Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 24-07-12, 22:40   #1
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Nelamuriri cu o cutie hidramata cielo

Ieri am terminat de montat o cutie hidramata pe un cielo dar am niste nelamuriri.
Masina a fost a unei vecine si a avut vechea cutie sparta si am demontat-o mai demult si nu mai tin minte de unde vine un furtun.Furtunul este cel de unde am incercuit eu cu rosu pe poza.

Cutia cea noua nu are ulei in ea si as vrea sa "ii fac plinul" . Ce ulei imi recomandati si cat ar trebui sa cumpar? . Cel de la care am luat cutia m-ia spus ca intra vreo sase litri, asa este?

Ce inseamna mai exact vitezele 1, 2 si D ?
__________________

[B]
Dezmembrez cielo+motor

LIVRARE GRATUITA LA BUCURESTI SAU CALARASI
kowally is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 22:49   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nelamuriri cu o cutie hidramata cielo

Vezi că nu s-a urcat poza.

1, 2 - sunt treptele de viteză, asta īnsemnānd că maşina are cutie de viteze automată, cu 3 rapoarte (3 viteze).
1 şi 2, pot fi folosite ca şi frāne de motor sau dacă dai īn 1, nu va sări de treapta 1, dacă dai 2, nu va sări de treapta 2. D = Drive, adică "Conduceţi", treaptă folosită pentru a-şi lua vitezele īn mod automat, īn funcţie de cāt calci pedala de acceleraţie. La cuplarea oricărei trepte, trebuie ţinut piciorul pe frānă (avānd rol şi de ambreiaj). Odată comutat īn D, poţi lua piciorul de pe frānă şi maşina se va deplasa din inerţie, cu max 10km/h, urmānd să calci acceleraţie pentru a lua viteză.

Ai mai jos, datele solicitate īn legătură cu uleiul de transmisie şi cantitatea necesară. Ai grijă să nu pui nici prea puţin, nici prea mult. Cutiile automate sunt foarte pretenţioase atunci cānd vine vorba de schimbul de ulei.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	170
Size:	93.9 KB
ID:	2504838  
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 22:58   #3
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: Nelamuriri cu o cutie hidramata cielo

nici nu stiam ca trebuie apasata frana ca sa schimb viteza ...am crezut k schimb direct si masina va pleca numai daca accelerez. App ai autodata?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	23072012896.jpg
Views:	135
Size:	1.16 MB
ID:	2504839  

Last edited by kowally; 24-07-12 at 23:03.
kowally is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 23:13   #4
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nelamuriri cu o cutie hidramata cielo

Da, 3.18.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 12:58   #5
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: Nelamuriri cu o cutie hidramata cielo

Quote:
Originally Posted by kowally View Post
nici nu stiam ca trebuie apasata frana ca sa schimb viteza ...am crezut k schimb direct si masina va pleca numai daca accelerez. App ai autodata?
NU trebuie sa apesi frana ca sa schimbi viteza. Furtunul pe care l-ai insemnat este un furtun de supraplin, nu intra nicaieri, il lasi liber pe sub masina. Important este sa il lasi acolo pt. ca altfel iti intra mizerie in cutie si o distrugi.
gabilx is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 21:04   #6
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: Nelamuriri cu o cutie hidramata cielo

Quote:
Originally Posted by gabilx View Post
NU trebuie sa apesi frana ca sa schimbi viteza. Furtunul pe care l-ai insemnat este un furtun de supraplin, nu intra nicaieri, il lasi liber pe sub masina. Important este sa il lasi acolo pt. ca altfel iti intra mizerie in cutie si o distrugi.
am inteles , multumesc mult .. Astazi am reusit sa montez totul pe ea si sa ma plimb cu toate suruburile si piesele pe ea dar nu prea imi place cutia hidramata .. sunt mai feroce si vreau manuala , vreau sa simt masina.
kowally is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 07:48   #7
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nelamuriri cu o cutie hidramata cielo

Mai depinde şi de motor...
Cānd ai doar un 1.5, cred că vrei să simţi maşina cu o manuală...

Ia pune un minim 1.8 şi mai vorbim!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 09:32   #8
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: Nelamuriri cu o cutie hidramata cielo

Quote:
Originally Posted by kowally View Post
am inteles , multumesc mult .. Astazi am reusit sa montez totul pe ea si sa ma plimb cu toate suruburile si piesele pe ea dar nu prea imi place cutia hidramata .. sunt mai feroce si vreau manuala , vreau sa simt masina.
Pai nu prea faci mare lucru daca o treci pe manuala. Cel mult poti ii pui o cutie manuala de opel gsi dar nu te astepta la ceva senzational. Cutia are rapoartele de viteza mai scurte si o sa simti ca trage ceva mai bine. In schimb o sa ai un consum de combustibil mai mare cu vreo 1-2 l/100 km deoarece motorul merge mai turat. Daca esti dispus sa faci conversia iti doresc spor la treaba si rabdare multa pt. ca ai multe de schimbat (pedalier, schimbator de viteze cu toate cablurile, pompa de ambreiaj, volanta, kit ambreiaj, planetare).
gabilx is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 09:49   #9
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: Nelamuriri cu o cutie hidramata cielo

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Mai depinde şi de motor...
Cānd ai doar un 1.5, cred că vrei să simţi maşina cu o manuală...

Ia pune un minim 1.8 şi mai vorbim!
are putere si asta dar e mai frumos cand trag eu de maneta aia si schimb vitezele si etc. Masina hidramata mi se pare pentru bosorogi sau cei care nu au nici un chef de viata .

Quote:
Originally Posted by gabilx View Post
Pai nu prea faci mare lucru daca o treci pe manuala. Cel mult poti ii pui o cutie manuala de opel gsi dar nu te astepta la ceva senzational. Cutia are rapoartele de viteza mai scurte si o sa simti ca trage ceva mai bine. In schimb o sa ai un consum de combustibil mai mare cu vreo 1-2 l/100 km deoarece motorul merge mai turat. Daca esti dispus sa faci conversia iti doresc spor la treaba si rabdare multa pt. ca ai multe de schimbat (pedalier, schimbator de viteze cu toate cablurile, pompa de ambreiaj, volanta, kit ambreiaj, planetare).
pe manuala nu o trec niciodata pentru ca ma costa mult . daca vroiam sa o trec pe manuala o faceam de la inceput.am dat pe cutia asta hidramata 200 ron si daca vroiam sa o trec pe manuala ma costa vreo 1000 .
kowally is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -