Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 26-10-09, 12:03   #1
botoshel
Daewoo Driver

Stage 3
 
botoshel's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 87
Member of:
[DAEWOO]
Default segmentare motor

Sal stie cineva cam cat costa o segmentare de motor la nubira2?
Nubira mea cam papa ulei din cate am vazut si am inteles ca singura rezolvare ar fi o segmentare.Daca stie cineva o alta solutie sa ma ajute pls.
__________________
nu visez niciodata la bani pentru ca nu dorm
botoshel is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 22:02   #2
freefly

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 84
Smile Re: segmentare motor

depinde si ce ai la motor....cat de mult iti papa ulei....ca sa stii care e problema trebuie sa desfaci mai intai motorul,segmentarea cred ca te duce la vreo 5-6 milioane,asta numa daca trebuie sa rectifici blocul motor mai pui inca vreo 4 milioane,sau poate ca tre sa schimbi doar semeringurile la supape.eu mi-am facut segmentasrea la cielo si am dat 4 milioane la un mecanic,cunoscut,si sunt multumit de rezultat(nu mai papa ulei ).inainte sa fac segmentarea papa 1 litru la 600 de km.
nu te sfatuiesc sa iti dai banii pe nu stiu ce aditivi de ulei sau prostii ca iti arunci banii pe geam mai bine ii strangi si faci o segmentare.faci ce faci si tot la segmentare ajungi.
sal

Last edited by freefly; 29-10-09 at 22:04.
freefly is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 00:57   #3
Dumitru Cristian
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dumitru Cristian's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 771
Member of:
[DAEWOO]
[Oltcit]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: segmentare motor

La Nubira nu e neaparat ca la Dacie. Papa ulei segmentare si adio. Poate fi garnitura de chiulasa, semeringurile de supapa, garnitura capac chiulasa...
Vezi daca nu mananca si putin antifel. Uitate la antigel daca se inegreste, fa un test de compresie si dupa vezi ce si cum!
__________________
Pasiunea nu are limite!
Dumitru Cristian is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -