Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-07, 16:22   #1
mihaela1102

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6
Default Chiulasa Tico

Saptamana trecuta mi-am gasit Tico cu o pata de ulei sub ea. Cand am desfacut capota in vasu de racire era o pasta maronie iar radiatoru era si el plin de ulei. Am tractat-o pana la un service si cand au desfacut-o au gasit garnitura de chiulasa ok si-au zis ca prin urmare s-a defectat chiulasa. Problema e ca toata operatiunea ma costa foarte scump, doar chiulasa e vreo 10 milioane, plus alte piese care trebuie pe langa ea plus manopera ma duce pe la 17-18 milioane.
Am luat in calcul varianta de a pune o chiulasa sh, dar n m-am incumetat gandindu-ma ca cine stie peste ce dau si va trebui sa repet operatiunea din nou.
E foarte neplacut, e o investitie destul de mare, si macar voiam sa va intreb ce parere aveti?
O precizare, masina e din 96 si are 160.000 km.
In rest, despre Tico, numai de bine, mie mi-a fost foarte utila si de cand o am nu mi-a facut niciodata probleme.
mihaela1102 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-07, 02:23   #2
@lexS

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 3
Default Re: Chiulasa Tico

Mi-e tare greu sa cred k au gasit garnitura de chiuloasa ok... In caz ca nu e garnitura cea cu problema sunt 2 variante:

1. Daca vrei sa o repari te sfatuiesc sa te orientezi catre un service mai ieftin, eventual recomandat de cineva, tinand cont ca masina are 160.000km (f. f. mult pt un tico). Nu te bucura ca te duci la reprezentanta cu ea ca sunt niste banditi (o spun din proprie experienta)
Chiuloasa sh?hmm....Mai trebuie luata in calcul si prelucrarea pentru ca nu o iei si o pui direct pe masina cum faci cu una noua. O reparatie ca asta nu ar trebui sa te duca mai mult de 15 milioane(parerea mea )

2. Schimba motorul cu totul. Din cate stiu un motor poti sa il iei incepand de la 500 de euro. Da un search pe google
@lexS is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 14:22   #3
sergiuhusca

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Default Re: Chiulasa Tico

Mi se pare enorm o chilooasa 10 mil!Asta e pretul de la serviceul la care ai fost?Si chiuloasa aia se strica daca o lasai fara apa sau fara ulei!Dami un p.m. sa-ti spun unde sa cauti chiuloasa!
sergiuhusca is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -