Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 05-06-09, 22:17   #1
gabi boldeanu
Opel Driver

Stage 5
 
gabi boldeanu's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,097
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
[SKODA]
Default Ce motor intra pe Matiz???

Cine ma poate ajuta,cu sfaturi,vreau sa schimb,motorul,ce alt motor ar intra pe matiz?
gabi boldeanu is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 23:10   #2
skimpy

Stage 5
 
skimpy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 733
Default Re: Ce motor intra pe Matiz???

yamaha r1 : https://www.youtube.com/watch?v=KB_F4...eature=related

s-ar potrivi si merita un motor de motocicleta, transplantat cu dragoste
ca idee, pentru un motor mai puternic, pe langa cusca de protectie, ar trebui intarita toata masina cu bare de protectie si "mai legata"
gandeste-te cat de tare s-ar zmunci cand sa plece de pe loc. s-ar slabi toate din ea si ar incepe sa cada surubele pe strada
acum na, gandeste-te daca se merita.cat dai pe motor + manopera + omologarea motorului iti iei un ursulet ceva
skimpy is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 23:35   #3
gabi boldeanu
Opel Driver

Stage 5
 
gabi boldeanu's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,097
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Ce motor intra pe Matiz???

daca schimb motorul,imi trebuie si cutie de viteza ,asta nu merge sa o adaptez la motoru asta nu?
gabi boldeanu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 07:41   #4
skimpy

Stage 5
 
skimpy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 733
Default Re: Ce motor intra pe Matiz???

nu, iti dai seama.
daca nu ma insel incape un motor de spark de 1.0, dar cu tot cu cutia lui.

daca ai prea multi bani, da, si din pct meu de vedere, se merita sa bagi bani in transplant si toate cele
skimpy is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 08:57   #5
gabi boldeanu
Opel Driver

Stage 5
 
gabi boldeanu's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,097
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Ce motor intra pe Matiz???

te rog da-mi si mie id tau de mes
gabi boldeanu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 09:04   #6
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Ce motor intra pe Matiz???

Nu se merită să pui alt motor. Ca să pui unul precum cel de R1, din filmul de mai jos, te costă mai mult decāt face maşina. Ca să pui unul de Spark, diferenţe majore n-o să simţi, iar cheltuiala nu-şi va avea rostul. Părerea mea, ca proprietar de Matiz.
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 19:40   #7
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: Ce motor intra pe Matiz???

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Nu se merită să pui alt motor. Ca să pui unul precum cel de R1, din filmul de mai jos, te costă mai mult decāt face maşina. Ca să pui unul de Spark, diferenţe majore n-o să simţi, iar cheltuiala nu-şi va avea rostul. Părerea mea, ca proprietar de Matiz.
o sa icnerc la vara un motor de fiat seicento de 1 litru turbo . sa vdm si masina o sa o iau de la 9 sa o intaresc..
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 17-05-10, 23:14   #8
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ce motor intra pe Matiz???

Quote:
Originally Posted by lopezz View Post
o sa icnerc la vara un motor de fiat seicento de 1 litru turbo . sa vdm si masina o sa o iau de la 9 sa o intaresc..
Eu zic sa nu ne mai aburesti seicento are 2 motorizari cu combustie interna, un 0.9 litri si 1.1 litri si un motor electric. Si ambele motoare pe benzina sunt aspirate 0.9 este generatie veche iar 1.1 este generatie Fire ca sa faci unul din ele turbo nu se merita pt ca fiatul are deja motoare turbo din fabrica pe care pasionati de seicento le monteaza pe masini. Si ca sa schimbi motorul de matiz de 0.8 cu unul de seicento de 1.1 aspirat de 54 de cai trebuie sa ai o problema unde la cap ... .

Sunt alte motoare care merg pe matiz dar nu prea se gasesc in romania ... daca faci o oferta buna iti dau eu un motor turbo de 1litru.
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 22:26   #9
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: Ce motor intra pe Matiz???

Quote:
Originally Posted by gabi boldeanu View Post
te rog da-mi si mie id tau de mes
fiat seicento frate . 1.0 4 pistoane fata de 3 cat are matizu deci rezulta compresie mai buna . 55 cai . o evacuare un filtru .de firma .si cipuit .o duc in 70 de caluti .pt matiz e rupere. si merge sa faci si turbo pe motoru de seicento .sunt kituri .. deci daka chiar vrei sa bagi . 120 de caluti pe matiz iti tin pumni dar nu si buzunaru
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 22:29   #10
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: Ce motor intra pe Matiz???

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Eu zic sa nu ne mai aburesti seicento are 2 motorizari cu combustie interna, un 0.9 litri si 1.1 litri si un motor electric. Si ambele motoare pe benzina sunt aspirate 0.9 este generatie veche iar 1.1 este generatie Fire ca sa faci unul din ele turbo nu se merita pt ca fiatul are deja motoare turbo din fabrica pe care pasionati de seicento le monteaza pe masini. Si ca sa schimbi motorul de matiz de 0.8 cu unul de seicento de 1.1 aspirat de 54 de cai trebuie sa ai o problema unde la cap ... .

Sunt alte motoare care merg pe matiz dar nu prea se gasesc in romania ... daca faci o oferta buna iti dau eu un motor turbo de 1litru.
zi ce motor si ce bani vrei pe el .ai cu electrica cutie sau doar motoru?
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 22:54   #11
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Ce motor intra pe Matiz???

E o prostie sa pui 1.1 de seicento pe matiz cand pe matiz intra 1.6 de Civic (a intrat pe tico lui TM32CIP deci intra si pe matiz)...

Peace out!

Totusi...ma poate ajuta cineva in modificarea unui 1.1 de seicento? (me have)...is si eu curios cum il duce in 120 cai...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 28-06-10, 23:00   #12
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Ce motor intra pe Matiz???

copii care cred ca din filtru chipuirea unui motor aspirat si alte tampenii fa racheta ca masina lu' tovarasu venit din spania.... si care nu au bani de benzina si se gandesc la 300cp intr-un matiz...


trezirea..... scuze de offtopic dar nu m-am putut abtine... sunt prea multe cazuri de a tot stiutori pe acest forum care cred ca din filtre evacuari folii si altele scot 20 cp.....
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 29-09-15, 14:26   #13
med-max

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2
Default Re: Ce motor intra pe Matiz???

Imi poate spune si mie concret ... ce motor se poate pune la matiz ... in locul celui original ? si ce modificari trebui aduse ...
ma gandesc sa schimb motorul sa pun ceva mai performant ... am inteles ca cel de la spark ar fii unul si daihatsu parca ? ... orice info este de folos ...
med-max is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -