Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-10, 19:26   #151
1300rs

Stage 4
 
1300rs's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 280
Member of:
[Dacia Rally Team]
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Quote:
Originally Posted by Andreynyo View Post
Era o ironie treaba cu NFS'u , dar ce ai putea sa intelegi tu ...
Si la partea cu surubu' , eh , stiu sa desfac mai mult decat un surub , am acasa 2 Dacii pe care SINGUR le-am surubarit , nu am putut sa iau o masina GATA FACUTA pe care sa o fac eu , cum au altii ...
Mai usor cu criticile cand nu se cunoaste persoana in cauza.
Una este sa iti surubaresti dacia si alta este sa faci modificari deastea extreme, sfaturile voastre cu punte de 4x4 de simpar sunt imbecile. Pai cum ai putea sa faci o masina cu peste 200 de cai care sa ii transmiti intr`o punte facuta pentru 65 de cai ? Deci una este sa desfaci un surub si alta este sa il desenezi.
Ca un sfat prietenesc pt amicul nostru doritor de 3.5 pe dacie, mergi cumpara`ti dacia si mai cumpara si o punte de urs si vezi cum le imbini !
__________________
Cand o sa ma fac mare vreau sa devin pilot de raliu !
1300rs is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 20:38   #152
Andreynyo

Stage 5
 
Andreynyo's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 592
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Quote:
Originally Posted by 1300rs View Post
Una este sa iti surubaresti dacia si alta este sa faci modificari deastea extreme, sfaturile voastre cu punte de 4x4 de simpar sunt imbecile. Pai cum ai putea sa faci o masina cu peste 200 de cai care sa ii transmiti intr`o punte facuta pentru 65 de cai ? Deci una este sa desfaci un surub si alta este sa il desenezi.
Ca un sfat prietenesc pt amicul nostru doritor de 3.5 pe dacie, mergi cumpara`ti dacia si mai cumpara si o punte de urs si vezi cum le imbini !
Corect , foarte corect ce ai spus ...
Andreynyo is offline   Reply With Quote
Old 03-07-11, 11:45   #153
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

de ce nu se gandeste nimeni la altceva decat ...piese dp bmw si renault ... ?? de exemplu ce ar fi sa ai mecanica ..de nissan 240sx .. pe o dacie .? motor 1.8 turbo 170 CP .tractiune spate
rwdrulez is offline   Reply With Quote
Old 03-07-11, 19:47   #154
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Quote:
Originally Posted by rwdrulez View Post
de ce nu se gandeste nimeni la altceva decat ...piese dp bmw si renault ... ?? de exemplu ce ar fi sa ai mecanica ..de nissan 240sx .. pe o dacie .? motor 1.8 turbo 170 CP .tractiune spate
Vrabia malai viseasa si nebunul balamuc.
Rasputin is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 08:49   #155
mutu_eev

Stage 2
 
mutu_eev's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 42
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

dece nu optezi la o punte de audi quattro
mutu_eev is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 11:42   #156
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

nu eu vorbesc serios .... nu e f greu daca stay sa te gandesti ... uitativa la dacia duster cu motoru de skyline GTR .. si dupa aceea vorbiti .... si la o dacie 1300 1310 ... daca vrei sa fie cu tractiune spate si sa aibe niste caluti sub capota .. mecanica de nissan este ce-a mai buna ori o faci de la zero .. cu sasiu tubular ..si decat pui tablaria de dacie ..ori modifici la greu o dacie .... ... mai iesiti si voi afara din cutia aia din care ganditi ...
rwdrulez is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 14:52   #157
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Tu ai desfacut vreodata vreo piesa de masina?

Vad ca ai 16 ani. Macar ai schimbat vreo roata? Stii macar sa faci un schimb de ulei? Sunt foarte curios.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 17:15   #158
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Nu ma pot abtine.... )))))))))) ))))))))) ))))))))))
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 17:26   #159
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Quote:
Originally Posted by rwdrulez View Post
nu eu vorbesc serios .... nu e f greu daca stay sa te gandesti ... uitativa la dacia duster cu motoru de skyline GTR .. si dupa aceea vorbiti .... si la o dacie 1300 1310 ... daca vrei sa fie cu tractiune spate si sa aibe niste caluti sub capota .. mecanica de nissan este ce-a mai buna ori o faci de la zero .. cu sasiu tubular ..si decat pui tablaria de dacie ..ori modifici la greu o dacie .... ... mai iesiti si voi afara din cutia aia din care ganditi ...
Prietene tind sa cred ca tu doresti sa ne insulti inteligenta si ai doar NFS in cap.
Vino inapoi pe Terra sa faci umbra.
Si totusi daca vrei motor de GTR, mecanica de Nissan de ce drq nu iti iei Nissan.
Rasputin is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 17:47   #160
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

sa inteleg ...... a incerc sa fac cineva ...asta??? sau nu s-a apuca k e prea mult de munca.... si chestia asta la o dacie o faci .. doar daca vrei sa arate .. ca o dacie normala ,... si sa le inchizi gura ..la aia cu bmw de la semafor ...si cat despre .. experienta mea in mecanica ,.. nu e ..... am desfacut un motor de dacie .... din toate bucatele ... .. dar nu stiu sa pun o roata si sa fac un skimb de ulei .. cum se zice mai sus ..
rwdrulez is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 14:23   #161
Snoopz

Stage 5
 
Snoopz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 317
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Eu zic sa inveti sa scrii prima data ca-i mai problematica chestia asta decat tractiunea pe spate la Dacie
Au incercat ....dar nu zmei ca tine care viseaza cai verzi pe pereti si ii expun pe 4tuning.
Auzi...da' aveti bmw-uri pe acolo?
Multi aveti o problema cu semafoarele...cam visati curse ilegale la orice colt de strada...nu te condamn...mai sunt 2834743094327 ca tine.
Dragi colegi de forum...vedeti cum face nfs si discovery victime ?

A mai fost inchis un topic pe tema asta, nu se poate face acelasi lucru si cu asta?
E necesar...

Last edited by Snoopz; 06-07-11 at 14:29.
Snoopz is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 11:50   #162
alexino70

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 1
Cool Re: Dacia cu tractiune spate?

in 1987-88 in campionatul national de raliuri era o dacia sport(coupe),rosie,ce avea motor in spate,implicit tractiunea.asta se intampla la raliul banatului.daca stie cineva despre asta,daca existe poze,caracteristici tehnice,m-ar interesa.multam
alexino70 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-12, 22:27   #163
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Este vorba despre dacia MD87, chiar aici pe forum este un topic in care se prezinta istoria raliurilor si masina respectiva.
Legat de dacia cu propulsie, eu propun sa inchidem topicul: solutia a fost gasita de copilasul de 17 ani (care isi va face masina sa se incoarde la semafor), si anume: punte spate de 240 si motor de GTR. Sunt ieftine si pe toate gardurile, nu ca cele de BMW, scumpe si extrem de rare. Bine ca o venit rwdrulez si a inceput sa ne deschida ochii. Toti astia cu experienta, care au modificat "o masina, 2 la viata asta" nu ati fost in stare sa ganditi "outside the box".
Inca odata rwdrulez multumim de sfaturi si te rugam sa nu te opresti aici.
__________________
The one and only Nova low rider

Last edited by anndi; 12-07-12 at 22:32.
anndi is offline   Reply With Quote
Old 30-01-19, 05:57   #164
AndreiFlorin1977

Stock
 
Join Date: Jan 2019
Posts: 1
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Salut.
Deci pana la urma se potriveste cardanul de pe Aro 10 sau nu???
AndreiFlorin1977 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-19, 09:46   #165
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia cu tractiune spate?

Si eu sunt curios daca a aparut v-un rezultat.

Last edited by anndi; 30-01-19 at 09:49.
anndi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -