Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MITSUBISHI > Zona tehnica Mitsubishi

Zona tehnica Mitsubishi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Mitsubishi

Reply
 
Thread Tools
Old 27-08-11, 11:04   #1
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Cum trec de la tractiune integrala la tractiune spate eclipse gsx 1g

bun ,deci de curand am achizitionat un eclipse gsx 1g 4x4 turbo si m-ar interesa daca se poate trece de la tractiune integrala la tractiune spate sau daca s ar putea repartiza puterea mai mult pe rotile de spate ,pt ca din cate stiu puterea e repartizata la masina asta 50/50
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 22:02   #2
eSeL

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 7
Default Re: Cum trec de la tractiune integrala la tractiune spate eclipse gsx 1g

cat imi doresc eu un gsx iar tu vrei sa-l strici...daca vroiai doar sa te invarti puteai sa alegi altceva.
oricum, sa convertesti o masina de la un tip de tractiune la altul costa enorm. nu ma pricep ca sa-ti spun exact ce trebuie schimbat si cat costa dar cred ca e destul de mult incat sa merite mai mult sa iti iei alta masina...
eSeL is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 08:26   #3
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Cum trec de la tractiune integrala la tractiune spate eclipse gsx 1g

Quote:
Originally Posted by eSeL View Post
cat imi doresc eu un gsx iar tu vrei sa-l strici...daca vroiai doar sa te invarti puteai sa alegi altceva.
oricum, sa convertesti o masina de la un tip de tractiune la altul costa enorm. nu ma pricep ca sa-ti spun exact ce trebuie schimbat si cat costa dar cred ca e destul de mult incat sa merite mai mult sa iti iei alta masina...
eu am intrebat daca se poate ,asta nu inseamna ca o sa si il fac
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 20:19   #4
Lazy92DSM

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 49
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Cum trec de la tractiune integrala la tractiune spate eclipse gsx 1g

Salut, tipul asta de conversie din AWD in RWD, este destul de popular in US. Probabil ca principalul sau sustinator este Brent Rau care detine recordul de viteza la motor cu 4 cilindrii, cu un GSX, convertit RWD. Din ce am vazut, se schimba asezarea motorului, din transversal in longitudinal, iar puntea se ia fie dupa camionetele ,,Mighty Max'' care merg tot cu 4G63T, sau de la batranul Starion. Uite aici mai multe detalii....http://www.dsmtuners.com/forums/newb...onversion.html


Bafta in continuare.
Lazy92DSM is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 20:28   #5
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Cum trec de la tractiune integrala la tractiune spate eclipse gsx 1g

Quote:
Originally Posted by Lazy92DSM View Post
Salut, tipul asta de conversie din AWD in RWD, este destul de popular in US. Probabil ca principalul sau sustinator este Brent Rau care detine recordul de viteza la motor cu 4 cilindrii, cu un GSX, convertit RWD. Din ce am vazut, se schimba asezarea motorului, din transversal in longitudinal, iar puntea se ia fie dupa camionetele ,,Mighty Max'' care merg tot cu 4G63T, sau de la batranul Starion. Uite aici mai multe detalii....http://www.dsmtuners.com/forums/newb...onversion.html


Bafta in continuare.
salut dap stiam de asta dar eu nu vreau sa ajung sa schimb pozitia motorului pt ca implica multe si aici unde sunt nu se poate omologa in primul rand si in al doilea rand a fost mai mult o curiozitate de a mea sa vad daca se poate face ceva simpu si fara multa investitie ,cum ar fi sudat diferentialul central si scoase planetarele pe fata(asta tot pe dsm tuners am vazut o),dar la fel am inteles ca asa ori imi omoara transferul repede ori grupul crapa ,asa ca de moment all wel driveees
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 03-10-11, 19:12   #6
dan_eclipse4g63t

Stage 5
 
dan_eclipse4g63t's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 649
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Cum trec de la tractiune integrala la tractiune spate eclipse gsx 1g

Quote:
Originally Posted by madicioco View Post
salut dap stiam de asta dar eu nu vreau sa ajung sa schimb pozitia motorului pt ca implica multe si aici unde sunt nu se poate omologa in primul rand si in al doilea rand a fost mai mult o curiozitate de a mea sa vad daca se poate face ceva simpu si fara multa investitie ,cum ar fi sudat diferentialul central si scoase planetarele pe fata(asta tot pe dsm tuners am vazut o),dar la fel am inteles ca asa ori imi omoara transferul repede ori grupul crapa ,asa ca de moment all wel driveees
Te mananca rau ai?????
cum a scris si colegul,doar cu motor pus invers.si tractuiunea este repartizata 60 spate 40 fata.daca vrei sa te invarti poti sa o faci si cu asta foarte bine,dar soliciti foarte mult transmisia.bafta
dan_eclipse4g63t is offline   Reply With Quote
Old 03-10-11, 20:16   #7
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Cum trec de la tractiune integrala la tractiune spate eclipse gsx 1g

Quote:
Originally Posted by dan_eclipse4g63t View Post
Te mananca rau ai?????
cum a scris si colegul,doar cu motor pus invers.si tractuiunea este repartizata 60 spate 40 fata.daca vrei sa te invarti poti sa o faci si cu asta foarte bine,dar soliciti foarte mult transmisia.bafta
a fost doar o idee de a mea dar m am lasat repede
parca eu stiam ca tractiunea e 50/50 nu 40/60
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 10:54   #8
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum trec de la tractiune integrala la tractiune spate eclipse gsx 1g

e o masina cu dotare foarte rara(gsx). Tocmai vreau sa imi achizitionez un G2, dar nu gasesc gsx in europa.
Ai grija de ea !
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 21:41   #9
Lazy92DSM

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 49
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Cum trec de la tractiune integrala la tractiune spate eclipse gsx 1g

Quote:
Originally Posted by keddy_net View Post
e o masina cu dotare foarte rara(gsx). Tocmai vreau sa imi achizitionez un G2, dar nu gasesc gsx in europa.
Ai grija de ea !
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sh...n&pageNumber=1
Lazy92DSM is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 23:37   #10
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Cum trec de la tractiune integrala la tractiune spate eclipse gsx 1g

Quote:
Originally Posted by Lazy92DSM View Post
mda asta am vazut o si eu zilele trecute pe mobile si plus de asta e si in romania , asta i un eagle talon
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 10:31   #11
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum trec de la tractiune integrala la tractiune spate eclipse gsx 1g

eclipse g2 este o masina desebita in primul rand pentru felul cum arata, eagle talon este mult diferit si mai urat chiar daca are acelasi motor aceeasi cutie.
keddy_net is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -