Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Divertisment

Divertisment Glume, imagini amuzante, stiti voi, orice starneste rasul.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-05-08, 09:14   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Give me 5. Hi5

Internetul - penultima frontiera. Acestea sunt calatoriile masculului din secolul XXI. Misiunea lui nesfarsita: sa exploreze profiluri noi de Hi5. Sa caute veverite trendy si glossy si noi metode de socializare. Sa patrunda curajos acolo unde altii au lasat doar comentarii.

Altfel spus, de prea multi ani privim nonsalant cum fenomenul "socializare on-line" castiga tot mai mult teren in fata metodelor traditionale de comunicare.

Site-urile care inlesnesc acest lucru sunt, in momentul de fata, in numar de "fara numar, fara numar" (pentru ca, desigur, expresia "fara numar" a devenit o cifra, in sinea ei). Cele care ne atrag atentia sunt insa primele din lista: MySpace, Facebook, Orkut si, nu in ultimul rand, cel mai folosit in Europa (de altfel, motivul pentru care ne este obiectul de studiu), Hi5.

Nu putini au fost cei care au vazut in Hi5 o sursa nemarginita de viitoare foste prietene, ceea ce pe noi ne-a bulversat pentru aproximativ 42 de secunde. Este socializarea on-line o noua forma a perpetuarii speciei umane? Asigura ea o baza solida pentru procreare?

Aceasta fiind intrebarea care ne macina, am hotarat sa studiem fenomenul pret de cateva pagini, incercand vechea schema cu paralela la ceva. Asadar, fara alte baliverne inutile pe post de introducere, sa inceapa "Hi5 versus Hai la o cafea".

Abordare - Varianta Hi5:
Este destul de strategica. In urma analizelor, s-a constatat ca metoda cea mai des folosita este aceea de a lasa un comentariu unei poze din profilul victimei (desigur, unul de genul "esti super skumpika, t pupik dulche.. :*:*:*) si de a trimite ulterior o cerere oficiala de prietenie.

Atentie! Aceasta nu este cererea de prietenie pe care o stie toata lumea inca din clasa a VI-a, ci mai degraba o forma de a asigura o comunicare relaxata si lipsita de incidente nedorite.

Vocabular - Varianta Hi5:
Lvtura d grtzie am ptea spne. K orce cmnitate, Hi5 trb sa aiba lmbjul sau spcifc. Am fi vrut sa traducem toata bucata de mai sus in "haifaiviana", insa ne-a luat durerea de cap dupa primele doua propozitii. Si cand ne gandim ca pentru unii treaba asta e la fel de naturala precum a intinde margarina pe paine.

Cyber-cenzurat - Varianta Hi5:
Situatia devine serioa sa in momentul in care se face trecerea de la simple comentarii si mesaje pe contul de Hi5 la o conversatie in toata regula pe unul dintre serviciile de instant messaging. Dar asta nu e totul. Va fi nevoie de cel putin 800 de mii de conversatii pe messenger pentru a se ajunge la un fel de cyber-sex (sau cel putin asa ne place noua sa credem).

Iar daca persoanele implicate au webcam-uri, situatia devine si mai "fierbinte" (sa ne amintim in acest moment de memorabila secventa din American Pie 1, in care baietii au reusit sa transmita live intregii scoli, prin intermediul unui webcam, ambii sani ai Nadiei, interpretata de Shannon Elizabeth).

Incognito - Varianta Hi5:
In urma cu 3 luni, am pus la cale cel mai ambiguu si mai meschin proiect cunoscut vreodata de civilizatia umana. Unul mai tare chiar si ca descoperirea hartiei igienice cu aroma de levantica! Da, ati ghicit: ne-am facut un cont, la deruta, pe Hi5.

Am strans cateva poze mai interesante si am creat un personaj feminin de-o frumusete rapitoare. Si pentru ca era "compusa" de noi, era perfecta (a se citi bisexuala si cu predispozitie pentru plimbari nocturne fara complicatii vestimentare). Nu mica ne-a fost surpriza cand am verificat zilele trecute statisticile contului. Din cele 633 de cereri de prietenie, am hotarat ca 327 de prieteni sunt de-ajuns.

De cele 442 de mesaje ne-am plictisit cand am ajuns cu cititul la jumatate, desi ne-am amuzat teribil la inceput.

Text: FHM
__________________
boy_wonder is offline  
Old 08-05-08, 17:16   #2
alexcump

Stage 5
 
alexcump's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 605
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Give me 5. Hi5

Foarte buna idea si sunt intotalitate deacord cu voi. Postati link-ul sa ne amuzam si noi.
alexcump is offline  
Old 08-05-08, 20:59   #3
plsx

Stage 5
 
plsx's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 426
Default Re: Give me 5. Hi5

chiar interesanta ideea...totusi am incercat sa intru oleaca pe hi5 azi si mau deviat catre alt site
plsx is offline  
Old 10-05-08, 20:11   #4
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Give me 5. Hi5

era la emisiunea la mircea badea ... treaba asta cu FHM .. si tot citea el cums a agati pe hi5 si etc .. foarte tare
Psycho is offline  
Old 10-05-08, 20:18   #5
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Give me 5. Hi5

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
era la emisiunea la mircea badea ... treaba asta cu FHM .. si tot citea el cums a agati pe hi5 si etc .. foarte tare
pai de acolo am aflat si eu de articolu' asta
boy_wonder is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -