Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 18-11-07, 13:11   #1
Daniil

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 27
Default Cum pun turometru pe Cielo ?

Am un Cielo din 2004 si din constructie nu are turometru Nu am nici bobina de inductie si delcou, are echipare cu bloc de bobine....cum se face legatura la un turometru aditional daca delcoul si bobina clasica lipseste ?
Daniil is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 17:35   #2
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Cum pun turometru pe Cielo ?

Un electronist istet te poate ajuta in acest sens ! S-a facut asa ceva pt matiz E3 ,un motaj electronic care incape intr-un capacel de suc ,ia semnal de la fiecare bobina si da semnal pt turometru ! Daca s-a putut pt Matiz se poate si pt Cielo !
__________________
Dacia Logan 1.4 - B 21 YNE
Fiat Grande Punto 1.2 - CT 25 SSS
Daewoo Tico SL - CT 40 SSM
BMW E30 Coupe 1989 320i - CT 88 SRH

BMW E30 Sedan 1991 320i - CT 50 AID

Peugeot 306 1994 1.8i - CC 6992 CB
topser is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 21:01   #3
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cum pun turometru pe Cielo ?

Sincer, eu nu m-am uitat nici macar de curiozitate, sa vad unde e facuta legatura pt turometru la Cielo... dar te pot ajuta cu carte tehnica pt Cielo, poate gasesti acolo ceva indicatii si idei daca nu o ai, spune-mi si o postez aici...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 22:01   #4
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cum pun turometru pe Cielo ?

daca tot se vorbeste despre turometre...am si eu o intrebare: de ce doar cate o data imi merge turometrul si si atunci cand sta la relantiu acul sta jos cand sunt pe la 3-4mii acul ajunge pe la 1500 de ture si cand is in blana acuma ii umpic peste 2000 de ture.
sa`l fi stricat eu cand l`am desfacut sau ii de la bobina?
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 12:55   #5
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cum pun turometru pe Cielo ?

cred ca l-ai stricat tu cand le-ai dat jos inainte sa le desfaci tot asa facea?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 19:41   #6
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cum pun turometru pe Cielo ?

cam da dar isi mai reveneau
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 20:08   #7
Daniil

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 27
Default Re: Cum pun turometru pe Cielo ?

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
dar te pot ajuta cu carte tehnica pt Cielo, poate gasesti acolo ceva indicatii si idei daca nu o ai, spune-mi si o postez aici...
Daca ai carte de Cielo cu schema electrica care include bloc de bobine fara delcou, atunci e bine.....asa am si eu cartea tehnica de la cielo cu bobina si delcou, care pe mine nu ma ajuta deloc. Apropo, am fost la un service autorizat Daewoo si electricianul ala de la firma mi-a spus ca trebuie sa puna alta instalatie electrica pe Cielo, ca sa faca sa mearga turometrul si ca instalatia ma costa 800 ron, fara manopera. Chiar de ar fi sa mai intalnesc inca 10 asemeni electricieni "autorizati" si tot nu cred asemenea prostii. Asa ca daca stie cineva cum sa pun turometrul fara sa schimb instalatia electrica, as ramane profund indatorat.
Daniil is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 07:55   #8
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cum pun turometru pe Cielo ?

Am cautat prin cartea aia si nimic... nu am gasit ceva care sa te ajute, din pacate.
Dar sincer, eu am impresia ca legaturile sunt facute pana in bord... nu stiu sigur, fiindca eu am turometru.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 08:09   #9
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cum pun turometru pe Cielo ?

sigur se poate si fara a da 8 milioane
e acol 1-2 tot vei da pentru ca este ceva de lucru dar pana la 8 mai este cale lunga :d
imposibil sa nu se poata, daca se vrea se poate.
iti dai seama ca s`au gandit ei sa faca 2 masini, unele cu turometre altele fara.
dar cred ca firele sunt trase undeva dar nu`s legate in mufa.ca cei care le`au produs le`au facut pt masini cu turometru, cei care le`au asamblat au dezactivat 2-3 fire.
asa ma gandesc eu
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 12:56   #10
Daniil

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 27
Default Re: Cum pun turometru pe Cielo ?

Cred ca aveti dreptate, Cielo al meu nu avea ceas(ora) montat, am fost la dezmembrari si am luat unul, am gaurit bordul acolo unde ar fi trebuit sa fie ceasul si surpriza, mufa pentru ceas era acolo. Apoi am fost la dezmembrari si mi-am luat bord cu turometru, toate indicatoarele si becurile mergeau, numai turometrul nu.....m-am uitat la mufe si legaturile pe cablaj, toate firele erau legate, de aici rezulta, ori turometrul era defect la bordul respectiv, ori firele nu sunt legate pe undeva. Mi-am luat turometru suplimentar, am sa desfac bordul iar si am sa incerc sa vad pe schema unde sunt legaturole pentru cel original si am sa-l leg sa vad daca functioneaza.
Daniil is offline   Reply With Quote
Old 31-01-08, 09:54   #11
energy52ro

Stage 3
 
energy52ro's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 103
Default Re: Cum pun turometru pe Cielo ?

Exact asa am patit si eu.....numai ca turometrul l-am testat si functioneaza.Buba e ca lipseste un fir din mufa....ca pe soclul de pe unitate se vad urme,dar din mufa lipseste un "pin"....de 2 luni ma chinui sa aflu (pe net,ca la mecanici nu am timp sa merg)de unde sa iau firul asta si nik....sper sa gasim totusi o solutie
__________________
Grand Tourer
energy52ro is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 12:18   #12
CT-13-TGR

Stage 4
 
CT-13-TGR's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 223
Default Re: Cum pun turometru pe Cielo ?

intrebare... de ce turometrul nu mai este ferm la urcarea turatiei si coborarea ei ...are o intarziere "un delay" adica ex : inainte ajungeam cu ea la 6000 si imi taia alimentarea ... acum turometrul nu mai are timp sa ajunga la 6000 ... si la 5000 taie alimentarea! ps sustin ca l-am desfacut dar nu am umblat la el doar am skimbat becurile care il lumineaza!
__________________
MESS WITH THE BEST
DIE LIKE THE REST
!
CT-13-TGR is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 21:38   #13
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Cum pun turometru pe Cielo ?

Incearca si strange putin suruburile de pe placa. Asta ar fi o varianta. A doua ar fi, chiar daca nu ai umblat propriu-zis la ac, acesta sa patineze pe ax, de aici si eroarea. Da ceasurile jos, scoate acul de la turometru, pune o picatura de adeziv (picatura, super glue de la loctite gel), regleaza-l pe semn si apasa-l cu simt. Daca montajul nu e defect va functiona ca un turometru nou.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 19:39   #14
exploreris

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 9
Default Re: Cum pun turometru pe Cielo ?

Quote:
Originally Posted by Daniil View Post
Cred ca aveti dreptate, Cielo al meu nu avea ceas(ora) montat, am fost la dezmembrari si am luat unul, am gaurit bordul acolo unde ar fi trebuit sa fie ceasul si surpriza, mufa pentru ceas era acolo. Apoi am fost la dezmembrari si mi-am luat bord cu turometru, toate indicatoarele si becurile mergeau, numai turometrul nu.....m-am uitat la mufe si legaturile pe cablaj, toate firele erau legate, de aici rezulta, ori turometrul era defect la bordul respectiv, ori firele nu sunt legate pe undeva. Mi-am luat turometru suplimentar, am sa desfac bordul iar si am sa incerc sa vad pe schema unde sunt legaturole pentru cel original si am sa-l leg sa vad daca functioneaza.
salutare, de curand am luat un cielo din '98 care nu are stopul de pe luneta, insa cand am inceput sa il iau la izolat (cabluri electrice) sa nu am vreo surpriza neplacuta, am gasit in portbagaj mufa pentru acel stop, si culmea, am 12V pe contacte cand calc frana. asa ca este foarte posibil sa ai si tu mufa pentru turometru. PS.in 2002 am luat un papuc 1,9 diesel care nu avea turometru, iar la reprezentanta cand am intrebat daca pot monta contracost mi-au spus ca da insa daca renunt la garantie, reprezentanta daewoo si dacia pe Botosani de la acea ora care nu au fost capabili sa imi schimbe uleiul si filtrul de ulei la o nubira 1.6 din 2000 cu cutie automata. am renuntat atunci la ambele garantii, am facut singur schimburile uzuale, iar cele mai complicate am apelat la service. sa aveti Km multi cu consum mic si evenimente zero. fir intins pescarilor!
exploreris is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -