele pana o inmatriculez ?sau sunt obligat sa scot rosii??

Last edited by marius140872; 01-05-12 at 19:50.
marius140872 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 21:55   #18
byalex85yo

Stage 5
 
byalex85yo's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 337
Default Re: Acte necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea autoturismului

Quote:
Originally Posted by marius140872 View Post
Sunt pe punctul de a cumpara o masina care este inmatriculata pe firma si sa o inscriu pe mine ( persoana fizica )
-din cate am inteles actele sunt aceleasi cu cele de vanzare cumparare intre 2 persoane fizice cu diferenta ca vanzarea se face cu factura fiscala si nu contract V-C iar pe fiscal trebuie sa apara si stampila firmei vanzatoare. Am o nelamurire....daca masina a benefeciat de scutire tva fiind inscrisa pe firma , banuiesc ca cineva trebuie sa plateasca acel tva dat fiind faptul ca asi schimba regimul de inmatriculare , si ce act ar trebui sa am pt a nu ma trezii mai tarziu ca eu trebuie sa platesc acel tva sau o parte din el ??

a mai inscris cineva masina de pe firma pe persoana fizica ?? masina o cumpar din alt judet ....pot pastra numerele pana o inmatriculez ?sau sunt obligat sa scot rosii??
salut, iti trebuie toate actele la fel ca si o masina cumparata de la o persoana fizica , doar ca in cazul tau iti mai trebuie o factura, si fisa fiscala a firmei cum ca nu mai are datorii plus stampila pe toate actele , factura, contract VC, Fisa inmatriculare in dreptul lui, acum daca masina a avut reducere de TVA poti verifica doar la financiar unde se plateste taxa de poluare dar cred ca dureaza..... bafta
byalex85yo is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 22:34   #19
marius140872

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 24
Default Re: Acte necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea autoturismului

Quote:
Originally Posted by byalex85yo View Post
salut, iti trebuie toate actele la fel ca si o masina cumparata de la o persoana fizica , doar ca in cazul tau iti mai trebuie o factura, si fisa fiscala a firmei cum ca nu mai are datorii plus stampila pe toate actele , factura, contract VC, Fisa inmatriculare in dreptul lui, acum daca masina a avut reducere de TVA poti verifica doar la financiar unde se plateste taxa de poluare dar cred ca dureaza..... bafta


hartogarie cat cuprinde...iti vine sa te lasi de toate.....mai simplu si mai repede cumperi o masina in Germania decat aici....in mod normal nu ar trebui sa ma intereseze pe mine datoriile lui X...statul are dreptu si mijloacele sa il oblige si sa il controleze.....nu sa imi ingreuneze mie viata...
marius140872 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 17:37   #20
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: Acte necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea autoturismului

masina care o conduc este pe numele lui tata. care-s procedurile daca vreau s-o trec pe numele meu dar sa ramana aceleas numere.
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 10-09-12, 18:46   #21
Rooler

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 2
Default Re: Acte necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea autoturismului

salut inmatriculez si eu maine masina si am nevoie sa stiu trebuie facuta inainte asigurarea noua? sau fac copie dp asigurarea veche??
Rooler is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 15:22   #22
Syrusss

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 7
Default Re: Acte necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea autoturismului

Salutari!

Cum as putea, cel mai simplu sa ii cumpar o masina tatalui meu fara ca acesta sa fie prezent? Daca am amenzi si fac un contract de vanzare-cumparare, vor influenta acestea inmatricularea masinii pe numele lui?
Syrusss is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 17:58   #23
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Acte necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea autoturismului

Poti face o procura notariala, in care sa fie stipulat exact pt ce va folosi acea procura... vanzare-cumparare autoturism, inmatriculare politie, inregistrare la administratia financiara etc. Notarul stie ce are de facut, totul trebuie trecut exact in procura, nimic ambiguu.
Daca tu ai amenzi, dar faci procedura in numele tatalui tau, cu procura, nu influenteaza cu nimic amenzile tale.
Daca faci in si pe numele tau, atunci nu vei putea inregistra masina la administratia financiara pana nu vei plati amenzile. Asta in teorie... in practica am mai auzit cazuri (rare) in care nu apareau amenzile.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-01-13, 14:34   #24
claus77
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
claus77's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,063
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Acte necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea autoturismului

Salut, am cumparat o masina fabricata in 2001 si inscrisa in Rom. in anul 2009, vreau sa o trec pe numele meu, vechiul proprietar si-a recuperat taxa de prima inmatriculare in instanta, aveti idee daca trebuie sa platesc din nou aceasta taxa de inmatriculare? Va multumesc.
__________________
KATANA TEAM Member
claus77 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 16:07   #25
cezar cezy

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2
Default Re: Acte necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea autoturismului

am o intrebare :am cumparet un autoturism romanesc in data de 30.04 .2010.dupa ce mia dat omul factura ca era inmatriculata pe sc,am bagat-o in garaj pentru ca nu am avut banii necesari pentru a o inmatricula pe numele meu si trebuia sa ii fac unele reparatii deoarece la identificare au inceput sa imi spuna ca e parbrizul fisurat ,mai are rugina etc si am bagat in garaj masina .pe data de 06.07.2011 am trecuto pe mine doar la taxe si impozite mi-a mai ramas sa o si sa o inregistrez si la polite .dilema mea mare este ...treebuie sa platesc taxa de timbru ??? astept un raspuns.va multumesc.

Last edited by cezar cezy; 16-04-13 at 16:11.
cezar cezy is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 16:12   #26
cezar cezy

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2
Default Re: Acte necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea autoturismului

Quote:
Originally Posted by cezar cezy View Post
am o intrebare :am cumparet un autoturism romanesc in data de 30.04 .2010.dupa ce mia dat omul factura ca era inmatriculata pe sc,am bagat-o in garaj pentru ca nu am avut banii necesari pentru a o inmatricula pe numele meu si trebuia sa ii fac unele reparatii deoarece la identificare au inceput sa imi spuna ca e parbrizul fisurat ,mai are rugina etc si am bagat in garaj masina .pe data de 06.07.2011 am trecuto pe mine doar la taxe si impozite mi-a mai ramas sa o si sa o inregistrez si la polite .dilema mea mare este ...treebuie sa platesc taxa de timbru ??? astept un raspuns.va multumesc.
astep un raspuns
cezar cezy is offline   Reply With Quote
Old 17-04-13, 10:43   #27
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Acte necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea autoturismului

Quote:
Originally Posted by cezar cezy View Post
astep un raspuns
Cel mai bun raspuns il vei primi de la politie. Eu, cel putin, nu stiu ce sa-ti spun...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 09:58   #28
taches

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1
Default Re: Acte necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea autoturismului

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

Cumnatul meu, cetatean italian (rezident in Romania) mi-a vandut un autoturism inmatriculat in Italia cu contract de vanzare-cumparare (practic mi l-a dat gratis).
Autoturismul se afla deja in Romania.
Ce documente trebuie sa am in vederea inmatricularii?
Contractul de vanzare cumparare trebuie sa-l fac in lb. italiana sau romana?
Are importanta ce pret trec pe contract de vc?
I-am facut deja cartea de identitate si Certificatul de autenticitate, ITP la RAR. Contractul de vc trebuie datat inaintea efectuarii Rar-ului?
Daca facem contractul de vc in lb. italiana atunci trebuie sa trec la locul incheierii contractului, orasul de domiciliu al cumnatului (in Italia).
Daca facem contractul de vc in romana este vreo problema?
Ce acte imi mai trebuie pt. inmatriculare?
Autoturismul nu este radiat in Italia. Ce documente ii trebuie cumnatului ca sa o radieze in Italia dupa ce eu am inmatriculat-o in Romania?
Va multumesc.
taches is offline   Reply With Quote
Old 09-05-13, 14:01   #29
alexw

Stock
 
alexw's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 1
Default Re: Acte necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea autoturismului

Este obligatoriu sa merg prima data la RAR ? Am inteles ca de ceva timp nu se mai poate inscrie masina la financiar, decat dupa ce i s-a efectuat RAR-ul... (candva stiu ca se putea scoate mai intai fiscalul -cu actele traduse si legalizate-, apoi putea fi programata la rar pana sa expire cele 3 randuri de nr. rosii).
alexw is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 20:40   #30
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Acte necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea autoturismului

Gresit. La RAR nu te intreaba asa ceva, taxele si impozitele nu au legatura cu politia (direct). La RAR trebuie documentele masinii si un buletin, atat.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -