Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-14, 11:47   #1
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default bucsaraie+directie espero

salut,
Al meu espero a inceput sa troncane la gropi ca "toti dacii", zici ca se rupe in doua si m-am hotarat sa schimb tot ce inseamna bucsaraie.Vreau sa ii schimb bucsile de la brat, bieletele antiruliu+bucsile de la bara stabilizatoare, pivotii si capetele de bara(au joc cand trag cu mana de ele).
Am o rugaminte, cum schimb capetele de bara asa incat sa fie la fel, pt a nu ii mai face geometria? si a doua intrebare unde sunt localizate cele 2 bucsi de la bara stabilizatoare?

p.s.: nu i-am schimbat niciodata nici o bucsa, asa ca orice sfat este binevenit.
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-14, 12:02   #2
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: bucsaraie+directie espero

Nu ai cum sa schimbi capetele de bara si nici pivotii fara sa fie nevoie sa faci unghiul.

Sa inteleg ca esti dispus sa dai 4-5 milioane sa schimbi piesele, dar te zgarcesti la 60-70 lei cat costa sa faci unghiul, reglaj care ORICUM ar trebui facut periodic, deci e o ocazie buna sa-l faci ?

Cele 2 bucsi de la bara stabilizatoare sunt.. pe bara stabilizatoare, altundeva sigur nu..
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 12-06-14, 14:58   #3
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: bucsaraie+directie espero

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Nu ai cum sa schimbi capetele de bara si nici pivotii fara sa fie nevoie sa faci unghiul.

Sa inteleg ca esti dispus sa dai 4-5 milioane sa schimbi piesele, dar te zgarcesti la 60-70 lei cat costa sa faci unghiul, reglaj care ORICUM ar trebui facut periodic, deci e o ocazie buna sa-l faci ?

Cele 2 bucsi de la bara stabilizatoare sunt.. pe bara stabilizatoare, altundeva sigur nu..
la mine in oras cel mai ieftin este 180 lei geometria rotilor.
stiu si eu ca bucsile sunt pe bara stabilizatoare, dar nu stiu unde anume...
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-14, 07:10   #4
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: bucsaraie+directie espero

E enorm 180 de lei, mai intreba in alta parte ca sigur gasesti cu maxim 80 de lei.
Oricat ai incerca sa pui capetele de bara dupa ochi tot o sa ai diferente de unghi, si sigur ori iti trage intr-o parte ori cel mai rau, te trezesti intr-o saptamana cu cauciucurile facute praf pe fata.
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 14-06-14, 16:58   #5
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: bucsaraie+directie espero

salut,
azi m-am apucat de ea, si pe partea stanga s-au rupt cele doua suruburi care tin bucsa de la brat, , si nu am gasit suruburi de 10 cu pas marunt asa ca ... am sudat suportul acela cu "totu" de caroserie, sper sa nu fi facut vreo panarama...
in rest totul a mers ok...
deci, ca sfat pt cei care vor sa le schimbe acasa, mare grija la aceste suruburi!!!
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -