Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 21-02-13, 16:57   #1
vasea71

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 2
Default problema inchidere centalizata cielo exe 2005

Salutare la toata lumea. Am cumparat o inchidere si as dori sa o instalez pe un Cielo EXE 2005 in locul celei vechi. As dori cateva sfaturi privind legaturile pe care trebuie sa le fac. Modulul original al masinii nu mai exista, au ramas doar firele plus actuatoarele din portiere, dintre care cel din usa soferului este cu cinci fire. Am cumparat un modul de inchidere cu telecomanda, am incercat sa fac legaturile insa au ramas doua fire de la actuatorul cu 5(verde si albastru) si nu sti unde sa le leg.Va rog cateva sfaturi. Atasez si schema electrica a modulului de inchidere pe care l-am cumparat.Mentionez inca o data ca as vrea sa folosesc instalatia originala pentru a nu mai trage alte fire.

Click image for larger version

Name:	scan0001.jpg
Views:	61
Size:	67.3 KB
ID:	2697347
vasea71 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 17:41   #2
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: problema inchidere centalizata cielo exe 2005

Daca nu ma-nsel ti-am mai raspuns si pe alt forum: verdele il legi la negru/galben (instalatia masinii) iar albastrul la negru/rosu (inst. masinii). Aceste fire leaga in paralel toate actuatoarele masinii si totodata se conecteaza la modulul de inchidere (se regasesc pe conectorul acestuia). Dat fiind ca modulul original nu-l mai ai si ai pus unul chinezesc, firele cu pricina vor fi regasite la innaditurile cu conectorul schimbat (care are tot fire verde si albastru imperecheate cum am spus la inceput: cu negru/galben, respectiv negru/rosu, cele in cauza). Mai detaliat nu cred ca se poate. Date fiind "abilitatile" tale in instalatii electrice iti recomand sa apelezi la un electrician auto de profesie pentru a te feri de incendii.
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 19:38   #3
vasea71

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 2
Smile Re: problema inchidere centalizata cielo exe 2005

Quote:
Originally Posted by B53UMI View Post
Daca nu ma-nsel ti-am mai raspuns si pe alt forum: verdele il legi la negru/galben (instalatia masinii) iar albastrul la negru/rosu (inst. masinii). Aceste fire leaga in paralel toate actuatoarele masinii si totodata se conecteaza la modulul de inchidere (se regasesc pe conectorul acestuia). Dat fiind ca modulul original nu-l mai ai si ai pus unul chinezesc, firele cu pricina vor fi regasite la innaditurile cu conectorul schimbat (care are tot fire verde si albastru imperecheate cum am spus la inceput: cu negru/galben, respectiv negru/rosu, cele in cauza). Mai detaliat nu cred ca se poate. Date fiind "abilitatile" tale in instalatii electrice iti recomand sa apelezi la un electrician auto de profesie pentru a te feri de incendii.
Scuze pentru deranj si multumesc pt. ajutor. Am reusit si am instalat inchiderea
vasea71 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -