Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 22-02-10, 07:19   #16
prozatos

Stage 3
 
prozatos's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 78
Default Re: Claxoeaza singura

pai ai folosit dor contactul de pe volan? in rest ai facut alta instalatie?
prozatos is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 08:23   #17
freefly

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 84
Default Re: Claxoeaza singura

deci acolo la claxon in fata din instalatia masinii ajung 2 fire sa zicem un plus si un minus ca sa alimenteze goarnele vechi.aceste fire le iei si tot cu ele comanzi si releul.le folosesti doar pentru comanda atat.deci o sa alimentezi releul nou de la baterie,si o sa il comanzi din instalatia veche.
deci pana la urma pui releul asta nou ca sa iti mearga goarnele pare putin ilogic.o sa ai 2 relee in circuit.si circuitul vechi o sa dea doar comanda releului nou sa se inchida.dar nu mai alimenteaza goarnele din circuitul vechi va lua curent direct de la baterie.

cred ca nu ar fi nevoei de acest releu daca firele ar fi fost mai groase in instalatie.
freefly is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 08:28   #18
prozatos

Stage 3
 
prozatos's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 78
Default Re: Claxoeaza singura

gata ..am prins ideea...o sa fac si eu asa...dar mai intai sa rezolv partea cu volanul, cu placa rupta...ca ma cam enerveaza...in loc sa stea caluema acolo sa fie la 'M'...tre sa trag toata partea aia de la volan inspre mine ca sa nu ramana blocata
prozatos is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 08:34   #19
freefly

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 84
Default Re: Claxoeaza singura

vezi pe plusul care il iei de la baterie sa pui si o siguranta de 10 amperi si dupa asta pune si un stabilizator la 12 volti.
tre sa imi pun si eu un stabilizator ca mi-a ars odata releul.in rest sunt foarte multumit.imi claxoneaza de sperii lumea pe strada
freefly is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 09:00   #20
prozatos

Stage 3
 
prozatos's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 78
Default Re: Claxoeaza singura

dar ce goarne ti-ai pus...pune eventual o poza...cat ai dat pe ele? de unde iei stabilizator(de la magazinele de electronice?)
prozatos is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 09:24   #21
freefly

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 84
Default Re: Claxoeaza singura

stabilizator gasesti la magazinele electronice.e o piesa cu 3 picioare.piciorul din mijloc e comun e "-"minus vii cu minus de la baterie in el si tot din acel punct unde l-ai pus pe cel de la baterie pleci cu el mai departe, si pe un plus al stabilizatorului pui plusul de la baterie iar de pe celalalt plus al stabilizatorului iei curentu stabilizat 12v.il intrebi pe ala de unde il iei pe care pui 13 14 15.... volti si de pe care iei stabilizat sa nu le pui invers.
pe goarne am dat vreo 30 de lei.sunt unele rosii cu niste grile cromate in capatul goarnei.nu sunt cine stie ce asa dar eu sunt foarte multumit de ele.nu ma asteptam sa mearga asa bn.gasesti pe la auto tot felu.cred ca ce e peste 30 de lei sunt bunicele.
vroiam sa iau dealea cu compresor )))))) ca eram suparat cu claxonu.aku se aude tare de tot.daca le luam pe alea cu compresor cred ca muream eu in masina(astea cu compresor sunt vreo 50 60 de lei si cred ca se pun la tir) ).vezi ca goarnele alea care o sa le iei au un reglaj am membranei.undeva pe ele e un surub pe spate cum ar veni.e posibil sa fie acoperit cu un silicon.iei siliconu de acolo si le reglezi cat de tare vrei tu.initial e posibil sa nu claxoneze cu reglajul din magazin.invarti de surubu ala pana merge(adica strangi sau slabesti membrana din interior).
poti sa iei 2 fire si le testezi inainte direct pe baterie.o goarna suna pe inalte una mai pe joase si amandoua la un loc se aud bine.singure nu prea.
si le pui in paralel.
freefly is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 09:46   #22
prozatos

Stage 3
 
prozatos's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 78
Default Re: Claxoeaza singura

ok...am inteles...ms de sfaturi...vad eu cum am sa procedez pana la final...adica ce fel de goarne cumpar...sa vad cum reusesc sa ajung pe la piese auto sa testez putin piata
prozatos is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -