Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 04-06-13, 22:04   #1
CostyB

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 14
Default se poate repara servo?

Se poate repara servodirectia la cielo? am cumparat masina fara ulei la servo si cand am completat in 2 zile l-a vomitat, masina stand degeaba.Se vede ca s-a facut balta undeva pe sub pompa si chiar daca ii pun ulei ea tot haraie foarte tare cand virez.Se poate repara cumva , exista o metoda mai ieftina fara ca sa necesite schimbarea pompei?
CostyB is offline   Reply With Quote
Old 04-06-13, 23:35   #2
Ovy_cielo

Stage 3
 
Ovy_cielo's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 87
Default Re: se poate repara servo?

Colegu din ce am auzit si eu pe la altii stiu ca se poate repara dar cred ca e mai simplu sa cumperi alta caseta de directie din dezmembrari te costa cam 150-200 lei depinde unde o gasesti si dureaza kam 2 ore sa o schimbi, iti spun asta pt k asa a rezolvat-o un prieten de-al meu. acum ramane la alegerea ta eu ti-am dat o parere.
Ovy_cielo is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 15:02   #3
badjoke_4life

Stage 5
 
badjoke_4life's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 353
Default Re: se poate repara servo?

vezi ca se vand casete de directie pe la 100 de lei. daca o sa cauti la anunturi sunt vreo 2-3. uite 2 link-uri

https://forum.4tuning.ro/496-anunturi...tor-cielo.html

https://forum.4tuning.ro/496-anunturi...tie-cielo.html
badjoke_4life is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 15:50   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: se poate repara servo?

Nu mai simplu verifici mai intai pe unde pierde uleiul de servo? Ca poate e vreo conducta rupta/desfacuta... nu de altceva, valoarea uneia la mana a 2a e mica (100-150 lei), dar munca e nepretuita
In 2 ore o schimbi doar daca ai elevator sau groapa si scule potrivite (si stii ce faci), pt ca nu prea ai loc sa bagi chei. Asta dupa ce, cu o zi inainte, ai imbaiat bine toate suruburile si piulitele aferente casetei de directie in WD40 sau spray degripant... iti garantez ca, daca te apuci "in fata blocului" cu scule hobby, o sa-ti blestemi zilele. Am trecut prin asta acum un an...
Per total, recomand oricui sa se duca la service pt operatiunea asta, daca nu e dotat. 150 lei manopera nu sunt un capat de tara. Si daca aduni costul piesei si iesi la 300 lei total... tot esti mult sub pretul uneia noi.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 16:40   #5
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: se poate repara servo?

Daca pompa s-a tot invartit fara ulei (cine stie cat ?!) nu cred sa mai fie de facut treaba cu ea. Este suficient sa traga numai spuma.
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 20:41   #6
CostyB

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 14
Default Re: se poate repara servo?

pai eu daca pun ulei tot haraie asa ca degeaba ar fi vreun furtun rupt k degeaba il schimb ca de harait nu scap.. ma gandeam ca poate sa slabit ceva din pompa, si poate fi reparat cu usurinta. pai si nu exista sa cumpar curea de accesorii fara servo ? ca sa scap de sunetul asta ingrozitor pana imi cumpar ce imi trebuie...se sperie lumea pe strada cand plec de pe loc )))
CostyB is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 20:47   #7
badjoke_4life

Stage 5
 
badjoke_4life's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 353
Default Re: se poate repara servo?

daca mergi fara servo o sa fie foarte nasol. volanul se invarte mai greu ca la dacia veche.
badjoke_4life is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 21:29   #8
CostyB

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 14
Default Re: se poate repara servo?

practic eu merg fara servo acum ca nu mai am ulei deloc .. este mai greu la intoarceri dar in rest este cat de cat ok ... pana fac rost de bani sa o schimb as vrea sa anulez servodirectia ca sa nu mai faca acel zgmot orbil ... s-ar potrivi o alta curea de la alta masina sau exista special pt cielo o curea mai scurta .?
CostyB is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 21:31   #9
badjoke_4life

Stage 5
 
badjoke_4life's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 353
Default Re: se poate repara servo?

este. cauta la pieseautoradacini.ro
badjoke_4life is offline   Reply With Quote
Old 04-09-13, 17:20   #10
alexwrc

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 137
Arrow Re: se poate repara servo?

am eu o pompa . 100 ron
alexwrc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -