Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-09, 22:58   #61
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Quote:
Originally Posted by ynp_46 View Post
si ok... sa zicem ca printr-o minune reuseste vreun nebun sa faca o dacie cu tractiune spate, face tunel pt cardan, si la motor ce face?
Sa faci un tunel de cardan nu-i mare brînza. Un tinichigiu n-are ce lucra la o chiestie din asta.

Motorul? Daca voi acolo si asa puneti motoare de R 5 nu vad nici o problema cu motorul ci mai degraba cu cutia. Ce faci cu asta ? Îi pui cutie de dacie PickUp? Hai sa fim seriosi.

Propunere:
Fa-o cu tractiune INTEGRALA si pune-i o cutie de Audi QUATRO de prin anii 80 si sti o treaba ca ai o dacie 4 x 4
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 22:24   #62
adrian_YLI

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 559
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Sa faci un tunel de cardan nu-i mare brînza. Un tinichigiu n-are ce lucra la o chiestie din asta.

Motorul? Daca voi acolo si asa puneti motoare de R 5 nu vad nici o problema cu motorul ci mai degraba cu cutia. Ce faci cu asta ? Îi pui cutie de dacie PickUp? Hai sa fim seriosi.

Propunere:
Fa-o cu tractiune INTEGRALA si pune-i o cutie de Audi QUATRO de prin anii 80 si sti o treaba ca ai o dacie 4 x 4
foarte bine zis CYBER si iti aprob chestia cu tunelulde cardan
cred ca eu as putea fi acel TINICHIGIU care va face dacie berlina cu tractiune spate
tocmai de aceea am citit acest post cu mare atentie
adrian_YLI is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 22:38   #63
woden665plus1
Dacia Driver

Stage 3
 
woden665plus1's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 122
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Sa faci un tunel de cardan nu-i mare brînza. Un tinichigiu n-are ce lucra la o chiestie din asta.

Motorul? Daca voi acolo si asa puneti motoare de R 5 nu vad nici o problema cu motorul ci mai degraba cu cutia. Ce faci cu asta ? Îi pui cutie de dacie PickUp? Hai sa fim seriosi.

Propunere:
Fa-o cu tractiune INTEGRALA si pune-i o cutie de Audi QUATRO de prin anii 80 si sti o treaba ca ai o dacie 4 x 4
vad ca nici acum nu te-ai linistit cu dacia cu mecanica de la Quatro
woden665plus1 is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 23:19   #64
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

tunelul il donez eu.......
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 05:20   #65
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

serios cred ca multi s-au gandit la o dacie cu tractiune spate, dar sa gandit cineva ca tre sa umbli si cu vreo 3 saci de nisip sau chiar mai mult ca sa ai aderenta necesara?
cred ca e mai plauzibil si mai eficace un sistem 4x4 sau syncro decat rwd.
plus ca e mult de munca, nu neaparat si scump daca ai o masina donatoare si nu tre sa umbli dupa piese din magazin in magazin si din poarta in poarta.
__________________
Sir Sanjei
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 12:15   #66
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

NU e nevoie de saci de nisip in portbagaj sau ***uri... Cu cat e masina mai usoara atat e mai funny, in plus, puntea spate, grup, rezervor, chiar asa "fulg" ti se par (nu mai mentionez de caroseria propriuzisa)? Nu vad pe cineva care isi face dacie cu tractiune spate pt VTM sau daily use, mai degraba pt cineva care are prea mult timp liber si vrea o jucarie cu care sa isi satisfaca placerile.
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 17:27   #67
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
NU e nevoie de saci de nisip in portbagaj sau ***uri... Cu cat e masina mai usoara atat e mai funny, in plus, puntea spate, grup, rezervor, chiar asa "fulg" ti se par (nu mai mentionez de caroseria propriuzisa)? Nu vad pe cineva care isi face dacie cu tractiune spate pt VTM sau daily use, mai degraba pt cineva care are prea mult timp liber si vrea o jucarie cu care sa isi satisfaca placerile.
nu vreau sa intru in polemici, dar cine vrea sa se distreze derapand controlat nu o va face cu o dacie.
in dacie investesc doar pasionatii si cred ca se vede, cati sunt pasionati si cati sunt doar l**ari. deci cine va face una cu rwd cred ca o va face si pt daily use nu doar sa se distreze cu ea pe camp sau parcari...
si da chiar mi se pare fulg, am dacie si stiu. la 100 pe ora pe niste curbe mai stranse se cam duce curu lateral, cu 4 oameni in masina, nu vreau sa ma gandesc cum ii luneca curu fara nici o greutate pe spate(doar sasiu, punte si arcuri + altele de pe acolo)
oricum parerile sunt impartite, eu zic ca nu e chiar funny.
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 18:12   #68
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Stai linistit, nu e vorba de polemici sau ceva de genul. Eu unul nu cred ca se poate circula cu masina pe strazile publice, privind strict din punct de vedere legal, iar la rally tind sa cred ca e un regulament de respectat (presupun doar, nu stiu exact). Si eu sunt adeptul modificarilor drastice, si vreau sa cred ca sunt oameni care vor aduce o asa masina pe strada, dar pt a putea face performanta cu o masina de genul asta trebuie f multe calcule, aproximari, presupuneri, incercari... Vreau sa vina ziua cand o sa vad o Dacie (nu neaparat 1300) cu tractiune spate in competitiile din Romania. Numai bine!
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 22:28   #69
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

In SOUTH'S RACERS motorsport este un mecanic nebun ca va monta pe o dacie berlina un motor 1.6 de ursulet cu punte de LADA.
Pt el nu este decat o joaca , are o mare pasiune pt fiarele vechi...
__________________
south's racersmotorsport www.sr-club.ro




www.forum.sr-club.ro
deniel is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 19:33   #70
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

renaultul 12 breack e 4x4 tractiunea de baza e pe fata si 4x4 se face cu ajutorul unui reductor simplu in spatele cutiei de viteza ce cupleaza puntea spate cu ajutorul unui cardan
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 17:54   #71
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Quote:
Originally Posted by IULY-CLA View Post
renaultul 12 breack e 4x4 tractiunea de baza e pe fata si 4x4 se face cu ajutorul unui reductor simplu in spatele cutiei de viteza ce cupleaza puntea spate cu ajutorul unui cardan
da de unde stie reductoru ala cand sa cupleze spatele? cumva sistem syncro sau alta inginerie de la renault?
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 19:05   #72
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

e un reductor tip sincron cu maneta de cuplare care cupleaza puntea spate
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 19:14   #73
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

aha deci cuplarea tuturor rotilor se face manual, ca la alte sisteme 4X4 off road, si nu automat ca la sedanuri, hatch-uri.... etc?
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 19:30   #74
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

la vremea aia 1974 -75 nu era diferentiale elecrtnice dar sistemul e simplu si eficient si la ora actuala daca vrei sa vezi renault 12 4x4 si te lamuresti
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 21:26   #75
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
. Vreau sa vina ziua cand o sa vad o Dacie (nu neaparat 1300) cu tractiune spate in competitiile din Romania. Numai bine!
..este un logan https://www.youtube.com/watch?v=BCUCR9O5JNA
si dacia asta duster care mie mi se pare aiurea
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -