Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-11, 18:46   #16
krvan

Stage 3
 
krvan's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 90
Default Re: Consum exagerat cielo gpl!!!!!!

Sincer nu stiu ce tip este dar surubul acela il am pe furtunul care duce spre admisie... O sa incerc cu toate ca sa umblat si acolo cand am fost la service
krvan is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 19:21   #17
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Consum exagerat cielo gpl!!!!!!

Pai uite cum faci: cu motorul cald la 90 grade, cu o mana turezi motorul din acceleratie si cu o mana inchizi surubul la gaz. De preferinta ar fi bine un prieten sa stea in masina si sa-ti spuna cand ai 4000 ture. atunci trebuie sa simti ca masina ,,taie gazul". sau inchizi de tot surubul si-l deschizi treptat pana cand consideri tu ca masina se accelereaza bine. Mai poti face un artificiu: in oras mergi pe o pozitie mai inchisa la surub (sa zicem o tura si 1/2, 2ture) iar inainte de extraurban, mai deschizi 1 tura sa ai putere in depasiri.
__________________
Chevrolet V210
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 19:22   #18
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default Re: Consum exagerat cielo gpl!!!!!!

Pe benzina tot asa consuma,motorul cum merge,merge rotund are demaraj,ai vreun check aprins prin bord da mai multe detali,cauze pot fi multe,fise buji,reglaj incorect al gazului,un prieten de al meu avea o roata infranata si din cauza asta ii consuma mai mult
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 19:35   #19
krvan

Stage 3
 
krvan's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 90
Default Re: Consum exagerat cielo gpl!!!!!!

Deci legat de reglajul instalatiei de gaz: A fost facut acum cateva zile la serviceul unde l am montat! Mi a tinut o ala turata akolo vreo 15 min a tot umblat la ea... Pe benzina nu merge bine pt ca am reusit sa schimb decat 2 injectoare si acum ma lasa celalalte 2. Motorul pe gaz merge ffff bine... de demaraj nu mai zic!! Nu am niciun check aprins in bord totu e ok. O singura observatie as avea,bateria este slaba si cand aprind de ex dezaburirea sau farurile tremura putin masina dar nu cred ca ar avea vreo legatura...
krvan is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 19:39   #20
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default Re: Consum exagerat cielo gpl!!!!!!

Incearca tu un reglaj mai strange putin din robinetul de pleaca din plaman in admisie,o sa fie mai puturoasa dar se simte si la consum,vezi ca daca schimbi numai in turatii ridicate e normal sa iti consume atat,deschide noaptea capota si vezi daca se vad scantei pe langa fise,daca se vad inseamna ca sunt duse
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 19:48   #21
krvan

Stage 3
 
krvan's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 90
Default Re: Consum exagerat cielo gpl!!!!!!

Schimb numai la 2000-2500 si ffff rar la 3000...deci in niciun caz nu schimb la turatii mari...fisele am umblat la ele si la bujii...o sa verific daca dau scantei dar nu cred....
krvan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -