Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 18-12-07, 14:00   #16
Leutzu_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 740
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Suzuki]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

Aikman...te invit sa faci o vizita in bucuresti sa mergi vre-o 300 km si sa faci consumul...iti platesc eu benzina. Cat despre GPL pe tico...in acea perioada mergeam cam 80-100km pe zi...si acei 10 lei zilnic economisiti se traduceau intr-o economie de 300 lei lunar...care nu sunt de ici de colo.
Cat despre "halitul mai mult pe GPL" eu zic sa te mai documentezi si vei vedea ca diferenta de consum este situata undeva la 10-15% ceea ce se traduce in max 1L la suta...iar daca aia vea si tu curiozitatea si te-ai uita putin la data la care am postat acel mesaj ai fi vazut ca era pe vreme calda...iarna mai creste consumul fata de vara datorita timpului mai mare necesar pentru ca motorul sa ajunga la temperatura optima de functionare.
Si nu te uita pe pool-ul ala uite-te la ceea ce spun cei care circula in Bucuresti...zzzzzz este din bucuresti si se confrunta cu acelasi trafic infect ca majoritatea dintre noi. Eu locuiesc in berceni iar serviciul il am in Drumul Taberei, de curand am descoperit un traseu pe care circul mai bine si este si ceva mai rapid (scutesc cam 20-30 minute de stat in trafic) si asta s-a tradus printr-o scadere a consumului cu aproximativ 3-4L%... va rog daca nu circulati in bucuresti abtineti-va.

Cat despre vorbele tale "din batrani"...atat iti spun..nu sarii calul, nu ne cunoastem, nu suntem prieteni si cu atat mai mult nu ne tragem de sireturi.
__________________
Nu m-as inscrie intr-un club care accepta pe cei ca mine membrii.
Leutzu_ is offline   Reply With Quote
Old 18-12-07, 22:09   #17
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

Quote:
Originally Posted by Leutzu_ View Post
Aikman...te invit sa faci o vizita in bucuresti sa mergi vre-o 300 km si sa faci consumul...iti platesc eu benzina. Cat despre GPL pe tico...in acea perioada mergeam cam 80-100km pe zi...si acei 10 lei zilnic economisiti se traduceau intr-o economie de 300 lei lunar...care nu sunt de ici de colo.
Cat despre "halitul mai mult pe GPL" eu zic sa te mai documentezi si vei vedea ca diferenta de consum este situata undeva la 10-15% ceea ce se traduce in max 1L la suta...iar daca aia vea si tu curiozitatea si te-ai uita putin la data la care am postat acel mesaj ai fi vazut ca era pe vreme calda...iarna mai creste consumul fata de vara datorita timpului mai mare necesar pentru ca motorul sa ajunga la temperatura optima de functionare.
Si nu te uita pe pool-ul ala uite-te la ceea ce spun cei care circula in Bucuresti...zzzzzz este din bucuresti si se confrunta cu acelasi trafic infect ca majoritatea dintre noi. Eu locuiesc in berceni iar serviciul il am in Drumul Taberei, de curand am descoperit un traseu pe care circul mai bine si este si ceva mai rapid (scutesc cam 20-30 minute de stat in trafic) si asta s-a tradus printr-o scadere a consumului cu aproximativ 3-4L%... va rog daca nu circulati in bucuresti abtineti-va.

Cat despre vorbele tale "din batrani"...atat iti spun..nu sarii calul, nu ne cunoastem, nu suntem prieteni si cu atat mai mult nu ne tragem de sireturi.


sa o luam cu inceputu ... eu am zis de consumu meu .. eu stau in constanta si nu ii fac consumu dupa bucuresti .. asa il fac in tulcea sau undeva unde nu exista semafoare sau trafic si poate il scot mai mic .... nu e nevoie sa-mi platesti tu nimic .. fac bani si inca destui .. doar stau in constanta ... si la partea cu trasu de sireturi .. eu am zis ceva si tu m-ai cam facut mincinos .. indirect ... dar daca eu am consumu asta si mai are inca unu sau doi inseamna ca se poate sau ca mintim toti si tu esti ala care le stie pe toate .. te cam contrazici in ce spui ... dar in fine ... ticozaur-ul meu consuma 12 la suta .. asa sa fi tu multumit ... si sa ne oprim aici ca e mai bin ... asta nu ca m-ai impresionat in vrun fel .. dar cum zicea o vorba tot din batrani lasa ca cedez eu primu .. salut
__________________
aikman is offline   Reply With Quote
Old 19-12-07, 01:46   #18
Leutzu_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 740
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Suzuki]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

Mda...hai ca ne-am batut joc de topicul omului...

Ideea unde am vrut sa ajung este ca zzzzz nu are o problema cu consmul intrucat este sofer de "bucuresti".
Leutzu_ is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 03:37   #19
zzzzzzz

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 14
Default Re: Consumul mediu TICO...???

uffff baieti ... multumesc mult pt informatiele pana acum ...si sper ca nu am facut niste probleme pe aici......
da totusi nu mi-ati respuns la intrebare...BENZINA are vreo vina...la calitate ma refer...adika masina fiind euro 2 si bagam euro 4...
pt ca imi aduca aminte cuma 10-12 ani cand avea tata biguot 405...cand punea benzina cu plumb avea consum normal si cand baga fara plumb era triblu consumul....
bine acuma tot e fara plomb da depinde de calitate...cred ca la cat de curat e benzina la atat de mult consuma ...bine stiu ca e mai bine pt mutor da ma doare pe undeva de mutor tot timpul ce pot sa il schimb cu 5 mil sau cat o fii el...
multumesc inca odata...
zzzzzzz is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 10:29   #20
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

Quote:
Originally Posted by zzzzzzz View Post
uffff baieti ... multumesc mult pt informatiele pana acum ...si sper ca nu am facut niste probleme pe aici......
da totusi nu mi-ati respuns la intrebare...BENZINA are vreo vina...la calitate ma refer...adika masina fiind euro 2 si bagam euro 4...
pt ca imi aduca aminte cuma 10-12 ani cand avea tata biguot 405...cand punea benzina cu plumb avea consum normal si cand baga fara plumb era triblu consumul....
bine acuma tot e fara plomb da depinde de calitate...cred ca la cat de curat e benzina la atat de mult consuma ...bine stiu ca e mai bine pt mutor da ma doare pe undeva de mutor tot timpul ce pot sa il schimb cu 5 mil sau cat o fii el...
multumesc inca odata...

cum consum triplu ???
aikman is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 16:48   #21
zzzzzzz

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 14
Default Re: Consumul mediu TICO...???

deci asta era vb acuma 10 ani la masini mai vechi daca ii punai BENZINA FARA PLUM consuma triblu de cat daca ii punai cu plumb...
zzzzzzz is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 16:39   #22
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

Nu are nici o importanta daca benzina este cu plumb sau fara daca o folosesti la o masina fara catalizator ! Dupa cate stiu nu mai exista benzina aditivata cu tetraetil de pumb! Pumbul este toxic si este interzis in CE .Tetraetilul de plumb era folosit pentru marirea cifrei octanice .In prezent se folosesc alti aditivi . Singura problema apare in momentul cand se folosea benzina cu plumb la o masina dotata cu catalizator ,se infunda catalizatorul si dupa folosire mai indelungata puteai sa-l arunci ca nu-si mai facea treaba!
__________________
Dacia Logan 1.4 - B 21 YNE
Fiat Grande Punto 1.2 - CT 25 SSS
Daewoo Tico SL - CT 40 SSM
BMW E30 Coupe 1989 320i - CT 88 SRH

BMW E30 Sedan 1991 320i - CT 50 AID

Peugeot 306 1994 1.8i - CC 6992 CB
topser is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 17:15   #23
zzzzzzz

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 14
Default Re: Consumul mediu TICO...???

mai faza cu plumbu era un exemplu.....in ziua de az numai este cu plumb...deci intrebare este daca pun benzina 95 sau benzina 99...consuma la fel???
zzzzzzz is offline   Reply With Quote
Old 29-12-07, 10:20   #24
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

Quote:
Originally Posted by zzzzzzz View Post
mai faza cu plumbu era un exemplu.....in ziua de az numai este cu plumb...deci intrebare este daca pun benzina 95 sau benzina 99...consuma la fel???

cu benzina de 99 fuge mai tare .. dar cred ca ii mareste si consumu ... daca bagi un plin de 99 si mai bagi si aditiv ... zboara mashina ... chiar daca ai tico ... si cand bagi de 95 la loc fara imbunatatiri stai si plangi in ea la depasiri .. sau cel putin asa ti-se pare fata de atunci cand aveai 99 .. cred ca iar creez polemici cu postu asta )
aikman is offline   Reply With Quote
Old 29-12-07, 18:11   #25
zzzzzzz

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 14
Default Re: Consumul mediu TICO...???

ia auzz misto...da zimi tu asa faci???pui si aetiv???si daca da ce aetivi pui si cat???poate dai si ad la ID: jabe_aassar
zzzzzzz is offline   Reply With Quote
Old 29-12-07, 18:38   #26
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

Quote:
Originally Posted by zzzzzzz View Post
ia auzz misto...da zimi tu asa faci???pui si aetiv???si daca da ce aetivi pui si cat???poate dai si ad la ID: jabe_aassar


deja polemici ... id-ul tau nu e bun
aikman is offline   Reply With Quote
Old 29-12-07, 18:38   #27
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

mai of-topic ... cat costa sa pui gaz omologat pe tico ??
aikman is offline   Reply With Quote
Old 29-12-07, 18:57   #28
zzzzzzz

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 14
Default Re: Consumul mediu TICO...???

LOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLL........12 mil...ca asta are butakie mai speciL de 30 de litri dar abia ai loc sa pui ceva in ea....mai si nu e offff topic... cand masina ta TICO o sa iti consuma 9% atuncea mai vb...scuze id este JABER_AASSAR

am uitat R
zzzzzzz is offline   Reply With Quote
Old 29-12-07, 19:02   #29
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Consumul mediu TICO...???

eu vreau sa plec la munte cu tico ... si ma gandesc ca totusi o sa se cunosca la bani ... oricum o sa vad
aikman is offline   Reply With Quote
Old 29-12-07, 19:10   #30
zzzzzzz

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 14
Default Re: Consumul mediu TICO...???

bafta si drum bun...poate ne zici cum afost drumu cat si masina adika cat de bine afost sa bati atata drum cu tico...si vezi sa circul ziua...ca am iesit az putin in afara bucurestului si abia vedeam 5 m in fata mea...
bafta si rum bun si la multi ani!!!
zzzzzzz is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -