Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-10, 00:43   #1
Kkk_matey

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 32
Default Catalizator Cielo euro3

Am nevoie de sfatul vostru!
Trebuie sa fac ITP-ul si mi se parea mie ca am toba finala sparta, drept pentru care am fost la service, unde am aflat ca de fapt tobele sunt ok, dar am catalizatorul franjuri (cand bati in el se aude ca o moneda intr-o cutie de conserve). Acum am 2 variante:
1. Sa fac revizia pe blat, sa sparg ceramica din catalizator si sa merg asa cu ea sperand ca nu-mi iau astia talonul, etc
2. Sa dau 1500 lei pe un catalizator nou de cielo (nu universal) + montajul (sh e destul de riscant )
ITP-ul imi expira pe 08.02 si cum nu mai e mult pana atunci, dati-mi cateva sfaturi cat mai repede posibil.
Kkk_matey is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 08:45   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Catalizator Cielo euro3

1. nu e ceramic Sitele sunt metalice. Talonul nu are de ce sa ti-l ia, ma indoiesc ca sta arr-ul sa verifice noxele la masinile relativ noi.
2. poti sa iei si unul universal, de recomandat "de firma". Poti incerca Magnaflow, sunt bune.
Care dintre catalizatoare e cu problema, primul de dupa galerie (precatalizatorul) sau cel de dinainte de toba intermediara? Primul este tip cartus. Masoara catalizatorul cu problema si cumpara unul Magnaflow cu site metalice (sport), nu merita sa dai 1500 ron pe unul "original", cand unul universal e in jur de 400 ron. La precatalizator mai trebuie taiate de pe cartusul vechis si sudate pe cel universal flansele de prindere. La cel de-al doilea doar pus pe masina.
Diametrul tevii de evacuare la catalizator (al doilea) e de 50, nu 45 ca restul tevii.
Mai ai si varianta itp-ului cu o mica "atentie"
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 09:35   #3
Kkk_matey

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 32
Default Re: Catalizator Cielo euro3

E catalizatorul, ala care este cam pe sub scaunele din fata.Daca ai pe cineva care sa poata sa ma ajute (sa-l cumpar sau sa-l si monteze) m-ar ajuta un nr de tel.Am inteles ca are ceramica pe interior si trebuie sparta si scoasa sa nu mai zdroncane. Nici eu nu cred ca arr-ul ar sta sa verfice noxele, dar ma gandesc ca nu se stie niciodata avand in vedere ca toate cielo arata la fel indiferent de anul de fabricatie. Am sudat esapamentul de doua ori ca se rupsese de langa precatalizator si nu am vazut sa aiba acolo sonda lambda (cu toate ca am inteles ca ar trebui sa aiba) si ma gandesc ca ar putea ca sonda sa fie pe catalizator(ca un criteriu ca e euro 3).Cat despre ITP-ul cu "o mica atentie" se poate rezolva, dar am zis sa fac o treaba ca lumea, daca tot ma apuc. Astept sa-mi spui de unde pot sa iau unul. Merci
Kkk_matey is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 09:48   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Catalizator Cielo euro3

Deci... sa o luam in ordine: ce an e masina ta? Cele euro 3 au 2 sonde Lambda si 2 catalizatoare. Prima sonda este exact pe galeria de evacuare, iar cea de-a doua dupa al doilea catalizator. Daca e euro 3, trebuie sa ai 2 sonde.
Nu ai ce sa spargi in el, nu are ceramica, e metalic. In cel mai rau caz, taiat pe lungime, scoase sitele si sudat la loc... multa munca pt nimic, mai bine iei unul universal.
Problema ta e la catalizator, nu la precatalizator. Vorbeste cu userul Street, e activ si pe sectiunea Daewoo... da-i un PM, el se ocupa cu vanzarea de tobe si catalizatoare Magnaflow. Masoara-l pe cel de pe masina, vezi ce lungime are si orienteaza-te ce iti ofera Street.
Montajul e relativ simplu, dar trebuie pastrata bucata de teava care are gaura pt cea de-a doua sonda Lambda, se taie inainte de ea. Poti sa-l montezi la orice service de esapamente... la Pilot (Voluntari, sos. Stefanesti) e mai scump putin, dar sunt profesionisti. Mai poti incerca si la Stelco, sunt pe la Republica. cauta pe net numere de telefon si suna sa intrebi.
In teorie, cel universal mai de calitate ar trebui sa scoata aceleasi noxe. In practica, eu am schimbat toata evacuarea si am ramas doar cu cel de-al doilea catalizator si, in afara de faptul ca merg cu becul de check engine aprins (sonda lambda), nu am nici o problema... voi vedea in vara la ITP ce noxe mai ies.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 10:34   #5
Kkk_matey

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 32
Default Re: Catalizator Cielo euro3

Masina e din 2006, 1.5 8v executiv. I-am dat un mesaj pe PM lui STREET si astept sa vad ce poate sa faca
Merci
Kkk_matey is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 00:23   #6
ECOCAT

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 2
Default Re: Catalizator Cielo euro3

Noi am produs 10 ani catalizatoare pt Daewoo toata gama
Gasiti la noi toate catalizatoarele pt Daewoo la pret de producator
nu trebuie decat sa ma contactati : office@ecocat.ro
ECOCAT is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 10:47   #7
diesel_IQ
Daewoo Driver

Stage 4
 
diesel_IQ's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 281
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Catalizator Cielo euro3

sau, innainte de itp dai o fuga pana la mine ca am eu unul , il montam , faci itp-ul dupa care il dam jos(8 suruburi)
diesel_IQ is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 21:33   #8
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Exclamation Re: Catalizator Cielo euro3

Quote:
Originally Posted by diesel_IQ View Post
sau, innainte de itp dai o fuga pana la mine ca am eu unul , il montam , faci itp-ul dupa care il dam jos(8 suruburi)
O fi facut omu' ITP'ul de acu sase luni... oare de ce nu cititi si voi data cand s-a postat?!
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 16:17   #9
diesel_IQ
Daewoo Driver

Stage 4
 
diesel_IQ's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 281
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Catalizator Cielo euro3

Corect ! Chior....
diesel_IQ is offline   Reply With Quote
Old 22-08-10, 20:15   #10
Sillentdead

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 50
Smile Re: Catalizator Cielo euro3

Quote:
Originally Posted by Kkk_matey View Post
E catalizatorul, ala care este cam pe sub scaunele din fata.Daca ai pe cineva care sa poata sa ma ajute (sa-l cumpar sau sa-l si monteze) m-ar ajuta un nr de tel.Am inteles ca are ceramica pe interior si trebuie sparta si scoasa sa nu mai zdroncane. Nici eu nu cred ca arr-ul ar sta sa verfice noxele, dar ma gandesc ca nu se stie niciodata avand in vedere ca toate cielo arata la fel indiferent de anul de fabricatie. Am sudat esapamentul de doua ori ca se rupsese de langa precatalizator si nu am vazut sa aiba acolo sonda lambda (cu toate ca am inteles ca ar trebui sa aiba) si ma gandesc ca ar putea ca sonda sa fie pe catalizator(ca un criteriu ca e euro 3).Cat despre ITP-ul cu "o mica atentie" se poate rezolva, dar am zis sa fac o treaba ca lumea, daca tot ma apuc. Astept sa-mi spui de unde pot sa iau unul. Merci
Iti garantez k al meu nu arata ca toate si e totul orignal pe el
Sillentdead is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -