Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 09-07-08, 09:57   #1
nucu_as
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 368
Member of:
[VW]
Default planetare sau cauciucuri???

Salutare!
Oameni buni cine ma poate ajuta si pe mine cu niste sfaturi???...problema mea este una delicata, cand iau viraje stranse si cu viteza mica, mai ales in parcari, daca iau volan stanga sau dreapta la maxim sau chiar putin peste jumatate imi joaca rotile de zici ca ies din butuci, ma dispera, inca nu am fost la mecanic pt ca nu am timp si nici bani.
Va intreb pe voi poate stiti ce se intampla, cauciucurile le am second, cam de un an de zile le-am cumparat...cineva mi-a zis ca ar fi de vina cauciucurile, cum ca fug pe janta la viraje...dar nu stiu ce sa zic pt ca nu ma pricep la asa ceva, sper doar sa nu fie planetarele sau ceva pe acolo...voi ce credeti?????
__________________
Golf 5
nucu_as is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 11:14   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: planetare sau cauciucuri???

Cum adica joaca rotile?
Pai pune pe cineva sa ia cateva viraje in parcare si tu stai pe langa masina si uite-te la roti.
Varianta 2: ridica masina pe cric sau elevator si trage de roti spre exterior, sa vezi daca ai joc.
Eu nu am mai auzit pana acum sa "fuga cauciucurile pe jante", dar orice e posibil... ce jante ai si ce dimensiuni la anvelope? Cu planetarele nu cred sa aiba legatura, poate cu jambele rotilor fata.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 13:07   #3
nucu_as
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 368
Member of:
[VW]
Unhappy Re: planetare sau cauciucuri???

am jante de aliaj pe 13" cu cauciucuri de 175/70 R13, o sa o ridic pe cric si o sa trag de roti sa vad daca au joc...
jambele alea de care zici ce sunt? (imi cer scuze nu ma pricep prea bine la mecanica de asta intreb)...
numai rotile din fata joaca in felul urmator: iau viraj, volan total, sau la jumate si cand se pun in miscare rotile parca zici ca trec peste benzi dinalea de limitare de viteza...dar un amanunt este urmatorul si anume ca jocul nu este des...adica sa tremure ci unul rar...asta simt eu la volan cel putin...sa aibe legatura si cu telescoapele care sunt duse pe fata?

Last edited by nucu_as; 09-07-08 at 13:09.
nucu_as is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 15:41   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: planetare sau cauciucuri???

Da, are legatura si cu amortizoarele... dar nu stiu sa-ti spun cum
Jambele sunt partea pe care vin discurile de frana prinse. Nu ma pricep sa explic
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 21:01   #5
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: planetare sau cauciucuri???

pune si tu cauciucuri noi pe fata si vezi daca mai face. e posibil sa ai anvelopele deformate.
gabilx is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 10:06   #6
nucu_as
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 368
Member of:
[VW]
Angry Re: planetare sau cauciucuri???

cauciucurile le-am luat second anul trecut...noi nu prea am bani...amortizoarele pe fata si pe spate le am duse sigur...aaaa...si la o roata pe fata tot pierd presiune si umflu la ea pe fiecare saptamana...asta sa fie problema????
nucu_as is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 11:22   #7
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: planetare sau cauciucuri???

cu 250 ron iti iei doua cauciucuri matador noi si le si pui pe masina in banii astia. Second hand de obicei sunt cauciucuri imbatranite, chiar daca au carne pe ele, se rup insertiile in ele, se deformeaza, si iti apar vibratii in mers sau in curbe.
gabilx is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 16:11   #8
nucu_as
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 368
Member of:
[VW]
Unhappy Re: planetare sau cauciucuri???

am verificat ieri si nu am joc la roti...am ridicat pe cric....am tras de ele in exterior...parca sunt tintuite nu se misca si nu are joc nimik acolo...acuma nu stiu ce sa zic...astept sfaturi de la voi...ce ziceti sa imi schimb mai intai amortizoarele sau cauciucurile???? si alta intrebare este posibil ca daca mai merg asa cu jocul asta la roti sa imi afecteze planetarele????
nucu_as is offline   Reply With Quote
Old 15-07-08, 22:33   #9
mad max

Stage 5
 
mad max's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,206
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: planetare sau cauciucuri???

Ai capetele de planetara varza. N-are legatura cu anvelopele si nici cu amortizoarele.
mad max is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 17:17   #10
nucu_as
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 368
Member of:
[VW]
Default Re: planetare sau cauciucuri???

Quote:
Originally Posted by mad max View Post
Ai capetele de planetara varza. N-are legatura cu anvelopele si nici cu amortizoarele.
pai si nu trebuie sa troncane ceva pacolo???? eu asa stiu cand e ceva legat de planetare troncane ca dreaq...sper sa nu fie capetele alea...apropo cat costa capetele alea de planetara???
nucu_as is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 08:08   #11
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: planetare sau cauciucuri???

Daca nu aveti nimic de spus coerent si la subiect, ABTINETI-VA! Ba planetare, ba capete de bara, ba anvelope... nu au treaba unele cu altele. Ori dati niste raspunsuri cat de cat normale, din care sa se inteleaga despre ce e vorba si ce ati vrut sa spuneti, ori nu mai dati nici unul
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 19-07-08, 12:48   #12
ranek

Stage 5
 
ranek's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 582
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: planetare sau cauciucuri???

Aceeasi problema o am si eu momentan , si am avut'o si acum un an . Este de la capetele de planetara cum a spus si mad_max. Pretul unei piese este de 122 lei pe autodaewoo.ro , deci iti trebuie 2 + manopera .
__________________
pe strazi


l
ranek is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 11:20   #13
nucu_as
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 368
Member of:
[VW]
Default Re: planetare sau cauciucuri???

am inteles deci dunt capetele de planetara...trebuiesc schimbate imediat? care sunt riscurile daca merg asa o perioada?...ca nu am bani momentan sa le schimb...
nucu_as is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 15:55   #14
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: planetare sau cauciucuri???

iti bat la mers pe drept?
pe viraje?
cat timp bat sunt acolo, cand nu se mai aude nimic sa incepi sa-ti faci griji.
daca mergi frumos...mai poti merge.
nu fortezi la plecari...mai rezista o perioada.

Last edited by Geo_ZGA; 21-07-08 at 22:45.
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-08, 08:42   #15
nucu_as
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 368
Member of:
[VW]
Default Re: planetare sau cauciucuri???

Quote:
Originally Posted by Kent8 View Post
iti bat la mers pe drept?
pe viraje?
cat timp bat sunt acolo, cand nu se mai aude nimic sa incepi sa-ti faci griji.
daca mergi frumos...mai poti merge.
nu fortezi la plecari...mai rezista o perioada.
decat la viraje stranse pe loc imi bate atat...in rest totul e lin si frumos fara sunete...
nucu_as is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -