Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 29-10-10, 07:32   #1
BV_88_SIK

Stage 5
 
BV_88_SIK's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 461
Member of:
[DAEWOO]
Default COMPATIBILITATI CIELO

vreau sa facem o ordine in ceea ce priveste compatibilitatea anumitor piese de opel pe cielo!
de pe ce opel se potrivesc discuri/jambe/arcuri/telescoapte/punte cu discuri/pompe/elem interior(volan,fete de usi,scaune,banchete,ceasuri de bord )
,etc,etc,rog sa posteze doar cei care sunt in tema!
BV_88_SIK is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 20:45   #2
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: COMPATIBILITATI CIELO

Majoritatea pieselor mentionate de tine se potrivesc la cielode la astra F, kadett E, vectra A si calibra.
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 00:55   #3
BV_88_SIK

Stage 5
 
BV_88_SIK's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 461
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: COMPATIBILITATI CIELO

Quote:
Originally Posted by RD-Woo View Post
Majoritatea pieselor mentionate de tine se potrivesc la cielode la astra F, kadett E, vectra A si calibra.
"majoritatea" ? si care anume? rog sa posteze cei ce sunt in tema,,nu de alta dar unu imi zice ca merg arcurile de vectra a,,nu si telescoapele,altu ca se potrivesc la fix..etc.sunt pe punctu de a lua o suspensie de vectra a si nu stiu daca se potriveste pe cielo,,omu e din iasi nu avem cum sa i facem proba
BV_88_SIK is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 01:01   #4
Greku`BWJ

Stage 5
 
Greku`BWJ's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 470
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: COMPATIBILITATI CIELO

Salutare,ti se potriveste sigur 100% de pe vectra a jamba cu totul !
E incercata de un amic de-al meu.O sa fie si de mine cand o sa am finantele necesare ! Bafta!
Greku`BWJ is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 01:09   #5
BV_88_SIK

Stage 5
 
BV_88_SIK's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 461
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: COMPATIBILITATI CIELO

pana la urma,,asta ar fii o varianta faina,,sa iau jambele,,cu tot,inclusiv rulmenti,discuri ,etrieri de vectra a sfi,,ca si asa se stie bine ca cielo uri nu au frane,fiind subdimensionate
ms de promptitudine(si la mn mai nou tine de finante,,defapt asta a fost din totdeuna ) **** neam in ea tara )
BV_88_SIK is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 14:00   #6
BV_88_SIK

Stage 5
 
BV_88_SIK's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 461
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: COMPATIBILITATI CIELO

aveti careva idee daca merg discurile de frana de urs 1.8 8valve+ etrieri (ma intereseaza daca nu ating cu etrierul in jante,am jante pe 13 6,5j)..stiu ca un membru al forumului avea temporar suspensie de urs,deci se cam potrivesc in mare,,cu adaptarile m-as descurca,,problema e sa nu imi frece etrierul in janta
astept un raspuns
BV_88_SIK is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 16:36   #7
BV_88_SIK

Stage 5
 
BV_88_SIK's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 461
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: COMPATIBILITATI CIELO

se potrivesc la fix cadranele de opel vectra(kilometraj gradat pana la 220km/h )..mai putin cadranul ce indica nivelul benzinei.
exclus cadran de turometru de dizal ))
BV_88_SIK is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 20:01   #8
YOSS

Stage 2
 
YOSS's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 32
Default Re: COMPATIBILITATI CIELO

m-am edificat si eu pe baza experientelor vostre.... NULL sau aproape de zero... ori nimeni nu face modificari, ori nu au "timp" sa posteze
YOSS is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 21:54   #9
BV_88_SIK

Stage 5
 
BV_88_SIK's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 461
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: COMPATIBILITATI CIELO

nu au timp sa posteze,sunt foarte sigur.modificari s-au facut, s-au pus sfi uri in "masa",punti,discuri,jambe,scaune,volane,fete de usi..etc. + ca sunt multi care nu isi posteaza masina pe forum din diferite motive.
mai bine pauza la posturi pe thread ul acesta pt un timp decat sa fie umplut degeaba de unii care nu au facut,nu au schimbat..si posteaza doar de dragul de a ajunge la stage 5.
in mare se stie ce e compatibil pe cielo,doar ca am dorit sa fac o mica ordine,sa nu stea "doritorul" sa caute prin "n" pagini care si asa sunt pline de off topic.
daca nu m-am gandit bine rog un moderator sa stearga thread ul si sa mi dea ban permanent
BV_88_SIK is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 14:10   #10
cosmin_jur

Stage 5
 
cosmin_jur's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 442
Default Re: COMPATIBILITATI CIELO

Salut, seful meu are un cielo automatic din 96 care are carcasa cutei de viteze sparta destul de rau, stie cineva ce cutie manuala de opel s-ar potrivi ?
cosmin_jur is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 16:33   #11
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: COMPATIBILITATI CIELO

Cele cu indicativul F16. vezi ca pe langa c/v
mai trebuiesc inlocuite si altele (ECM, etc..)
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 20:55   #12
cosmin_jur

Stage 5
 
cosmin_jur's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 442
Default Re: COMPATIBILITATI CIELO

Ecu trebuie schimbat? Mai bine caut atunci alta cutie automata . Eu m-am gandit ca daca-i pun cutie, planetare, pedale, timonerie si ansamblu ambreaj am scapat.
cosmin_jur is offline   Reply With Quote
Old 27-11-10, 21:13   #13
IF-26-CRD

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 803
Default Re: COMPATIBILITATI CIELO

stie cineva daca etrieri de corsa b se potrivesc pe cielo coreea
IF-26-CRD is offline   Reply With Quote
Old 03-12-10, 07:54   #14
cosmin_jur

Stage 5
 
cosmin_jur's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 442
Default Re: COMPATIBILITATI CIELO

Quote:
Originally Posted by cosmin_jur View Post
Salut, seful meu are un cielo automatic din 96 care are carcasa cutei de viteze sparta destul de rau, stie cineva ce cutie manuala de opel s-ar potrivi ?
Am reusit sa fac masina sefului meu, am montat cutie manuala f16 de astra f, timonerie, pedala de ambreaj avea suport nu a trebuit decat pusa la pozitie si bagat boltul pt fixare, planetare, ambreaj am pus cu cablu si s-a potrivit, Singurul lucru ce nu sa potrivit e cablul vitezometrului care la estra e mai scurt cu vreo 15 cm. Suportul din spate de la cutie nu merge de astra F pt ca astra are o traversa in plus pe care se fixeaza tamponul. Suportul l-am luat de la un Kadett E.
cosmin_jur is offline   Reply With Quote
Old 11-12-10, 13:07   #15
exploreris

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 9
Default Re: COMPATIBILITATI CIELO

Quote:
Originally Posted by cosmin_jur View Post
Am reusit sa fac masina sefului meu, am montat cutie manuala f16 de astra f, timonerie, pedala de ambreaj avea suport nu a trebuit decat pusa la pozitie si bagat boltul pt fixare, planetare, ambreaj am pus cu cablu si s-a potrivit, Singurul lucru ce nu sa potrivit e cablul vitezometrului care la estra e mai scurt cu vreo 15 cm. Suportul din spate de la cutie nu merge de astra F pt ca astra are o traversa in plus pe care se fixeaza tamponul. Suportul l-am luat de la un Kadett E.
salut, poti sa ne spui cum ai rezolvat cu cablul de kilometraj? mersi mult, eventual niste costuri orientative. am si eu un cielo cu CVA si in viitorul apropiat (depinde de fonduri) as vrea sa fac aceasta modificare.
exploreris is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -