Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-17, 13:10   #1
blackcats

Stage 1
 
Join Date: Oct 2016
Posts: 15
Default Distributie La Cielo Se Schimba La Nr. De Km Sau 6 Luni?

Cielo Executive 1.5DOHC cu 3 ani si ~ 30 000 km...
Am fost in Bv la doua service-uri la unul mi-a zis ca nu trebuie sa schimb cureaua de distributie decat la 60k iar la altul ca trebuie sa schimb tot kitul de distributie si toate curelele ca au trei ani ... si ca trebuie sa fac revizia echivalenta de 60K

La primul service revizia se estimeaza ca va costa ~300 lei iar la al doilea 850 lei...


Vreau sa stiu din experienta posesorilor de Cielo cu utilizare "home"(asa cu 10-15k/an) cum ati facut ...

Ce risc daca o schimb dupa nr. de km ?


Intamplator cunosc un mecanic la primul service care mi-a spus ca initial distributia la Cielo se schimba la 90 k km dar pentru ca au avut cazuri sa se rupa cureaua pe la 80k km fabrica a luat decizia sa se schimbe la 60 k km. Apoi cand a venit cu garantia de 3 ani pentru ca fabrica sa castige si din revizii s-a impus revizia la nr km. sau 6 luni care survine prima. Mecanicul asta zice ca el lucreaza de la inceput in service Daewoo si nu a vazut nici o curea de distributie rupta inainte de 70 k km indiferent de timpul in care au fost parcursi.

Sunt in dilema ...

Multumesc pt. orice sfat bazat pe experienta proprie...
tags: hyundai hd700 dong vang, giá xe toyota fortuner 2017, xe tai 1.9 tan hyundai
blackcats is offline   Reply With Quote
Old 19-06-17, 12:52   #2
plopyyy

Stage 5
 
plopyyy's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 857
Default Re: Distributie La Cielo Se Schimba La Nr. De Km Sau 6 Luni?

Quote:
Originally Posted by blackcats View Post
Cielo Executive 1.5DOHC cu 3 ani si ~ 30 000 km...
Am fost in Bv la doua service-uri la unul mi-a zis ca nu trebuie sa schimb cureaua de distributie decat la 60k iar la altul ca trebuie sa schimb tot kitul de distributie si toate curelele ca au trei ani ... si ca trebuie sa fac revizia echivalenta de 60K

La primul service revizia se estimeaza ca va costa ~300 lei iar la al doilea 850 lei...


Vreau sa stiu din experienta posesorilor de Cielo cu utilizare "home"(asa cu 10-15k/an) cum ati facut ...

Ce risc daca o schimb dupa nr. de km ?


Intamplator cunosc un mecanic la primul service care mi-a spus ca initial distributia la Cielo se schimba la 90 k km dar pentru ca au avut cazuri sa se rupa cureaua pe la 80k km fabrica a luat decizia sa se schimbe la 60 k km. Apoi cand a venit cu garantia de 3 ani pentru ca fabrica sa castige si din revizii s-a impus revizia la nr km. sau 6 luni care survine prima. Mecanicul asta zice ca el lucreaza de la inceput in service Daewoo si nu a vazut nici o curea de distributie rupta inainte de 70 k km indiferent de timpul in care au fost parcursi.

Sunt in dilema ...

Multumesc pt. orice sfat bazat pe experienta proprie...
tags: hyundai hd700 dong vang, giá xe toyota fortuner 2017, xe tai 1.9 tan hyundai
rog frumos un moderator sa mute topicul unde ii este locul...adica in alta sectiune...
plopyyy is offline   Reply With Quote
Old 19-06-17, 18:18   #3
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Distributie La Cielo Se Schimba La Nr. De Km Sau 6 Luni?

Topic mutat.
Distributia (in special cureaua) se schimba la nr de km SAU la nr de ani.
Dar la 3 ani nu cred ca e f mare uzura curelei. Daca totusi vrei sa stai linistit, fa schimbarea de curea, intinzatoare si, daca vrei, pompa de apa.
Cureaua mea s-a rupt pe la 84.000 parca, si am tras dupa asta mult si bine... mai sigur sa previi, decat sa repari (supape, culbutori, chiulasa etc)
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -