Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-08, 16:01   #16
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: soc , contact cielo

contactul se invarte in gol ? e posibil sa se fi rupt tija de la contactul mecanic... eu asa am patit... dar le-am schimbat pe amandoua ca il stricasem pe cel electric cu surubelnita

se schimba super usor... in 10 min nu ai ce face...
__________________
Opel Vectra C Z18XER
Volkswagen Transporter T4 AAB .... 5 in linie...
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 10:42   #17
B0dy

Stage 3
 
B0dy's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 101
Default Re: soc , contact cielo

Pt a scoate contactul e simplu, mai greu e de bagat inapoi(la mine a fost). Scoti capacele din jurul volanului, introduci cheia in contact si o rasucesti in pozitia de mers, si privesti atent ca in carcasa volanului exista un surub mic in partea stanga si o gaurica in care bagi o sarmulita si impingipana iese contactul! Eu zic sa schimbi doar partea electrica(o piesa neagra in care intra mai multe fire), are niste cleme pe care le ridici usor cu o surulelnita dreapta, costa 40 ron. Contactul mecanic se va inlocui doar cand apar probleme de genul, a rams cheia blocata, nu mai iese, nu se mai roteste sau nu mai sare generalul... Bafta in cazul in care nu am postat tarziu si tu deja ai rezolvat-o!
B0dy is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 15:38   #18
Papay
Audi Driver

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 117
Member of:
[Opel]
[AUDI]
Unhappy Re: soc , contact cielo

Quote:
Originally Posted by XoRRo View Post
contactul se invarte in gol ? e posibil sa se fi rupt tija de la contactul mecanic... eu asa am patit... dar le-am schimbat pe amandoua ca il stricasem pe cel electric cu surubelnita

se schimba super usor... in 10 min nu ai ce face...
Eh .... uite asa am patit si eu la un kadett ...... acum stau cu contactul in mana si caut pe net altul...... de unde ai gasit ?????? aaa...... am si antifurt sau cum ii zice pe el ...... cum fac sa il schimb? poate stii mai multe ca mine pt ca eu sunt in ceata ....... sau unde gasesc contact (nu neaparat nou) ? te rog ........ am nevoie de raspuns repede ..... ca sta masina in parcare cu plata ..... ( .... id mess papay_X_tero

nota moderator: omule, tu ai nevoie sa pui mana pe carti de limba romana. Daca continui in stilul asta, nu o sa mai corectez nimic, o sa sterg direct. Scrie cuvintele complet, fara "sh", "k", "drq", pune semne de punctuatie, articuleaza corect.
__________________
.: Audi 80 B4 2.0 abt 66Kw '94 :.

Last edited by Geo_ZGA; 19-11-08 at 08:26.
Papay is offline   Reply With Quote
Old 11-10-10, 13:56   #19
bits

Stage 1
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 20
Default Re: soc , contact cielo

Buna ziua.Ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat,sa dau jos contactul mecanic? Mi s-a rupt tija care invarte contactul electric,si nu pot sa-l destepenesc deloc pe cel mecanic.Am scos din partea stanga surubelul si boltul ala mic,mai tin cu o sarmulita o biluta pe dedesubt(ce se apasa doar in pozitia contact),dar nu vrea sa iasa si pace.Banuiesc ca trebuie sa iasa spre cheie? Multumesc.
bits is offline   Reply With Quote
Old 03-04-15, 13:52   #20
rhondian

Stage 1
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 11
Default Re: soc , contact cielo

Quote:
Originally Posted by bits View Post
Buna ziua.Ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat,sa dau jos contactul mecanic? Mi s-a rupt tija care invarte contactul electric,si nu pot sa-l destepenesc deloc pe cel mecanic.Am scos din partea stanga surubelul si boltul ala mic,mai tin cu o sarmulita o biluta pe dedesubt(ce se apasa doar in pozitia contact),dar nu vrea sa iasa si pace.Banuiesc ca trebuie sa iasa spre cheie? Multumesc.
Salut,te pot ajuta eu.Pozitioneaza cheia in contact la numarul 2,foloseste un popnit si introdu capatul lui cel mai subtire in orificiul din stanga contactului mecanic.Cand introduci popnitul el apasa pe o clapeta care are un arcsub ea.Fa miscari stanga dreapta sus jos si o sa iese.Te pot ajuta pana la schimbarea unui nou contact si electric si mecanic,spor la treaba si apeleaza cu incredere.
rhondian is offline   Reply With Quote
Old 06-04-15, 12:41   #21
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: soc , contact cielo

Poate te uiti si la data la care s-a postat ultima oara... ai raspuns la topicuri de acum 4-5 ani
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 06-04-15, 19:59   #22
rhondian

Stage 1
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 11
Default Re: soc , contact cielo

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Poate te uiti si la data la care s-a postat ultima oara... ai raspuns la topicuri de acum 4-5 ani
Poate ajuta pe altcineva cu aceiasi problema.sunt nou aici,nu am vazut data subiectului.Stima.
rhondian is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -