Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 22-01-13, 20:31   #1
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default problema TICO ma ajutati va rog ...

salut ...de curand mi-am luat si eu ca mai toti din orasele mari un "TICOZAUR"(cum zic baieti de pe aici )....am in schimb cateva probleme :

1 . ceasu de la apa nu indica deloc ..(unde ar trebui sa ma uit si sa il repar??)
2. merge un pic intrerupt .( pun mana pe fisa nr 3 .ma curentez. aia sa fie cauza?? ) pierde curent pe la aceea fise si de aceea si intreruperea ??
3. unde este pozitionat filtru de benzina?? tot sub masina ca la mai celelalte modele ..?sau in alta parte (as vrea sa il schimb )
4.ce ulei imi recomandati?? acel ulei de 75 de lei din comert recomandat pt tico si matiz ? sau pot pune ceva mai bun ..
5.baga caldura doar cand merge pana in 40 la ora ...dupa aceea daca maresc viteza nu mai baga deloc deloc ...decat rece .. ce sa ii fac ??

VA MULTUMESC si sper sa ma ajutati si pe mine cu aceste probleme ..
__________________
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 06:07   #2
badjoke_4life

Stage 5
 
badjoke_4life's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 353
Default Re: problema TICO ma ajutati va rog ...

schimba termostatul .daca tot nu indica schimba si senzorul de temperatura. din cate stiu la tico cum deschizi capota undeva in stanga este o clapeta pentru vara/iarna. ai putea sa schimbi toate fisele. nu sunt scumpe
badjoke_4life is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 07:17   #3
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: problema TICO ma ajutati va rog ...

ok ... o sa fac tot ce mi-ai spus ..si sa vad daca este vre-o schimbare ...ms ...
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 04:00   #4
ionut_daniel5

Stage 1
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 18
Default Re: problema TICO ma ajutati va rog ...

Pentru indicatorul de temperatura din bord verifica mufa si cablajul de sub delcou, temperatura scazuta din interior la viteza mai mare este vina termostatului sau ai caloriferul infundat....ori are mizerie intre faguri (succes la desfacut bordul ) ) Ulei iti recomand Q8 Formula Advanced 5w40 full synthetic....incearca-l si nu o sa iti para rau. Pentru alte probleme, iti las nr meu de tel pe privat.
ionut_daniel5 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 10:44   #5
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: problema TICO ma ajutati va rog ...

Quote:
Originally Posted by ionut_daniel5 View Post
Pentru indicatorul de temperatura din bord verifica mufa si cablajul de sub delcou, temperatura scazuta din interior la viteza mai mare este vina termostatului sau ai caloriferul infundat....ori are mizerie intre faguri (succes la desfacut bordul ) ) Ulei iti recomand Q8 Formula Advanced 5w40 full synthetic....incearca-l si nu o sa iti para rau. Pentru alte probleme, iti las nr meu de tel pe privat.
multumesc mult ... o sa te sun ..
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -