Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 13-09-07, 18:17   #1
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Sfaturi la cumpararea unui Tico

cei care au ceva de spus in legatura cu achizitionarea unui tico sa posteze
STREET is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 14:54   #2
tico80

Stage 3
 
tico80's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 90
Default Re: Sfaturi la cumpararea unui Tico

Daca micutu nu afost "angajat "la o firma, si a fost la o persoana care a mai "strans" cate ceva la ia este OK!
tico80 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 15:09   #3
Leutzu_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 740
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Suzuki]
Default Re: Sfaturi la cumpararea unui Tico

Locul unde trebuie sa te uiti prima oara este la lonjeroane...este o boala comuna a tico-urilor accidentate serios si apoi reparate sa aibe fie lonjeroanele sudate, fie indreptate...fugi cat poti de o astfel de masina, schimbarea lor te duce in service pe la 20-25 mil lei (se schimba ambele - asa e recomandat, nu ma intreba de ce ca nu stiu sa-ti zic ). In rest tico-ul este o masina a carei intretinere nu costa prea mult asa ca pot spune ca orice problema tehnica care o are masina se repara destul de ieftin - o segmentare te duce la mil cu tot cu manopera si peise...deci zic eu ca e rezonabil.

Iti recomand totusi sa pui astfel de intrebari pe www.daewooclub.ro
__________________
Nu m-as inscrie intr-un club care accepta pe cei ca mine membrii.
Leutzu_ is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 15:48   #4
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Sfaturi la cumpararea unui Tico

Quote:
Originally Posted by tico80 View Post
Daca micutu nu afost "angajat "la o firma, si a fost la o persoana care a mai "strans" cate ceva la ia este OK!
"angajatii" respectivi is deja pensionari in majoritatea cazurilor si asta se stie...doar ii masina de firma
STREET is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 01:59   #5
Leutzu_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 740
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Suzuki]
Default Re: Sfaturi la cumpararea unui Tico

Conteaza mai putin daca a fost sau nu masina de firma...atata timp cat a fost ingrijita...

Am un amic care are un tico cu 300.000km la bord (reali) ), masina care a fost de la coca-cola (lucra distrubutie pe ea), si mesaina merge superb, nu ii dai mai mult de 80-100k dar tot timpul s-au facut reviziile la timp si acum 30.000 km a facut segmentarea, in rest se tine exceptional de bine masina.
Leutzu_ is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 16:57   #6
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Sfaturi la cumpararea unui Tico

mai rar masina de firma ingrijita
deci alte sfaturi la cumpararea unui tico mai aveti ?
STREET is offline   Reply With Quote
Old 17-09-07, 11:39   #7
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Sfaturi la cumpararea unui Tico

pai...pot sa-ti dau sfaturi generale despre cumpararea unei masini.
Verifici in primul rand tinuta de mers a masinii, cum se conduce: in accelerare, franare, viraje... sa nu fie probleme cu directia, franele, planetarele... de pivoti, bucsi si alte maruntisuri nu e problema. Tico are o intretinere destul de ieftina.
Verifici sa mearga "rotund" motorul, verifici pe sub masina sa nu fie stramba, ruginita, gaurita... la compartimentul motor sa verifici lonjeroanele si te uiti dupa urme de sudura (de multe ori, e f dificil de aliniat o masina in cazul schimbarii elementelor de sasiu). Asa, ar mai fii multe de spus...
Oricum, cea mai simpla solutie este sa o duci intr-un service sa o ridice pe rampa si sa-i faca o verificare un mecanic.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 12:27   #8
Dr. Feng Shui

Stage 4
 
Dr. Feng Shui's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 254
Default Re: Sfaturi la cumpararea unui Tico

Cum am procedat eu: am vorbit la telefon cu vanzatorul, mi-a placut dialogul cu el, a venit omul cu masina la mine acasa (era seara), m-am uitat pe langa ea (atat si nimic in plus), l-am intrebat daca mai negociaza la pret si asta a fost tot.
Este adevarat ca masina arata bine, nu era pregatita de vanzare, a acceptat sa mergem cu ea la service unde i-am gasit istoricul de cand el o achizitionase in urma cu 18 luni si m-am convins de valoarea masinii.
Dr. Feng Shui is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -