Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-10, 23:57   #1
micu_sofer

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 7
Angry probleme ambreiaj ?need some help here !

Am observat ca masina nu prinde mai mult de 90 km/h de cand i-am schimbat distributie + ulei +filtru. Intr-a 4- a la 90 km/h am aproape 4000 de turatii !!! schimb a 5 a dar degeaba abea urca la 100 si acolo moare deci o fi discul de ambreaj? sau ce o fi ? plizzz help. Uleiul e mobil 1 ; sau o fi de la pneuri care sunt de iarna si sunt reeshapate ? P.S. si pe benzina si pe gpl face la fel

Last edited by micu_sofer; 06-01-10 at 00:00.
micu_sofer is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 00:56   #2
renatremo

Stage 3
 
renatremo's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: probleme ambreiaj ?need some help here !

Salutare! Te inteleg ca esti nou pe forum dar din ce imi relatezi tu nu imi dau seama ce are masinuta ta... Afiseaza si tu niste informatii, km, an de fabricatie, model de masina etc. Da in nas? Miroase a ferodou incins? Cati km are si ce fel de instalatie de gaz ai? Mai ai compresie la cilindrii? sunt multe...
renatremo is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 10:26   #3
iulian2010

Stage 3
 
iulian2010's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 80
Default Re: probleme ambreiaj ?need some help here !

Quote:
Originally Posted by micu_sofer View Post
Am observat ca masina nu prinde mai mult de 90 km/h de cand i-am schimbat distributie + ulei +filtru. Intr-a 4- a la 90 km/h am aproape 4000 de turatii !!! schimb a 5 a dar degeaba abea urca la 100 si acolo moare deci o fi discul de ambreaj? sau ce o fi ? plizzz help. Uleiul e mobil 1 ; sau o fi de la pneuri care sunt de iarna si sunt reeshapate ? P.S. si pe benzina si pe gpl face la fel
cand ii dai talpa patineaza ambreiaju???adik se tureaza in gol asa, fara sa traga???
iulian2010 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 14:03   #4
micu_sofer

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 7
Default Re: probleme ambreiaj ?need some help here !

E un cielo an fabricatie 1995 koreea made km are 131.000 dar nu sunt reali cand i-am schimbat bujiile am observat ca doua dintre ele aveau o substanta neagra ca uleiul, bujiile sunt champion parca cu autocuratare din cate mi-a zis vanzatoarea. Da si cand ii dau talpa ma misc ca melcu` plus ca mi-a crescut consumul exagerat, cu 36 litri de gaz fac 200 km ; de compresie la cilindri nu stiu ce sa iti zic pt. ca ma depaseste in schimb pot sa iti zic ca am schimbat acum vreo 2 saptamani timoneria la un "mecanic " si mi-a montat-o gresit, in loc sa intre a 1- a intra a 3-a si am fost nevoit sa merg de la service cu ea pana acasa asa, iar atunci a mirosit foarte tare a incins. De atunci am observat ca tinea umpic mai sus ambreajul dar mai mult de 60 de km/h nu am mers de atunci pt. ca au venit iarna si nu am avut unde sa ii fac o proba. Multumesc !(instalatia gpl e omologata si e marca movano sau milano sau movani )am sa ma uit in certificat si va spun mai pe seara

Last edited by micu_sofer; 06-01-10 at 14:15.
micu_sofer is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 22:25   #5
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default Re: probleme ambreiaj ?need some help here !

Din ce zici tu acolo nu prea pare sa fie din ambreaj,stiu ca cielo are mai multe cutii de viteze unele lungi rau si unele mai scurte,poate ca asa este cutia ta mai scurta si ai 4000 rpm la 90,inainte aveai alta turatie la viteza asta,cu a 3 a poti depasi 90?Eu zic sa verifici si compresia motorului neaparat mai ales daca zici ca ai gasit si pe buji subst aia,cauciucurile cad din start in cel mai rau caz vajaiau sau tremurau la viteza,mai verifica si masina daca merge infranata ar putea fi si asta o cauza

Last edited by Andutu TZH; 06-01-10 at 22:27.
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 01:35   #6
micu_sofer

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 7
Smile Re: probleme ambreiaj ?need some help here !

Am fugarit-o in seara aceasta, iar rezultatele sunt : in a 3 a treapta de viteza la 90 km/h am 4000 de turatii, iar la 100 km/h am 4500 de turatii pe benzina, pe gpl rezultatele sunt aceleasi doar ca ajung mai greu la 90 -100 km/h. Ciudata masina Multumesc pentru ajutor !
micu_sofer is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 18:50   #7
micu_sofer

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 7
Default Re: probleme ambreiaj ?need some help here !

nu mai zice nimeni nimic ? e normala tigaia mea sau nu ?
micu_sofer is offline   Reply With Quote
Old 13-01-10, 19:08   #8
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: probleme ambreiaj ?need some help here !

Nu e normala. Ori nu ai compresie, ori ambreiajul e terminat. Unde tine pedala? Cat de greu se apasa? poti pleca cu viteza 3 de pe loc turata la 2000?
nt98adu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -