Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-11, 08:50   #1
nightbird

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8
Exclamation GPL la Cielo a murit

Am un Cielo fabricat 2006 cu gaz din fabrica si masina nu a avut niciodata probleme cu gazut, pana acum. Mergeam eu frumos pe gaz si la un moment dat cad opresc la un stop imi scade turatia la motor pana moare. Toate incercarile de a trece pe gaz din acel moment s-au soldat cu acelasi rezultat: scade turatia pana moare motorul (ca sa trec pe gaz, trebuie sa trec de 2500 de ture).

Daca ati mai auzit/intalnit asa ceva, va rog sa impartasiti orice informatie relevanta. Va multumesc anticipat
nightbird is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 13:58   #2
iulian2010

Stage 3
 
iulian2010's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 80
Default Re: GPL la Cielo a murit

Quote:
Originally Posted by nightbird View Post
Am un Cielo fabricat 2006 cu gaz din fabrica si masina nu a avut niciodata probleme cu gazut, pana acum. Mergeam eu frumos pe gaz si la un moment dat cad opresc la un stop imi scade turatia la motor pana moare. Toate incercarile de a trece pe gaz din acel moment s-au soldat cu acelasi rezultat: scade turatia pana moare motorul (ca sa trec pe gaz, trebuie sa trec de 2500 de ture).

Daca ati mai auzit/intalnit asa ceva, va rog sa impartasiti orice informatie relevanta. Va multumesc anticipat


pai pot fi multe probleme, incearca sa schimbi filtru de gaz, gazul posibil sa fie prost, nu stiu ce sa zic.
pe benzina iti face la fel?
iulian2010 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 10:56   #3
nightbird

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8
Default Re: GPL la Cielo a murit

acum 2000 de km am facut revizia de 50.000 si au fost inlocuite toate filtrele. Iar pe benzina merge fara probleme
nightbird is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 10:58   #4
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: GPL la Cielo a murit

Plamanul se incalzeste ?
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 11:08   #5
nightbird

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8
Default Re: GPL la Cielo a murit

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
Plamanul se incalzeste ?
mai putin tenic te rog...
adica ceva cu filtrul de aer?
nightbird is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 11:12   #6
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: GPL la Cielo a murit

Fiecare instalatie de GPL are plaman (eu asa stiu ca se numeste, daca se numeste altfel rog pe cineva sa ma corecteze ) plamanul difera de la o instalatie la alta... Incearca sa mergi cu ea putin pe gaz si vezi daca se incalzeste, daca nu, e defect . Asa facea si la Opel-ul meu cand era plamanul stricat + ca mergea in 3 pistoane cand o acceleram. Sau cel mai bine e sa te duci cu ea la un service
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	22864_ynvsqqfnn.jpg
Views:	426
Size:	140.6 KB
ID:	1859795  
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 14:32   #7
TONYPSG
Daewoo Driver

Stage 5
 
TONYPSG's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 650
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: GPL la Cielo a murit

mie din start nu mi se incalzea plamanu deoarece era montat de niste novici sub supravegherea unui maistru si nu mi-au tras corect furtunele de la apa sa-l incalzeasca.nefiind incalzit clar nu va merge deoarece gazul il ingheata la propriu.cine cunoaste stie despre ce vorbesc.se face ca lada de la congelator
TONYPSG is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 15:08   #8
nightbird

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8
Default Re: GPL la Cielo a murit

Quote:
Originally Posted by TONYPSG View Post
mie din start nu mi se incalzea plamanu deoarece era montat de niste novici sub supravegherea unui maistru si nu mi-au tras corect furtunele de la apa sa-l incalzeasca.nefiind incalzit clar nu va merge deoarece gazul il ingheata la propriu.cine cunoaste stie despre ce vorbesc.se face ca lada de la congelator
o sa verific daca e asa cum zici tu, dar sa stii ca am observat ca pe rezervor (am butelie de 60 de litrii) se depune bruma, exact ca pe parbriz cand e rece afara - si nu imi aduc aminte ca inainte de incident sa mai fi vazut. O doc maine in service si o sa postez ce si cum.
nightbird is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 15:13   #9
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: GPL la Cielo a murit

Are rezervor toroidal sau din ala normal ? vezi ca mai sunt niste valve pe la rezervor parca...sa nu fie si de la alea
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 20:51   #10
nightbird

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8
Default Re: GPL la Cielo a murit

Are rezorvor normal (exista toroidal de 60 de litrii?). Am fost in service cu ea si nenea de acolo a ajuns la concluzia ca plamanul nu mai e bun si posibil si partea electronica pentu gaz (calculatorul de gaz adica - mi s-a parut ca suna un pic cam pretentios..). Fiecare din ele in jur de 400-500 de lei parca si cu tot cu manopera va inchipuiti unde ajungeam. Am refuzat propunerea facuta si am hotarat sa o duc in alt service.
In caz ca va intrebati la ce service am fost, pot spune ca e pe Plevnei si teoretic e destul de consacrat...

Pana la urma nu mai puteam merge pe gaz deoarece e o valva acolo controlata electronic (asta pentru ca e din fabrica, pentru ca am inteles ca instalatiile puse ulterior au acolo un robinet si dai manual de el cat gaz vrei sa alimentezi la motor - va zic ce mi-a zis mecanicul) si acea valva putea reduce fluxul de gaz, dar nu ii mai dadea si drumul. Cu alte cuvine nu mai mergea ca nu mai era alimentat cu gaz. A scos din functiune acea valva si a zis ca o sa consume mai mult daca nu repar. Toate bune si frumoase, am acceptat ca o sa consume mai mult, DAR am observat ca motorul cand sta la relantin (la stop sa zicem) are un fel de bolboroseala - nu stiu cum sa o descriu altfel. E ca si cum da sa se inece, dar isi revine. Cand bolboroseste vad si turatia motorului care sta de obicei pe la 8-900 ca o ia in jos pana pe la un 700.

Idei, concluzii si sfaturi sunt binevenite!
Seara buna tuturor
nightbird is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 21:13   #11
nightbird

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8
Default Re: GPL la Cielo a murit

Happy ending pana la urma!

Pana la urma erau fisele de vina DAR din cauza si citez "regare perfomanta optima a motorului" (asta scrie pe factura) care a fost facuta la service-ul de pe Plevnei, eu m-am dus cu o problema si am plecat cu doua. In continuare am refuzat sa mai am de a face cu ei si am mers la unul de pe Valea Cascadelor unde s-a descoperit si remediat problema, INCLUSIV reglarea inapoi la instalatia de gaz pe care o stricase/dereglase primul service. Au disparut si subturatiile, si golurile de acceleratie care le aveam (uneori aveam si pocnituri de la filtrul de aer). Ca noua

Last edited by nightbird; 10-02-11 at 21:15.
nightbird is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 21:15   #12
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: GPL la Cielo a murit

drumuri bune in continuare, ma bucur ca ai scapat ieftin
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 09:48   #13
nightbird

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8
Default concluziile

70 - "reglarea" de la Plevnei (cu dereglare bonus) - 1 ora
48 - aceeasi chestie pe Valea Cascadelor - 1,2 ore
120 + 30 - fisele + manopera tot pe Valea Cascadelor

Si mai mentionez ca la Plevnei mi s-a recomandat sa inlocuiesc plamanul ca cica e defect care costa 400 si ceva + manopera ajungea la aproape 500. De asemenea s-a constatat ca am calculatorul de gaz defect si trebuie inlocuit (asta au nimerit-o), de asemenea 400 si ceva cu manopera aproape 500 - cam chestia asta m-a scarbit si de aia nu am vrut sa mai am de a face cu ei.
Pe cascadelor acelasi calculator costa in jur de 250 si mi-a zis ca plamanul atata timp cat merge masina el este ok, daca nu merge atunci e stricat. deci nu trebuie inlocuit.
Ca sa ocoleasca re-reglarea gazului fara sa cumpar calculator nou, mi-a instalat alt calculator temporar, mi-a reglat mie instalatia si apoi mi-a pus calc meu la loc.
Concluzille le trageti singuri.

Last edited by nightbird; 12-02-11 at 10:03.
nightbird is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 11:15   #14
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: GPL la Cielo a murit

Ce fise ai cumparat? Intreb fiindca vreau si eu sa le schimb, am tot un cielo din 2006, euro 3, si nu gasesc decat "de origine", adica GM.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 20-02-11, 19:29   #15
nightbird

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8
Default Re: GPL la Cielo a murit

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Ce fise ai cumparat? Intreb fiindca vreau si eu sa le schimb, am tot un cielo din 2006, euro 3, si nu gasesc decat "de origine", adica GM.
Alea le am si eu! Ce au, nu sunt bune?
nightbird is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -