Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-06, 17:36   #1
MAXXIK

Stock
 
MAXXIK's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 6
Smile Nexia

Ma numesc Maxim,si doresk sami procur un Daewoo Nexia nou,as dori sa aflu pot sami pun roti de R15 195/50,sau nu,si cind masina e in miscare nu sunt nimic probleme .Ajutatima va rog
MAXXIK is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 18:50   #2
BAD_MF

Stage 5
 
BAD_MF's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,717
Default Re: Nexia

Nu ai nici o problema. O sa-ti mearga bine masina. Doar sa nu o incarci prea mult, daca ai bagaje multe si 3 persoane in spate s-ar putea sa ating.
O dimensiune mai recomandata este 185/60 R14 cu jante de aliaj latimea 6j, arata bine si nu-ti faci griji, poti merge si pe drumuri rele si incarcat.

Bafta!
BAD_MF is offline   Reply With Quote
Old 01-11-06, 12:33   #3
MAXXIK

Stock
 
MAXXIK's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 6
Default Re: Nexia

Bine iti multumesk, dar rotile de R14 nu par prea subtiri?si mai am o intrebare.pot pune teava de esapament cu sunet,si probleme la motor nu voi avea?
MAXXIK is offline   Reply With Quote
Old 01-11-06, 12:47   #4
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Nexia

teava de esapament cu sunet? =)) cam ce vrei sa spui cu asta ..orice toba scoate sunet. si daca schimbi toba nu are nici pe draq cu motoru..
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 05-11-06, 12:54   #5
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nexia

daca vrei sunet scoti de la saxofon totul si pui teava de 58/60 sau 65/68 din fata pana-n spate...si-o sa vezi tu atuncea sunet, si in exterior si in interior, o sa te simti ca si colin mc rae pe probele speciale
scoti frumos filtrul ala de aer normal iti pui unul conic pui alte fise albe bujii pui ulei 10w60 te joci umpic cu cip-ul cu debitmetrul
si teoretic ar trebuii sa castigi 20 de cai
da oricum 15 vei castiga si vei scoate din buzunar ce putin 500 euro
250 euro ii cipu
teava de la tobe din fata pana in spate din inox cu toba finala cu montaj ii cluj ii cam 200 euro
filtrul ii cam 50 euro
bujii si fise inca vreo 30-50 euro
mno...peste 600 euro daca ma gandesc bine
:d
si atunci vei simti umpic de putere
mai pui jentile alea care le vrei tu, pe 4x100 mm 205/40/15 sau pe 30/16 is ok
pui niste suspensii reglabile
iti schimbi scaulele din fata cu 2 de curse...si vei fi nepotu lui colin mcrae :P glumeam oricum te vei simti bine in masina
nu uita de frane ar merge bine pompa de kadett sau de vectra cu etriere de lanos
alea is cam alte 15-18 milioane bagate in masina
vezi tu, numa bine
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 16:38   #6
sorynel

Stage 2
 
sorynel's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 73
Default Re: Nexia

Salutare baieti! Ce ziceti?
Daca iau un Nexia din Germanica la 300-400EUR pe care gasesc instalatie ABS si Airbag sofer din fabrica, pot sa le montez pe masina mea care nu are asa ceva(in schimb vad ca are siguranta pt toate astea) ? Ca se poate dpdv mecanic,cred, dar...merita tot chinul asta? Se simte vreo diferenta semnificativa la franare sau e doar un pic mai bine si as putea s-o las balta?
Ma incanta ideea pentru ca asa pot face rost si de niste scaune cu o tapiserie impecabila comparativ cu ale mele...si pe langa astea mult mai multe piese pe care daca le-as lua de aici chiar si sh m-ae ajunge cred mult mai mult..? M-ar ajuta un sfat de la o persoana direct "bagata in problema"
sorynel is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 13:47   #7
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: Nexia

Quote:
Originally Posted by sorynel View Post
Salutare baieti! Ce ziceti?
Daca iau un Nexia din Germanica la 300-400EUR pe care gasesc instalatie ABS si Airbag sofer din fabrica, pot sa le montez pe masina mea care nu are asa ceva(in schimb vad ca are siguranta pt toate astea) ? Ca se poate dpdv mecanic,cred, dar...merita tot chinul asta? Se simte vreo diferenta semnificativa la franare sau e doar un pic mai bine si as putea s-o las balta?
Ma incanta ideea pentru ca asa pot face rost si de niste scaune cu o tapiserie impecabila comparativ cu ale mele...si pe langa astea mult mai multe piese pe care daca le-as lua de aici chiar si sh m-ae ajunge cred mult mai mult..? M-ar ajuta un sfat de la o persoana direct "bagata in problema"
Ca sa iti montezi abs si airbag tre sa umbli si la computerul de bord .
daca ai sa reusesti cu abs sigur o sa se simta diferentza
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 19:46   #8
Soryn_No2

Stage 4
 
Soryn_No2's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 236
Member of:
[VW]
Default Re: Nexia

Bai fratzilor, de ce nu mergetzi voi un pic cu ele asa cum le-a facut mama lor,si apoi daca nu va place cum mere, atunci sa le modificatzi, parerea mea, acum facetzi ce vreti, luati aminte la sfaturile celor care va dau idei,si apoi hotaratzi ce va place si ce nu.Apoi va apucatzi de un pic de tuning. Peace to U all tuning fans!!!...
Soryn_No2 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 20:32   #9
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: Nexia

Quote:
Originally Posted by Soryn_pushtiu View Post
Bai fratzilor, de ce nu mergetzi voi un pic cu ele asa cum le-a facut mama lor,si apoi daca nu va place cum mere, atunci sa le modificatzi, parerea mea, acum facetzi ce vreti, luati aminte la sfaturile celor care va dau idei,si apoi hotaratzi ce va place si ce nu.Apoi va apucatzi de un pic de tuning. Peace to U all tuning fans!!!...
De aproape 2 ani conduc un cielo si in ceea ce priveste franele nu sunt multumit absolut de loc ...Un upgrade la frane este oricand binevenit pt cielo
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 20:36   #10
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Nexia

Cea Mai Mare Dreptate Ai Frinele Sunt De Schimbat La Cielo Indiferent Daca Este Nou
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 13:50   #11
sorynel

Stage 2
 
sorynel's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 73
Default Re: Nexia

Ce m-a deranjat la Nexia mea este faptul ca nu am nici un fel de baza in franele ei. Nu am pretentia sa franeze ca un bolid de F1 dar in orice situatie m-as afla, simt o imensa diferenta la franare in comparatie cu orice masina(exclus Dacia). A nu se intelege gresit - Nu am de gand sa fac tuning la ea!
Vreau sa mearga bine! Am ales modelul asta de masina pt ca-mi place ca forma, utilitate....dar nu cred ca cer ceva iesit din comun daca vreau un + de siguranta(Airbag si ABS)!
Multi dintre voi poate veti spune - Du-te ma si cumparati una noua cu toate dotarile! Dar cine n-ar vrea asa ceva..?!
Si in final, se poate face modificarea asta dpdv mecanic ,chiar daca se umbla la comp de bord? Dupa parerea mea, odata ce pe acelasi model si aproape acelasi an se gaseste montat acest sistem(in principal ABS-ul) ma gandesc ca ar merge. Stiti pe cineva mai nebun ca mine care deja sa fi facut treaba asta?
sorynel is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 14:33   #12
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nexia

stiu cine a renunta la abs`u cielo`ului.
EU.
in urma unui accident am decis ca`i mai bine fara decat cu abs`u.
parerea mea ii sa`ti pui airbag daca chiar vrei dar la abs da`i pace.
alegerea`ti apartine.
alte informati nu`timai dau pe forum.
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 15:35   #13
Soryn_No2

Stage 4
 
Soryn_No2's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 236
Member of:
[VW]
Default Re: Nexia

Pai vedetzi, dupa ce se testeaza o masina, poti spune ca vrei sa modifici ceva la ea. Bravo, ce sa zic spor la munca si apropo de franele la cielo.....sunt de tot kk, am pus intr-o dimineatza frana brusc pe un drum drept si...... nu au scartait deloc si nici nu s-a oprit cum trebuie, doar s-a lasat de bot un jos.Daca aveam pe cineva in fatza mea murea sigur
Soryn_No2 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 19:40   #14
sorynel

Stage 2
 
sorynel's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 73
Default Re: Nexia

Soryn_Pushtiu - aceeasi problema am avut si eu inaintea unei treceri de pietoni cand eram cat pe ce sa "jignesc" o dama bine! Asta ma sperie mai mult ! Nu e un moft schimbarea pe care intentionez s-o fac!
Cred ca cel mai indicat pentru mine, din cate vad, e sa testez personal un Cielo cu ABS si sa ma decid dupa.. Alte masini dotate cu ABS m-au lasat placut impresionat si asa m-am hotarat sa fac modificarea.
Va anunt dupa ce mi-l montez(sau nu) cum e!
sorynel is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 11:53   #15
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Nexia

ABS-ul merita! Si airbag-ul.... si sa nu mai zic ca daca aduci o masina intreaga, o ai pt piese de schimb. Nexia are volan mai misto, fete de usi, scaune... si alte diverse piese mai bune.
Eu zic ca merita sa dai chiar si 500 euro pe o masina in stare buna.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -