Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Divertisment

Divertisment Glume, imagini amuzante, stiti voi, orice starneste rasul.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-03-08, 10:40   #1
Ed_Crane_1983

Stage 5
 
Ed_Crane_1983's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 568
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default "ATAC": Bucuresti, Raiul Curselor Ilegale De Masini


"ATAC": BUCURESTI, RAIUL CURSELOR ILEGALE DE MASINI

Sindromul "NFS" i-a inspirat din plin pe ziaristii de la Atac, si ca urmare priviti si dvs. ce-au "reusit" sa scrie:


<<"Cursele ilegale de masini inca se mai desfasoara nestingherite - Motoare puternice, lume multa si urmariri ca in filme

Sute de cai putere, masini aranjate si echipate, motoare zgomotoase si obraznice si zeci de participanti care privesc nonstop în stânga si în dreapta dupa culorile binecunoscutei masini a politiei, cam asa se poate descrie atmosfera de la o cursa ilegala de autovehicule. Desi nu se mai desfasoara ca si odinioara, întrecerile înca mai exista, dar au preferat sa se mute mai la marginea orasului pentru a evita, pe cât se poate, orice problema.

Cursele ilegale de masini au luat amploare dupa anul 2004, când, seara de seara, Bucurestiul era împânzit de tot felul de întreceri, soldate, aproape de fiecare data, cu urmariri ca în filme si suspendari de premise auto. A curs multa cerneala scriindu-se despre aceste îndeletniciri nocturne, iar autoritatile au luat masuri drastice, aproape eliminând aceste curse din ,,circuitul Capitalei”. Astfel, au aparut alternative. Bulevardele Kiseleff, Dorobanti, zonele Policolor sau Dristor, cunoscute pentru desfasurarea de curse, au fost abandonate, întrecerile mutându-se la periferie sau chiar în afara Capitalei.

Pasiunea pentru automobile, dusa la extrem

Lasându-i la o parte pe cei câtiva teribilisti, care detin sume de bani considerabile si pot cumpara masini dupa masini, lumea celor care participa la curse ilegale este una modesta si, paradoxal, nu foarte bogata.

„Putine lucruri se cunosc despre cursele ilegale din Bucuresti, iar despre organizatori si mai putine. Acestia sunt priviti ca fiind mafioti cu mii de dolari câstigati într-o seara de curse, la fel ca si în filmele de prost-gust americanesti. Presupusii mafioti sunt însa persoane obisnuite, nu foarte populare si, mai ales, nu foarte bogate”, a declarat unul dintre participantii la astfel de raliuri.

Costuri ridicate pentru o noapte de adrenalina

La cursele de masini, fiind folositi bolizi cu parametri de functionare modificati, pentru a obtine mai multa performanta, si costurile sunt pe masura. Dupa ce ai dat o caruta de bani pentru a-ti modifica aspectul exterior al masinii (spoilere, aripi, aripioare, neoane si alte minunatii) urmeaza o groaza de alte cheltuieli, care apar dupa fiecare cursa.

„O saptamâna întreaga îmi prepar masina, cheltui destul de multi bani, ca la o cursa, sa o pot omorî în doua ore. E o nebunie, dar doza saptamânala de adrenalina trebuie luata”, a sustinut unul dintre veteranii curselor.

Pericolele sunt pe masura

,,Într-un fel ma bucur de faptul ca politia a devenit mult mai stricta în ceea ce priveste cursele noastre. Acum, ne-am mutat la periferia Capitalei, si e mai bine, deoarece nu ne mai streseaza nimeni, decât rar, iar lumea nu ne mai blameaza. În oras, lasând la o parte teribilismul care îi încerca pe multi raceri, era un pericol urias sa dai peste cineva absolut nevinovat sau, în cel mai fericit caz, sa te înhate circulistii si sa-ti suspende permisul.

Nu sunt de acord cu pustanii de bani gata care îsi etaleaza bolizii pe la cursele din centru, deoarece se ajunge ca si noi, cei cu pasiunea în sânge, sa fim bagati în aceeasi oala. Si la marginea Capitalei e foarte periculos sa tragi liniute (sa faci o cursa liniara, fara curbe – n.r), dar acolo macar, în caz ca vine politia, avem minim trei iesiri de siguranta, iar sesarii (cei care dau de veste în caz ca apare vreo amenintare) au vizibilitate ridicata si ne pot anunta din timp”, a declarat unul dintre organizatorii acestor curse." (A.F)>>

(SURSA: ZIARUL "ATAC") 10 mar 2008
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SEMA%20RASR%202.jpg
Views:	491
Size:	62.9 KB
ID:	478257  
__________________
Lars Von Trier
Ed_Crane_1983 is offline  
Old 11-03-08, 11:06   #2
shaid-kid

Stage 5
 
shaid-kid's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 882
Default Re: "ATAC": Bucuresti, Raiul Curselor Ilegale De Masini

Vai de capu lor saracii se vede ca habar nu au cum stau lucrurile pe timpul noptii in bucuresti...nush d c se avanta asa tare sa scrie niste aberatzii...
shaid-kid is offline  
Old 11-03-08, 11:18   #3
CHIRIAC_87

Stage 5
 
CHIRIAC_87's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 303
Member of:
[VW]
Default Re: "ATAC": Bucuresti, Raiul Curselor Ilegale De Masini

astia de la ATAC cred ca se uita prea mult la desene animate nu am mai auzit de vreo cursa ilegala de vreun an .mai este cate unu care si-a luat carnet si vrea sa vada lumea ce sofer este dar mai rau e ca se opreste in vreun pom.cam atat am avut de spus.sper ca nu supara pe nimeni parerea mea.
CHIRIAC_87 is offline  
Old 11-03-08, 11:34   #4
no limits design


Stage 5
 
no limits design's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4,037
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[AirBrush]
[4Rally]
Default Re: "ATAC": Bucuresti, Raiul Curselor Ilegale De Masini

cat de prosti sunt.... eu nu inteleg de ce se baga unii in domenii in care habar nu au ce se intampla
no limits design is offline  
Old 11-03-08, 12:18   #5
Alex23

Stage 5
 
Alex23's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 437
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: "ATAC": Bucuresti, Raiul Curselor Ilegale De Masini

ziarul asta cred k nu il citea nimeni si au scris si ei de curse ilegale sa mai vanda 2 3 ziare
Alex23 is offline  
Old 11-03-08, 12:18   #6
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: "ATAC": Bucuresti, Raiul Curselor Ilegale De Masini

Nu inteleg de ce va mira..astfel de articole se vand cel mai bine...........
Avionu is offline  
Old 11-03-08, 12:20   #7
jacksoon

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 242
Default Re: "ATAC": Bucuresti, Raiul Curselor Ilegale De Masini

ratati mari ma astia de la atac
jacksoon is offline  
Old 11-03-08, 12:29   #8
maryo86

Stage 3
 
maryo86's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 133
Default Re: "ATAC": Bucuresti, Raiul Curselor Ilegale De Masini

F Urat.dar Ma Gandesc Cine O Fii Bulangiul Ala Care Cica A Dat Un Interviu.si Se Mai Da Si "veteran Al Curselor".probabil Se Uita Prea Mult La "the Fast...".
__________________
_________________________
maryo86 is offline  
Old 11-03-08, 13:10   #9
blughost

Stage 3
 
blughost's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 141
Default Re: "ATAC": Bucuresti, Raiul Curselor Ilegale De Masini

frate astia nu au viatza sa mor eu si se pare ca pe unii ii mananca in c*r mai rau decat e cazu de se arunca la afirmatii idioate...
blughost is offline  
Old 11-03-08, 13:17   #10
Bicuss
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
Bicuss's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: "ATAC": Bucuresti, Raiul Curselor Ilegale De Masini

ii multumim veteranului care a dat atatea detali picante despre cursele ilegale ))
Bicuss is offline  
Old 11-03-08, 13:20   #11
gabitzUU

Stage 5
 
gabitzUU's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,056
Member of:
[VW]
Default Re: "ATAC": Bucuresti, Raiul Curselor Ilegale De Masini

Cica curse ilegale )) ahahahhahahhahahha ce nebuni baaa astia "se crede " in america ,sau in cel mai rau caz s'au uitat la fast and furious 1 =)))) baa ce nebuni
gabitzUU is offline  
Old 11-03-08, 13:28   #12
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: "ATAC": Bucuresti, Raiul Curselor Ilegale De Masini

...vorba cuiva de mai sus,articolele astea se vand bine...si oricum nu se scrie ajea de mult despre asta...iar faza ca le-a dat interviu un "veteran al curselor" dupa parerea mea e o vrajeala penibila din mai multe motive...cine face curse ilegale nu se apuca sa dea interviuri(decat daca e extrem de bou)...oricum au atins limita superioara a penibilului baietii de la "atac"
robertinho is offline  
Old 11-03-08, 13:29   #13
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: "ATAC": Bucuresti, Raiul Curselor Ilegale De Masini

Saraci cred ca or vandut ziare cat pt un an Si asa zisul veteran al curselor cred ca este foarte mandru despre el
Kedy is offline  
Old 11-03-08, 13:30   #14
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: "ATAC": Bucuresti, Raiul Curselor Ilegale De Masini

...s-au jucat prea mult nfs baietii(neavand subiecte despre care sa scrie,la serviciu si-au instalat toti nfs pe pc-uri,si joaca de mama focului)
robertinho is offline  
Old 11-03-08, 13:39   #15
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: "ATAC": Bucuresti, Raiul Curselor Ilegale De Masini

pe o scara de la 1 la 10, unde 1 = dezastruos si 10 = ok, articolul e de nota 4-5, pentru ca prezinta macar in parte pareri si de pe partea cealalata a baricadei..
oricum, ultimul citat mi se pare s.f. ...
aleks is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -