Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-08, 13:56   #1
moby

Stage 2
 
Join Date: May 2006
Posts: 57
Default imbunatatire frane cielo

Salut...ziceti mi daca m am gandit bine la urmatoarea varianta: am gasit pompa de frana de espero la 1oo ron din dezmembrari si o s-o montez pe masina...Sper ca dupa aceasta operatie sa mi se mai miscsoreze cursa pedalei de frana adica sa tina mai sus...apoi o sa mi pun discuri(50 ron) si etrieri(150 ron) de espero pentru o mai prompta franare...am jante de 14 pe cielo din 97 si ma gandesc ca nu are rost sa mai adopt varianta cu etrieri de lanos...\
ce ziceti e buna varianta?...ms
moby is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 14:25   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: imbunatatire frane cielo

varianta e buna, etrierii, discurile si pompa sunt mai mari si franeaza mai bine ca alea de pe cielo... la modelele noi de cielo s-au montat etrieri si discuri de leganza (diferenta e enorma la franare). acum depinde de tine sa vezi cat de convenabil iesi la bani, comparand cu cele de lanos, sau cu cele de leganza.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 04-06-08, 11:36   #3
Kkk_matey

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 32
Default Re: imbunatatire frane cielo

Geo, etrierii si discurile de pe cielo alea mai noi nu sunt de nubira?
Mie asa mi-au zis cand am luat masina (feb 2006), ca are sistemul de franare e de la nubira (acum nu stiu de la care nubira, I sau II).
Kkk_matey is offline   Reply With Quote
Old 04-06-08, 18:10   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: imbunatatire frane cielo

nu, sunt de Leganza... poate ca Nubira o avea ca la Leganza nici eu nu stiam exact de la ce model e, dar am intrebat pe altii mai destepti ca mine si am cumparat placute pt Leganza... care, logic, s-au potrivit la fix
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 11:34   #5
moby

Stage 2
 
Join Date: May 2006
Posts: 57
Default Re: imbunatatire frane cielo

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
nu, sunt de Leganza... poate ca Nubira o avea ca la Leganza nici eu nu stiam exact de la ce model e, dar am intrebat pe altii mai destepti ca mine si am cumparat placute pt Leganza... care, logic, s-au potrivit la fix
da ai idee pompa ta de frana e mai mare decat cea de la cielo din 97?
moby is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 11:57   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: imbunatatire frane cielo

asta nu mai stiu... cand ma mai intalnesc cu baietii de pe forum, o sa ma uit la ei, poate se observa vreo diferenta. posibil sa fie mai mare, ma gandesc ca discurile sunt mai mari, etrierii si placutele mai mari....
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 15:58   #7
moby

Stage 2
 
Join Date: May 2006
Posts: 57
Default Re: imbunatatire frane cielo

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
asta nu mai stiu... cand ma mai intalnesc cu baietii de pe forum, o sa ma uit la ei, poate se observa vreo diferenta. posibil sa fie mai mare, ma gandesc ca discurile sunt mai mari, etrierii si placutele mai mari....
ma gandeam ca poate nu mai schimb pompa de frana dak la cielo mai noi au tot pompa mica si au frane bune...de asta ma intereseaza pt ca astfel as schimba numai etrierii si discurile...
moby is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -