Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MITSUBISHI > Zona tehnica Mitsubishi

Zona tehnica Mitsubishi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Mitsubishi

Reply
 
Thread Tools
Old 03-04-15, 14:45   #1
iuana

Stock
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 1
Default Lancer Sportback 1.8 DI-D 2011

Salut! As vrea sa cumpar un Lancer Sportback 1.8 DI-D 2011. Ce ma sfatuiti sa intreb vanzatorul si ce sa verific la masina? Exista probleme clasice pentru tipul asta de motor?
Help a girl in need
iuana is offline   Reply With Quote
Old 07-05-15, 06:16   #2
A2racer(Ovi)

Stage 4
 
A2racer(Ovi)'s Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 265
Member of:
[Oltcit]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Lancer Sportback 1.8 DI-D 2011

Din cate stiu eu modelul respectiv are lant de distributie, deci nu ai probleme acolo, iara motoarele si transmisia sint garantate 10 ani deci no stress. Mitsubishi, in special modelul Lancer, nu au probleme in exploatare dar sint cam scumpe piesele de schimb de origine. Ce au toate modelele Lancer probleme(nu stiu daca in Ro sint echipate cu asa ceva) sint senzorii de masurare a presiunii in roti, am si eu si cam toata lumea aici in Canada probleme cu ele(masina ce se vinde aici e fabricata in Japonia lafel ca cele de pe piata din Europa) ma refer la modelul Lancer. Senzorii ba ,,pica'' ori isi pierd programarea dar mereu se aprinde becul in bord, pana la urma eu am ajuns sa-l ignor. Motoarele lor pe benzina ajung in general la 350.000 km, cele diesel si mai mult. La caroserie Lancerul e protejat foarte bine anti-rugina, dar odata la cativa ani nu strica un tratament anti rugina in usi si aripi spate mai ales. Ce-i cel mai important sa verifici istoricul de service, daca toate au fost facute la timp si in service autorizat.
A2racer(Ovi) is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -