Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 13-11-13, 10:46   #1
emylyo

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 197
Default Problema inchidere centralizata cielo

La masina euro 3 din 2007 am montat de nou instalatie de inchidere centralizata si alarma Eaglemaster CL5100T.Au functionat fara probleme atatia ani schimband cate un acuator pe ici-colo la an.De vreo luna am urmatoarea problema-actionez inchiderea din telecomanda alarma si se inchid toate usile,dar la deschidere pauza.Se de conecteaza doar alarma usile raman inchise.Le deschid manual una cate una,masterul nedeschizandu-le pe toate.Am schimbat toate acuatoarele noi,creierul alarmei,vf cam tot,dar totul este la fel.Inainte de acest fenomen cand inchideam usile la 5 -30 secunde se deschideau automat.Am schimbat senzorul de la usa soferului.Acum sunt depasit.
emylyo is offline   Reply With Quote
Old 13-11-13, 16:49   #2
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: Problema inchidere centralizata cielo

Verifica mai intai daca totusi comutatorul actuatorului master lucreaza, astfel: Dai la masa pe rand firele comutatorului deconectate de la actuatorul master(de obicei alb si maro; negrul este masa); usile ar trebui sa se blocheze - deblocheze. Daca operatia se soldeaza cu succes, de vina este masterul.
Daca nu se obtine ceea ce trebuie, controleaza sa nu fie intrerupt vreun fir la trecerea prin burduful din zona balamalelor. Daca exista continuitate trebuie verificat modulul de inchidere (cel original, care cred ca a fost utilizat, este montat in stalpul din dr., sub ECM).
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 16-11-13, 17:53   #3
emylyo

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 197
Default Re: Problema inchidere centralizata cielo

REZOLVAT.Din pacate un palpator nu mergea si cand conectam alqrma si centralizata alarma vedea usa deschisa si deschidea toate usile.Dupa ce am schimbat palpatorii(contactorii=senzorii)de la usi am inlocuit masterul care era defect de nou.Si asta ma incurca.Acum merge corect.Multumesc pt sfat.Cu aceasta ocazie am vazut cum functioneaza o centralizata si ma descurc sa o montez wi singur.
emylyo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -