Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-07, 11:21   #1
Soryn_No2

Stage 4
 
Soryn_No2's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 236
Member of:
[VW]
Question De ce imi miroase urat in masina?

Deci ,nu stiu ce naiba are, aseara am venit de la munca si am deschis portbagasul sa scot ceva de acolo si mirosea urat tare, asa a umezeala, am stat cu el deschi vreo doua ore si a iesit mirosul. Dimineatza asta cand m-am urcat in ea mirosea cum mirosea ieri in portbagaj.O fi din cauza la vreme ca ieri a si ploat, apoi a dat soarele, iar ploaie.Mirosea in ultimul hal, nu facea fatza deodorantul auto din masina.Daca ar fi avut thread-ul miros, ati fi observat in ce hal putea, ca miros e putin spus.Ce draq sa ii fac?
Soryn_No2 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 13:05   #2
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: De ce imi miroase urat in masina?

vezi ca este o gaura de scurgere undeva sub macheta.
daca`i mers pe ploaie ii posibil sa`ti fi ajuns acolo apa si sa puta a mucegai
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 18:36   #3
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: De ce imi miroase urat in masina?

Spaloooo!!!!si serios vb .spala-i interioru si aeriseste-o ca sigur ti-a intrat apa pe la gaurik de care zice dacia si o sa puta rau.app in portbagaj nu iti miroase tot timpul a mucegai??
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 19:07   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: De ce imi miroase urat in masina?

in cazul in care inca cauti "macheta" de care vb dacia (), mai bine te-ai uita sub roata de rezerva. In compartimentul rotii de rezerva e o gaura de scurgere care e posibil sa fie infundata. verifica aia.
Alta chestie care poate fi: cu portbagajul deschis si gol (ca sa vezi), toarna pe luneta apa dintr-o sticla si vezi unde se duce. In mod normal trebuie sa se scurga pe marginea portbagajului, fara sa ajunga in vre-un fel in interiorul lui. Pe langa stopuri ai cate un spatiu care nu e acoperit de chederul stopului. Si ala e un locas de scurgere a apei, verifica sa nu fie infundate cu frunze/mizerii.
A mai fost un thread de genul asta, sau oricum am mai discutat cu cineva pe tema asta... ca sa scapi de mirosul si mai ales de umezeala, exista niste "pungute" mici cu bilute de silicon, mai gasesti asa ceva si prin incaltaminte. Alea sunt facute special ca sa "traga" mirosul si umezeala. Nu ma intreba unde gasesti, ca asta chiar nu stiu...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 23:09   #5
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: De ce imi miroase urat in masina?

la firmele care vand adidasi din aia chinezesti.
le ceri sa`ti cea 3-4-5-6 saculeti de SILICAGEL
si`i arunci in porbagaj.
dar vezi de gaura aia.
teoretic aia numa dinauntru in afara sa curga apa nu si din afara in innauntru sa intre.
oricum da jos macheta, roata de rezerva
si o s`o vezi
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 00:27   #6
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: De ce imi miroase urat in masina?

sorry de OFFTOPIC dar eu zic sa-l votam pe dacia_wrc campion la idei si sfaturi (idioate bineinteles )
referitor la miros cum a zis si geo in compartimentul rotii de rezerva ai o gaura de scurgere si verifica daca nu e infundata.
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 07:33   #7
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: De ce imi miroase urat in masina?

Quote:
Originally Posted by B-10-YBR View Post
sorry de OFFTOPIC dar eu zic sa-l votam pe dacia_wrc campion la idei si sfaturi (idioate bineinteles )
referitor la miros cum a zis si geo in compartimentul rotii de rezerva ai o gaura de scurgere si verifica daca nu e infundata.
Facem un stiky?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 15:47   #8
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: De ce imi miroase urat in masina?

Quote:
Originally Posted by B-10-YBR View Post
sorry de OFFTOPIC dar eu zic sa-l votam pe dacia_wrc campion la idei si sfaturi (idioate bineinteles )
referitor la miros cum a zis si geo in compartimentul rotii de rezerva ai o gaura de scurgere si verifica daca nu e infundata.
Si yo am aceeasi problema cu mirosu din portbagaj si am cautat gaura aia dar nu am gasit-o nicaieri ...sunt vreo 2 dar sunt astupate cu nu stiu ce prostie.Mai exact unde tre sa fie gaura aia (daca se poate o poza )
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 19:28   #9
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: De ce imi miroase urat in masina?

contacteaza`ma pe mess ca`ti arat poze dar aci nu mai dau nici un sfat si nici o informatie.
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 12:30   #10
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: De ce imi miroase urat in masina?

Quote:
Originally Posted by BGD_NNE View Post
Si yo am aceeasi problema cu mirosu din portbagaj si am cautat gaura aia dar nu am gasit-o nicaieri ...sunt vreo 2 dar sunt astupate cu nu stiu ce prostie.Mai exact unde tre sa fie gaura aia (daca se poate o poza )
Scuze de intarziere, sper sa mai fie de folos informatia...
Ai o singura gaura, sub roata de rezerva. Scoti mocheta, scoti rezerva si e imposibil sa ratezi gaura aia. Sincer, nu mai retin daca e o singura gaura, dar parca, parca.. Oricum, nu trebuie sa fie astupata.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 15:52   #11
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: De ce imi miroase urat in masina?

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Scuze de intarziere, sper sa mai fie de folos informatia...
Ai o singura gaura, sub roata de rezerva. Scoti mocheta, scoti rezerva si e imposibil sa ratezi gaura aia. Sincer, nu mai retin daca e o singura gaura, dar parca, parca.. Oricum, nu trebuie sa fie astupata.
Am gasit-o , am desfundat-o si parca a mai disparut un pik din putoarea aia de mucegai .mc oricum
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 15:59   #12
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: De ce imi miroase urat in masina?

curata si sub grila de la stergatoare. de acolo trage aer ventilatorul. Mereu intra frunze, mizerie.. acolo si tin umezeala si miros urat. Desfaci capacele, suruburile si stergatorul din stanga si cureti sub grila aia. Si eu tre sa fac chestia asta ca a inceput sa miroasa, mai ales cand ploua...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 00:59   #13
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: De ce imi miroase urat in masina?

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
curata si sub grila de la stergatoare. de acolo trage aer ventilatorul. Mereu intra frunze, mizerie.. acolo si tin umezeala si miros urat. Desfaci capacele, suruburile si stergatorul din stanga si cureti sub grila aia. Si eu tre sa fac chestia asta ca a inceput sa miroasa, mai ales cand ploua...
idem. ma gandeam sa pun o sita fina sub grila. o fii bine??
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 12:02   #14
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: De ce imi miroase urat in masina?

Pai in primul rand, daca o "mariti" ce rost mai are?
Si nu stiu daca e bine... daca pui o palsa fina, toate mizeriile o sa se stranga pe plasa aia si nu o sa mai treaca aerul prin ea. Eu zic ca mai bine pui una mai rara, care sa opreasca doar mizeriile mai mari si o cureti regulat.
Parerea mea...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -